kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөзжасамды қайталауға арналған тапсырмалар

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Сабақтың мақсаты: Сөз тұлғасының бөлшектерін білу, дара және күрделі сөздердің қалай жасалатынын түсіну; Жаңа сөз жасаудағы заңдылықтар мен ережелерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындау және дара және күрделі сөздерді салыстыру, бір – бірінен ажырату; Сөз тұлғасынан өткенді жинақтау, бір жүйеге келтіру, тұжырымдау және тіл білімінде алатын орнын бағалау

 Сабақтың әдістері:Блум  таксономиясы

1. «Миға  шабуыл»  Сұрақ-жауап,Ойқозғау2. Мағынаны  тану, сыни тұрғыдан  ойлауға  үйрету3.Деңгейлік  тапсырмалар  4. АКТ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөзжасамды қайталауға арналған тапсырмалар»

«Жаңа Ғасыр» №175 гимназия Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Дошанова Р.С. 5-сынып

Тақырыбы

Сөзжасамды қайталауға арналған тапсырмалар

Мақсаты

Сөз тұлғасының бөлшектерін білу, дара және күрделі сөздердің қалай жасалатынын түсіну;

Жаңа сөз жасаудағы заңдылықтар мен ережелерді қолдана отырып, тапсырмаларды орындау және дара және күрделі сөздерді салыстыру, бір – бірінен ажырату;

Сөз тұлғасынан өткенді жинақтау, бір жүйеге келтіру, тұжырымдау және тіл білімінде алатын орнын бағалау

Жалпы мақсат

Оқушылардың алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру, өз бетінше сөзжасамның жасалу жолдарын ажырата білуге дағыдыландыру, есте ұстау, ойлану қасиеттерін дамыту
Ұйымшылдыққа, достыққа, жылдамдыққа, тілдік - эстетикалық сезімге тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже

1. Сөз тұлғасының бөлшектерін біледі, дара және күрделі сөздердің қалай жасалатынын түсінеді;

2. Жаңа сөз жасаудағы заңдылықтар мен ережелерді қолдана отырып, тапсырмаларды жеке орындайды және дара және күрделі сөздерді топта салыстырып, бір – бірінен ажыратады;

3.Өз өміріне , қоршаған ортаға сын көзбен қарауға , өзгенің пікірімен санасуға үйренеді;

Өз пікірін қорғап, дәлелдей алады, түрлі шығармашылық жұмыстарға , топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Сабақтың типі:

Алған білімді бекіту

Оқыту әдістері

Блум таксономиясы

1. «Миға шабуыл» Сұрақ-жауап ,Ойқозғау

2. Мағынаны тану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

3.Деңгейлік тапсырмалар

4. АКТ

Керекті жабдықтар

Интерактивті тақта,оқулық ,кеспе қағаздар, бағалау парақшалары, смайликтер

Ұйымдастыру кезеңі


(1минут)

1. Психологиялық жағымды ахуал тудыру

2. «Жылы лебіз» тренингі

3. Бағалау парақшасын тарату

4.Критерийлермен таныстыру

а) Үй тапсырмасы сұрақ-жауап -2

балл

ә) Тест - 3,2,1 балл

б) Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақ-жауап -2балл

в) шығармашылық тапсырмалар -2балл

г)Деңгейлік тапсырмалар -3балл





Топ мүшелерінің шығармашылық белсенділігін арттырып,олардың қиялын дамытуға мүмкіндік береді, көтеріңкі көңіл-күй сыйлайды

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Білу


(8минут)



«Миға шабуыл»

Үй тапсырмасын сұрау

1 Сөз неден тұрады?
2 Түбір дегеніміз не? Мысал келтір
3 Қосымшаның екі түрін ата.
4 Сөздер құрамы жағынан нешеге бөлінеді?
5 Дара сөз дегеніміз не? Мысал келтір
6 Күрделі сөз дегеніміз не? Мысал келтір
7 Біріккен сөздер дегеніміз не?
8 Қос сөз дегеніміз не? Мысал келтір
9 Қос сөздің неше түрі бар?
10 Қайталама қос сөздер дегеніміз не? Мысал келтір
11 Қосарлама қос сөздер дегеніміз не? Мысал келтір
12 Қысқарған сөздер дегеніміз не?
13 Тіркесті сөздер дегеніміз не? Мысал келтір


Оқушылар сұрақтарға кезекпен жауап береді







Түсіну


(7минут)







10 минуттық тест



Үй тапсырмасын жаңа сабақпен байланыстыру


Топтастыру

Тестті таратып шығамын

1.Дыбыс  үндестігінің  неше  түрі  бар?

