Саба?ты? та?ырыбы: С?йлем ??рамы. С?йлем м?шелері туралы т?сінік
Саба?ты? ма?саты:
а) С?йлем м?шелері туралы т?сінік бере отырып,о?ушыларды? ойлау ?абілетін саба??а деген ?ызы?ушылы?ын ж?не негізгі м?селелерге аса к??іл б?луге ?йрету; ?) Т?рлі ?дістерді пайдалана отырып балаларды тап?ырлы?,жылдамды?,есте са?тау ?абілеттерін арттыру,с?йлеу тілін жетілдіріп,шешендік ?нерге баулу; б) Саба? барысында о?ушыларды сауаттылы??а баулу;
Кемінде екі не одан к?п с?зден ??ралып,бастауышты?-баяндауышты? ?атынастан т?ратын,бір с?йлем м?шесіні? ?ызметін ат?аратын с?здер тобы ?йірлі м?ше болады.
Жатты?умен ж?мыс: 34-жатты?у.?р с?зді с?йлем м?шесіеі? белгілерінен ?арастырып,с?йлем м?шесі болып т?р?анын немесе с?йлем м?шесі болмай т?р?анын аны?та?дар.
Білімді бекіту: ?тілген та?ырып?а байланысты бірнеше с?ра?тар ?оямын. Т?сінбеген с?ра?тарына жауап беремін.
С?йлем м?шелерін тіл біліміні? ?ай саласы ?арастырады?
Просмотр содержимого документа
«с?йлем ашы? саба?»
Күні: 2.10.2015ж
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 8а,ә,б
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем құрамы. Сөйлем мүшелері туралы түсінік
Сабақтың мақсаты:
а) Сөйлем мүшелері туралы түсінік бере отырып,оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету; ә) Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық,жылдамдық,есте сақтау қабілеттерін арттыру,сөйлеу тілін жетілдіріп,шешендік өнерге баулу; б) Сабақ барысында оқушыларды сауаттылыққа баулу;
Сабақтың көрнекілігі: плакат,кеспе қағаздар, қосымша материалдар.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, орыс тілі
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Оқушыларға өткен сабақты қалай меңгергенін байқау үшін бірнеше сұрақтар қоямын
Сөйлемдер айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
Лепті сөйлем дегеніміз не?
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Сөйлем мүшелері дегеніміз –сөйлем құрауға қатысқан толық мағыналы сөздер.
Сөйлем мүшесінің белгілері
Сөйлем мүшелерінің бірінің сұрауына жауап береді.
Сөйлемдегі басқа сөзбен байланысып тұруы керек
Толық мағыналы сөз болуы керек
Сөйлем мүшелері құрамына қарай үшке бөлінеді.
Толық мағыналы бір сөзден болған мүшені дара мүше
Күрделі сөзден, тұрақты тіркестен,шылаулы тіркестен болған мүшені күрделі мүше
Кемінде екі не одан көп сөзден құралып,бастауыштық-баяндауыштық қатынастан тұратын,бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын сөздер тобы үйірлі мүше болады.
Жаттығумен жұмыс: 34-жаттығу.Әр сөзді сөйлем мүшесіеің белгілерінен қарастырып,сөйлем мүшесі болып тұрғанын немесе сөйлем мүшесі болмай тұрғанын анықтаңдар.
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
Сөйлем мүшелерін тіл білімінің қай саласы қарастырады?
Сөйлем мүшелерін нешеге бөлеміз?
Сөйлем мүшелері құрамына қарай нешеге бөлінеді?
Сөйлем мүшесінің белгілері қандай?
Бағалау: Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Үйге тапсырма: 35-жаттығу..
Мектепте өзін-өзі аттестаттау кезінде 5б сыныпта қазақ тілінен алынған диктант мәтіні
Қыз бен дария
Жел әлі арғы беттен еді. Толқындар жағаға бұрынғыша шылп-шылп соғып жатты. Қыз бұрқырап аққан дарияның желді күнгі күйін тыңдады. Ол дария жағасында талай рет болған. Бірақ, дәл қазіргідей зер салып тыңда-мапты.
Дария бұған белгісіз үнмен тіл қатып жатқандай. Оның не деп жат-қанын да түсінді. Көңіліне жақын беймаза үннен дарияның өзін сағынғанын, өзінің дарияны сағынғанын сезді.
Арғы беттен соққан жиде гүлінің иісі келді. Өзін рахат сезімге бөлеген жұпар ауаны Сарықыз құмарта жұтып, мейірі қанғанша иіскеді. «Ендігі бір келгенде Балабекті ерте келермін»,-деп ойлады ішінен.
Қыз тәтті қиял құшағында жатып, кенет әкесін ойлады. Әкесі есіне түскен сәтте қолындағы жыртылған суретке қарады.