Күнделікті жоспарлау 63% 13 |
Мерзімі: 04.03.2016 Сынып: 6 «Ә» Пән: қазақ әдебиеті Тақырып: С.Мұратбеков «Қылау» әңгімесі Өткізу түрі:»Ауызша сабақ- 1» картасы БжС технологиясы |
Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру. Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау. Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету |
1 | Ұйымдастыру кезеңі мотивация 1 минут | Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі. Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі | Тақтаның жоғары оң жағына 63 пайыз нормасының саны қойылады. |
2 | Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру 2 минут | Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою. «Тұтқын бала» қай романның үзіндісі? («Қызыл жебе») Шығарма кімнің өмір жолына арналған? (Тұрар Рысқұлов) Түрмедегі тұтқын бөлмесі (камера) Рысқұл Приходько мырзаға неге риза? (ұлын жанына әкелгені үшін) Надзирательдің қаһарынан баланы кім арашалап қалды? (Бронников) Наташа Тұрарға нені үйретті? (жазуды, оқуды) Приходько мырзаның тентек, ерке ұлы (Аркаша) Рысқұл не себепті түрмеде? (Саймасай болысты өлтіргені үшін) Рысқұл камерасының құлпы соңғы рет қай жылы салдырады? (1906) Сол сәтте кімдерді есіне алды? (Ізбайша мен Түйметай) «Қанды жексенбі» қай қалада болды? (Петербург) Түрмедегілер Рысқұлмен қалай қоштасты? (терезені ұрғылап) Әке мен баланы айдауыл қалай ажыратты? (баланы мылтықпен итеріп, белдіктің жібін үзіп жіберді) Мықан ауылына екі салт атты не мақсатпен келді? (оқуға түсетін балалардың тізімін алуға) Тұрардың дәптеріндегі жазулар (Қызыл жебе, Аспара, Көке) Мерке мектебі қандай пәндерді оқытты? (арифметика, орыс тілі, ана тілі, тарих) Мектепке қабылданғанда Тұрар қанша жаста еді? (11) Иван Владимирович Андреев кім? (мектеп меңгерушісі) Атамырза Тұрар тақтаға шыққанда неге күлді? (шынтағының жыртығына) Тұрар қандай жұмысқа орналасты? (тілмаш, писарь) Оқу бітіру куәлігін толтыру кімге жүктелді? (Тұрар) Директордың құпиясын қайдан білді? (хатты оқып қойды) Әліпбек қай пәннің мұғалімі? (мұсылман) Аспара ненің атауы? (тау) Директор Тұрарды қалай атады? (Қызыл жебе) Мектепке Тұрар қандай бүркеншік атпен қабылданды? (Киргизбаев) «Оқысын.Басын байлама баланың!» кімнің сөзі? (Салиха) Каторга деген не? | Бірінші баға. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі. Алдымен сұрақ қоямыз, одан кейін ООМ орнын көрсетеміз Тақтаға нәтижені жазамыз: 1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
3 | Қабылдауды ұйымдастыру Видео 32 секунд 5 минут | Жаңа тақырыпқа қысқаша шолу ( ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы видеоматериал көрсетіледі 32 секунд) Біз бүгін өздеріңізбен бірге жазушының балалар тақырыбына арналып жазылған «Қылау» әңгімесімен танысамыз. Бұл әңгімеде балалардың міне-құлқы мен іс-әрекетіндегі адалдық, сезімталдық, бауырмалдық, қайырымдылық қасиеттері суреттеледі. Шығарманың басты тақырыбы- адамгершілік, жан дүниесінің сұлулығы» (23 секунд) Тақтаға тірек сөздер жазылады. 14 сөз Әке Тастөбе Доға Шана Қылау Қасқыр Ішік Рәбиға Алгебра Мұғалім Торы дөнен Бірлік Концерт Доға— атты арба не шанаға жеккенде, екі жақ шеті терте мен қамыттың құлақбауын ұстап, бекітіп тұратын ағаш сайман. Доғаны қайың, тал, үйеңкі, емен сияқты мықты ағаштардан иіп жасайды Қылау — ауадағы су буынан немесе салқын тұман тамшыларынан түрлі зат бетіне, ағаш бұтақтарына қонатын мұз қабаты. Ішік — қазақтың ұлттық киімдерінің бірі, оны елтіріден, сеңсеңнен, әр түрлі аң терілерінен тігеді, сырты матамен тысталады. Ішік тігілетін терінің түріне қарай: елтірі ішік, сеңсең ішік, қасқыр ішік, түлкі ішік, пұшпақ ішік, орман ішік, жанат ішік, бұлғын ішік т. б. деп аталады ДӨНЕН - төрт жасар еркек мал. Осы жаста мал денесі әбден толысып жетіледі | Екінші белгі. Есте сақтауға берілген уақыт нормативі. 14 сөз - 1мин-15 сек 2 сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді. Еске сақтау бойынша жіберу: бір сөз минус. Тақтаға нәтижені жазу: 2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
4 | Ұғынуды ұйымдастыру 13 минут | Берілген уақытты оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіруі керек. Оқылған материал бойынша білімді тексеру мақсатынды оқушылардан сұралатыны ескертіледі. Сұрақтар: Әкесі Сатайды неліктен ерте оятты? (көрші ауылдан шана алып қайту үшін) Сатай әкесіне не себепті өкпелі? (ерте оятқаны үшін) Сатайға маза бермеген тағы бір айғай (әтештің шақырған дауысы) Әкесі жұмсақ айтса да Сатайға қалай естілді? (құлақ шекеден ағаш балғамен ұрғандай, жағымсыз) Әкесінің айтқан ақылы Әкесі баласының қиқаңдағанын көтермейді, қиқаңдаса... (дырау қамшымен сыбағасын береді) Босағада ілулі тұрған зілдей ауыр киім? (ішік) Жолға шығар алдында не есіне түсіп, төбе құйқасы шымырлады? (қасқыр) Сатай қай ауылға жол тартты? (Тастөбе) Қандай атпен жолға шықты? (тортөбел) Суықтың бәрі Сатайға қай жақтан соққандай болды? (зират жақтан) Қасқыр екен деп қорыққаны не? (үш сиырқұйрық) Сиырқұйрық деген не? Қолында портфелі бар қыз қайда жол тартты? (Бірлікке) «Кеше басқа балалармен бірге қайтатын едім» қыздың қалу себебі (колхозшыларға концерт қойды) Рәбиға нешінші сыныпта оқиды? (7) Қыз Сатайға неліктен ренжіді? Сатай қандай өтірік айтты? (қасқырды бірнеше рет көрдім деп) Рәбиға тарих пәнінен қай тақырыпты өтіп жатыр ек ен? (Уот Тайлердің көтерілісі) Сатайдың шорқақтайтын пәні (математика) Сатай қай пәнді сүйіп оқыды? (тарих, әдебиет) Рәбиға 8- сыныпты қай жерде оқиды? (ауданда) Рәбиға Сатайға қандай кітап берді? (алгебра) Сатайдың өлім мен өмір туралы ойлауына не түрткі болды? Рәбиға қай пәнді сүйіп оқиды? Математика Сатайдың қайырымдылығы қай әрекетінен көрінеді? Қасқырды көргенде Сатайдың айғайға басуы оның батылдығы ма, мақтаны ма? Әкесі Сатайға неге ренжіді? (кешіккені, атты қинағаны үшін) | 152-172-бет 10 минут беріледі Тақтаға нәтижені жазамыз 1 кезең ≤немесе≥ |
6 | Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру | 10 дұрыс 20 қате құрылған сұрақ Сатай жолға кеш бата шықты (жоқ, таң қылаң бере) Сатайды ұйқысынан анасы оятты (жоқ, әкесі) Сатай далаға шыққанда жаңбыр сіркіреп тұрды (жоқ қар қылаулап жауып тұрды) Әкесі «Бірлік» совхозынан шана әкелуді тапсырды (жоқ, Тастөбеден) Сатай жолға көк бестіні мінді (жоқ, торы дөнен) Зират жанынан өткенде қорыққан жоқ. (жоқ , баланның бойын қорқыныш биледі) Тастөбеге бара жатқан жолда 3 қасқыр кездесті (жоқ, ол сиырқұйрық болатын) Сиырқұйрық жеміс атауы (жоқ, шөптесін өсімдік) Тастөбеден шыға берісте қолынды кітабы бар қыз ұшырасты (қолында портфелі бар) Рәбиға колхозшыларға пьеса қоямын деп кешікті (жоқ, концерт) Сатай мен Рәбиға 6-сыныпта оқиды (жоқ, жетінші) Сатай Уот Тайлердің көтерілісінен бестік алды (жоқ, төрт) Сатай математика пәнін жақсы оқиды (жоқ, әдебиет, тарих) Сатай Рәбиғаны Бірлікке дейін жеткізіп салды (жоқ, жолайрыққа дейін) Сатай 8- сыныпты Бірліктен оқиды (жоқ, ауданнан) Сатай атты шықпыртып, Рәбиғаны қуып жетті (жоқ, жете алмады) Рәбиға Сатайға әдебиет кітабын берді? (алгебра) «Сен өлімнен қорқасың ба?» деп Рәбиға Сатайдан сұрады Рәбиға ауылына Сатайдың шанасымен жетіп алды (өз ауылының шанасымен) Сатайдың «Бәлі, өзіміз қасқырды талай рет көргенбіз» дегені рас Ішік- қазақтың ұлттық киімі «Қылау» әңгімесінде балалардың мінез-құлқы мен әрекетіндегі адалдық суреттеледі Сиырқұйрық шөп атауы Рәбиға Сатайға алгебра кітабын неліктен берді? Неліктен Рәбиғалар пьеса қоймады? Сатай қасқырдан қорқады | Тақтаға нәтижені жазамыз 1 кезең ≤немесе≥ |
7 | Талдау 5 минут | Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі. Сөздер қысқартылмай, толық жазылады. Шығарма түрінде жазуға рұқсат етіледі. Жалғаулықтар сөзге жатпайды. 56 сөз | Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтижені жазу: 5 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
8 | Рефлексия | Сабаққа қысқаша талдау. | |
9 | Бағалар | 5 ұпай- 5 4 ұпай- 4 3 ұпай- 3 2 ұпай-2 | Сапа нормативі 63 % |
10 | Үй тапсырмасы | 4 бағадан кем алғандарға үйге тапсырма беріледі. «Жақсы бала жеткізеді мұратқа» эссе | |
Г. К. Амрина М. У. Сағын