А.1;       В.2;       С.3;     Д.4;    

2. Дыбыс үндестігін қазақ  тілінің  

қай  саласы  қарастырады?   

А.лексика.                               С.синтаксис

В.фонетика                             Д.морфология              

3.Сөз  аралығындағы  ілгерінді  ықпалды  тап.

А. арыстанда  бар.                  С.қырық жігіттің

В. бара қал                              Д.  жігіттіңжүрегі 

4.Кейінді ықпалдыкөрсет.

А.Көрікбай                              С.Ашса.          

В.Көкгүл                                 Д.Жанпейіс.

5.Дыбыс үндестінетән термин:

А.алдыңғыықпалС.артқыықпал

В. жанындағы ықпалД .ілгерінді ықпал 

6. Бітеу буынды сөзді көрсет

А. аға В. мақта С. ант Д. қант

7. Кейінді ықпалды тап.

А. адамның В. сағындық С.сабағы Д.Зарина

8. Сөз ішіндегі кейінді ықпалды тап.

А. Біріне-бірі алшақ салынған он шақты үй тұр. В. Жерұйықты іздеп жөнелді.

С. Аманғалидың мазасы болмай отыр

Д. Олар кітапханаға барды.

9. Кейінді ықпалды тап.

А.балалық кез В.оның үні

С.тау қыраны Д. теуіп

10. Туынды сөзді тап.

А.азамат В.анаға С.қашқын Д. ер-тұрман

11.Орфоэпиялық заңдылықпен жазылған сөзді тап.

А) жұлын В) құман С) құмұрсқа Д) бұрыс

12. Қос сөзді тап

А.азшылық В.әп-әдемі С.қара көк Д.биіктеу


Оқушылар тестті жазып , тексеріп шығады




Қолдану

3балл

Дәптермен жұмыс

(5минут)






«Білгенге маржан»

(3минут)



Сергіту сәті

«Үш тілді меңгереміз»

(5минут)




409 – жаттығуды орындау

1.Бата туралы не білесіңдер?Ол қандай жағдайда,не үшін беріледі?Әдетте батаны кім береді?

2. «Қыдыр» сөзінің мәнін түсіндіріңдер.

3.Өздері білетін батаны айтқызу.



Қазақтың салт-дәстүрі мен тыйым сөздерін айтқызып, талдату


1. ........... ерге нұр жауар.

2. ........... қадірін балалы болғанда білерсің.

Анық ........ қадірін жалалы болғанда білер.

3. Білекті бірді жығар,

............ мыңды жығар.


Оқушылар жаттығуды орындайды.

Берілген сұрақтарға жауап береді.






Қазақтың салт-дәстүрі мен тыйым сөздерін айтып береді


(Талапты-целеустремленный-reguirement)

(Ата-ана- родители – parents)

(Жолдас – друг – friend)

(Білімді – образованный – knowledge)

Талдау

Деңгейлік тапсырмалар

(8минут)

Cалыстыру

Венн диаграммасы

(3минут)

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар тарату



Венн диаграммасы

Екі қатардан балалар шығып өздері ақылдаса отырып, Венн диаграммасын сызады.

1. Қос сөз бен қысқарған сөздерді салыстырады, яғни ұқсастығы мен ерекшеліктерін жазады.

2. Біріккен сөз бен тіркесті сөзді салыстырып, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін жазады.



Оқушылар деңгейлік тапсырмалармен жұмыс жасайды





Жинақтау



Шаттық шеңбері тренингі.

(2 минут)



Семантикалық карта толтыру 2 нұсқалы


Ұраны: Біз бақытты баламыз,

Шыңына білімнің шығамыз!

Ана тілін ардақтап,

Ел тірегі боламыз!



Үй тапсырмасы

(1минут)

1.410-жаттығу . Мәтінді ауызша оқып, мазмұндап келу

2.А.Құнанбаев шығармашылығы мен өмірі жайында мәліметтер әкелу



Кері байланыс

(2минут)

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

(2 минут)

Оқушыларсабақтың өтілу барысын бағалайды

Өзін- өзі бағалайды












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөзжасамды қайталауға арналған тапсырмалар

Автор: Дошанова Рабиға Султанкуловна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415438


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства