kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«С?рат?ан хан а?ыма? па, с?ра?ан сен а?ыма? па»

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушыларды Жиренше шешен туралы а?ыздаздармен таныстыру, т?сінік беру

 Міндеттері: 1. А?ыз ??гімені о?ыта отырып, с?йлесу тілін дамыту, с?ра? ?оя білуге, жауап бере білуге ?йрету;                                                                                   2. Ауызекі с?йлеу да?дысын ?алыптастыру, м?тінді д?рыс т?сініп о?у?а, практикалы? ж?мыс ар?ылы тілін дамыту;                                                                      3. ??гіме ар?ылы ?лы адамдар ете отырып,адам бойында?ы жа?сы ?асиеттерді, а?ылдылы?ы мен тап?ырлы?ын о?ушы бойына дарыту;                                                                     Саба?ты? т?рі: ?орытынды саба?                                  ?ткізу ?дісі: ?жымды?, СТО технологиясы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««С?рат?ан хан а?ыма? па, с?ра?ан сен а?ыма? па»»

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сыныбы:

8 сынып

Сабақ тақырыбы:

«Махамбет өлеңдеріндегі өршіл, прогресшіл романтизм»

Сабақ мақсаты:

Махамбет өлеңдерінің тарихи мәні, халақтың арман-тілегін жырлауы, «Мұнар күн» өлеңіндегі ақынның сыры, қайғысы, эллегиялық сарын; сабақ барысында қатысушылар бір-біріне сұрақ қойып, айтқандарын дәлелдейді; диалогтік оқыту арқылы сөйлеу дағдыларын дамытады

Күтілетін нәтиже

Өлең-жырларының жанрлық ерекшеліктері, бейнелеу тәсілдері, ішкі ырғақтары мен теңеулерін түсінеді. Оқушылар диалог арқылы бір-біріне сұрақ қою, сөйлесу арқылы білімдерін кеңейтеді.

Түйінді идея

Отанын, елін, жерін құрметтеу, қорған болу

Әдіс-тәсілдер

«Түртіп алу», «Бес жолды өлең», «Шындық дедекторы» т.б.

Сабақта қолданылатын ресурстар:

Маркерлер, флипчарт, стикер, таныстырылым, смайлик.

Уақыты:

Кезеңдері:

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-ірекеті

5мин

Психологиялық тренинг

Сыныпта психологиялық ахуал туғызу.

Оқушыларды топқа бөлу. Әріптер арқылы «А,В,С,Д»

«Айна» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызды. Топқа бөліну. А В С Д

5 мин

Үй тапсырмасы

Өлеңді жатқа жазу «Көршінің өлеңі» әдісімен

Бір-екі оқушы жатқа айтады. Қалғандары параққа жазбаша орындап, көршілерімен алмасып тексереді. Жазған парақтарын топ басшысына тапсырады.

5 мин

Қызығушылықты ояту

«Махамбет Өтемісұлы» туралы көрсетілім. Ақынның шығармалары бойынша үздік оқушының таныстыруы

Тансытырылымды тамашалап, тыңдау.





15 мин

Мағынаны ажырату

Мәтінмен жұмвс. Өлеңдерін оқып жатқанда таныстырылым көрсету

1. Оқу

Өлеңдерін нақышына келтіре мәнерлеп оқу

2. «Түсіндірмелі сөздік» «Мұнар күн» өлеңіндегі сөздерге түсініқ беру

3. «түртіп алу»

1-топ; «Мұнар күн» өлеңіндегі көркемдегіш құралдар (эпитет, теңеу)

2-топ; «Мен-құстан туған құмаймын» өлеңі құрылысына талдау

3-топ; «Махамбет» сөзіне «Бес тармақ өлең» құраст.

4-топ; «Шындық дедекторы» (10 сұрақ құрастырып, біреуңне қате жауап жазу)

3 мин

Сергіту сәті

«Қарын мен төбе» әдісі Мұғалім: «бір, екі, үш! Қолдарынды ауыстырыңдар!» деп команда беріп отырады

Сол қолдарымен қарындарын сипалап, оң қолдарымен төбелерін ақырындап шапақтайды. Мұғалім командасымен қолдарын алмастырады.

5 мин

Ой толғаныс

«Топтан озған тарланбоз» топбасшылар сайысы

Махамбет шығармашылығы, өміріне қатысты сұрақ-тапсырмалар

5 мин

Рефлексия.

Бағалау

«Шығу парағын» тарату. Кесте тарату

Оқушылар сабақ бойынша өз ой-пікірлерін жазады

топ басшысы бағалайды.

2 мин

Үйге тапсырма

Өлеңді жаттау

Үздік оқушыға «Махамбеттің күйшілік өнері» шығармашылық жұмыс
























Сабақтың тақырыбы: Мәшһүр Жүсіп Көпеев шығармашылығы

(1885-1931)

Сабақтың мақсаты: 1. Ақынның өмір жолы мен шығармашылығы жайлы қазақ әдебиетіндегі алатын орнын айту. 2. Өмірде барлық нәрсені жеңетін білім екенін айта отырып, ізденімпаздықпен білімнің тереңіне үңіле білеуге тәрбиелеу. 3. Сөйлеу мәдениетін, ойын жүйелі жеткізу қабілетін дамыту.

Сабақтың түрі: Әдеби танымдық сабақ

Сабақтың типі: Дағды мен шығармашылықты қалыптастыру

Сабақтың әдіс-тәсілі: Дамыта оқыту, сұрақ-жауап, ой қозғау, талдау, т.б.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта.

Мәшһүр Жүсіп Көпеев жайлы не білеміз? 1885 жылы Павлодар облысы Баянауыл ауданында дүниеге келді. Ауқатты отбасынан шықты. Баянауылда Шорманның Мұсасы салдырған медреседен білім алды. Араб, парсы, шағатай тілдерін жетік меңгереді. Білімді жас, бала оқытумен айналысады. Ел аралап Қазақстаң барлық өлкелерінен тарих, әдебиет үлгілерін, этнографиялық материалдар жинайды. 1931 жылы дүниеден озады. Кеңестік дәуірде ұлтшылдық, діншілдік айып тағып, ұзақ уақыт жарияланбай, Қазақстан тәуелсіздікке қолы жеткесін өлеңдерді 3 томдық кітап болып басылды. Ел арасындағы әңгіме «Мәшһүр» атану себебі: Мұса өзі салдырған медресеге келіп, шәкірттердің оқуын қадағалайтын болса керек. Бұл жолы Мұса көп шәкірттің ішінен Құранды ерекше зеректікпен оқитын кішкене Жүсіпке назар аударады. Жүсіп көп шәкірттің ішінен Құранды ерекше зеректікпен оқып береді, оған танданған Мұса Жүсіпке: «Сен өзін Мәшһүр болайын деп тұрсың - ау» деген екен. Содан бастап Жүсіп Мәшһүр атанып кетіптіміс. Өзіндік іздену сұрақтары Көпеевтің тарихи адамдамен кездесуі. Ә. Қоңыратбаевтың Көпеев туралы жазған пікірі . Мәшһүр Жүсіптің ғылым, білім жайлы ойы . «Тірлікте көп жасағандықтан көрген бір тамашамыз» жинағына енген соқыр, керең, жалаңаш туралы жазған өлеңінің адамға берер тәлімі қандай? . Мәшһүр Жүсіп және Шығыс классикасы Жүсіптің тарихшы, шежірешілігі Қазанда шыққан үш кітабы . Мәшһүр Жүсіптің діни-архаикалық өлендерінің негізгі идеясы неде?

Шығармашылық тапсырмалар

Ақын өлеңіндегі ойды ашып бер Әркімнің өз пайдасы ойлағаны, Тереңге түсіп жатыр бойлағаны. «Бостандық» деген сөзді жоқ қылам деп, Аш бөрі бізді жеуден тоймағаны.

Топтық жұмыс

«Әй жігіттер, естерінде болсын, шайтан» толғауындағы сөздерді қазіргі заманға лайықтап эссе жаз Ғылым-білімге арнаған ойында ақын былай деген еді: «Әркім өз жанын тірілткісі келсе ғұмырын білімге арнасын.» Осы сөз төңірегіндегі өз ойыңды ортаға сал Ақын айтқан ой толғаныс Ақымақтың тізгіні-құлағы! Ақылдының тізгіні-көңілі! Ақымық не нәрсе естісе, естігенін қанағат қылады. Қатықтай қатып, сүттей ұйып жүре береді. Ақылды не нәрсе естісе, естуіне қанағат қылмайды, ақылына салып, көңілінің дауалауына тоқтайды.

Сабақты бекіту сұрақтары:

Жүсіптің Шортанбай зарымен үндес келетін қандай өлеңін білесіндер? Көпеевтің прозалық эсселерінің өзіндік ерекшеліктері неде? Эссе деген не? Ақын мұрағатындағы еңбектерінің саны Қазақ әдебиетіне қосқан үлесі

Үйге тапсырма: «Мен адаммын» тақырыбында өлең жазу

























Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сабақ тақырыбы:

«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па»

Сілтеме

Қазақ әдебиеті оқулығының әдістемесі

Сабақтың жабдығы

Тақта, суреттер, кеспе қағаздар

Жалпы мақсаттар

Оқушыларды Жиренше шешен туралы аңыздаздармен таныстыру, түсінік беру

Міндеттері: 1. Аңыз әңгімені оқыта отырып, сөйлесу тілін дамыту, сұрақ қоя білуге, жауап бере білуге үйрету; 2. Ауызекі сөйлеу дағдысын қалыптастыру, мәтінді дұрыс түсініп оқуға, практикалық жұмыс арқылы тілін дамыту; 3. Әңгіме арқылы ұлы адамдар ете отырып,адам бойындағы жақсы қасиеттерді, ақылдылығы мен тапқырлығын оқушы бойына дарыту; Сабақтың түрі: қорытынды сабақ Өткізу әдісі: Ұжымдық, СТО технологиясы

Оқыту нәтижесі

Топқа бөлу

Сыныпты жыл мезгілдеріне қарай төрт топқа бөлу. Күз айында туылғандар 1-топ, қыс айында дүниеге келген 2-топ, көктем айындағыла 3-топ, жаз айындағылар 4-топ болып бөлінеді.

Ынтымақтастақ атмосферасы

- Шеңбердің бір жақсы жері – онда бұрыш болмайды, сондықтан да Бақыт, Қуаныш, Махаббат, Достық адасып қалмайды. Олар міндетті түрде өздерін күткен барлық мейрімді адамдарға келеді. Ұға білсең мені сен, Бақытыммен бөлісем. Жүрек сөзін жалғаймын, Бәрін саған арнаймын!

Қызығушылықты ояту

Аңыз әңгімелер дегеніміз не? Қандай аңыз кейіпкерлерін білесіз? Өткен тақырыбымыз не? Әңгіменің негізгі кейіпкерлері кімдер? 2. Категориялы топтастыру. 1-топ. Жиренше - Ол кім? – Ол не істейді? 2-топ. Хан – Ол кім? - Ол не істейді? 3- топ. Қарашаш - Ол кім? - Ол не істейді? (Әр топ осы сұрақтар төңірегінде өз білгендерің топтастырады.)

Мағынаны тану

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық, Алақанды созайық. Оңға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып, Сәл тынығып алайық.

Оқушылар денелерін жатықтырады

Ой толғаныс

«Сәйкестендіру» әдісі Ердің еңбек шығарар. (Оқу, білім, өнер туралы) Өнер алды –қызыл тіл. (Еңбек) Нар тәуекел – ер ісі (Отан, туған жер, халық туралы) Көп түкірсе – көл (Достық, жолдастық туралы) Жігітті – жолдасынан таны. (Ерлік, батырлық туралы) Шығармашылық тапсырма «Мақал – сөздің мәйегі» шағын шығарма. II. Мағынаны тану: Жаңа сабақ тақырыбы: «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» Аңыз әңгімесі. I топ. «Хан мен Жиреншені көз алдыңызға елестете отырып, суретін салу» II топ. «Ішке және сыртқа»

(Әңгімедегі ұнамды, ұнамсыз жерлерін бөліп жазу.)

III топ. Жиренше мен ханға мінездеме беру. III. Толғаныс. IV. «5 минуттық эссе» I топ: - Қаңбақтың адамша сөйлеуі шындық па, әлде... II топ: - «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақмақ па?» деген сөзге ханның ренжуі мумкін бе еді? III топ: - Хан Жиреншені не үшін ертіп жүрген? V. Синквэйн I топ. «Хан» II топ. «Қарашаш» III топ. «Жиренше»

Үй тапсырмасы

Жиренше мен Қарашаш туралы тағы да басқа аңыз әңгімелер ізденіп оқу.

Күнделіктеріне жазады

Бағалау

Бағалау парақшаларын тарату

Парақшаларды толтырады

Кері байланыс




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
«С?рат?ан хан а?ыма? па, с?ра?ан сен а?ыма? па»

Автор: Хамитжанова Гульжанат Далеловна

Дата: 29.02.2016

Номер свидетельства: 300503


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства