Саба?ты? ма?саты: а) о?ушыларды? «А?ыр?ы б?йге» ??гімесінен ал?ан білімдерін бекіту; ?) к?ркем м?тінге ?деби-теориялы? талдау жасату ар?ылы баланы? ой-?иялын дамыту; б) елжандыллы??а, адами ?асиеттерге, с?лулы?ты са?тау?а, ?айрымдылы??а баулу.
Саба?ты? типі: бекіту саба?ы.
?дісі: топтастыру, автор орынды?ы, семантикалы? карта, салыстыру.
К?рнекілігі: А?ан сері ?орамса?лы портреті, С.Ж?нісов «А?ан сері» романы, о?ушыларды? суреттері TV-VCD.
П?наралы? байланыс: ?аза? тілі, бейнелеу ?нері, музыка, тарих.
Саба?ты? барысы.
«Атты? сыны». К?ре?бай сыншыны? сынын жат?а м?нерлеп о?иды. «А?ыр?ы б?йге». О?ушыларды? ойтол?ауы.
1. Бекіту саба?ы. Семантикалы? карта
№
К?ре?бай сыншы
Батырашты? баласы М?тта?ын
Жаршы
А?ан
М??ке
??лагер
1.
Шіркінні? т?р?ын, ?арашы, т?р?ын
+
2.
Уа, жара?дар, жара?дар, б?рі? де ма?ан ?ара?дар, аттары?а міні?дер, тау?а ?арай ж?рі?дер.
+
3.
- Ал, ?ара?ым, жолы? болсын! Ат?а шабуды? ?дісін білесі? ?ой. ??лагерді тым ?ыспа.
+
4.
Шіркін-ай, ??дай та?аланы? к?рімен аты? с?рінсе, допша домалап, ат ?стінен ??ласа?.
+
5.
Са?ан жаманды? тілеп ?айтем, сен ?аласа?, мен озамын. ?азір сонау бір кезе?де ша?ымды да к?рмей ?аласы?.
+
6.
Айдалада жал?ыз ?алдырмай, жетті? бе, ?лгерді? бе? Мені? ?азам енді жеткен шы?ар. Ризамын са?ан.
+
С?кен Ж?нісов кім? Оны? ?андай шы?армаларын білеміз?.
- Балалар, автор «А?ыр?ы б?йге» шы?армасын жаза отырып, кімні? та?дырын ар?ау етті?
Просмотр содержимого документа
«С?кен Ж?нісов «А?ыр?ы б?йге»»
Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Жүнісов «Ақырғы бәйге»
Сабақтың мақсаты: а) оқушылардың «Ақырғы бәйге» әңгімесінен алған білімдерін бекіту; ә) көркем мәтінге әдеби-теориялық талдау жасату арқылы баланың ой-қиялын дамыту; б) елжандыллыққа, адами қасиеттерге, сұлулықты сақтауға, қайрымдылыққа баулу.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Әдісі: топтастыру, автор орындығы, семантикалық карта, салыстыру.
Көрнекілігі: Ақан сері Қорамсаұлы портреті, С.Жүнісов «Ақан сері» романы, оқушылардың суреттері TV-VCD.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, бейнелеу өнері, музыка, тарих.
Сабақтың барысы.
«Аттың сыны». Күреңбай сыншының сынын жатқа мәнерлеп оқиды. «Ақырғы бәйге». Оқушылардың ойтолғауы.
1. Бекіту сабағы. Семантикалық карта
№ | | Күреңбай сыншы | Батыраштың баласы Мәттақын | Жаршы | Ақан | Мөңке | Құлагер |
1. | Шіркіннің тұрқын, қарашы, тұрқын | + | | | | | |
2. | Уа, жараңдар, жараңдар, бәрің де маған қараңдар, аттарыңа мініңдер, тауға қарай жүріңдер. | | | + | | | |
3. | - Ал, қарағым, жолың болсын! Атқа шабудың әдісін білесің ғой. Құлагерді тым қыспа. | | | | + | | |
4. | Шіркін-ай, құдай тағаланың кәрімен атың сүрінсе, допша домалап, ат үстінен құласаң. | | + | | | | |
5. | Саған жамандық тілеп қайтем, сен қаласаң, мен озамын. Қазір сонау бір кезеңде шаңымды да көрмей қаласың. | | | | | + | |
6. | Айдалада жалғыз қалдырмай, жеттің бе, үлгердің бе? Менің қазам енді жеткен шығар. Ризамын саған. | | | | | | + |
Сәкен Жүнісов кім? Оның қандай шығармаларын білеміз?..
- Балалар, автор «Ақырғы бәйге» шығармасын жаза отырып, кімнің тағдырын арқау етті?
- Қазақ халқының талантты тұлғасы Ақан серінің тағдырын шығарманың өзекті мәселесі етіп жазды. (Ақан сері туралы қосымша деректер келтіру.)
2. Топтастыру стратегиясы.
Сегіз қырлы, бір сырлы
3. – Балалар, «Ер қанаты - ат» деген сөз бар, шығармадағы Ақанның қанаты не?..
- Құлагер туралы жазылған қандай шығармаларды білесіңдер?..
- Бейнелеу өнерінде Құлагердің бейнесін салған суретші бар ма? Болса кім?
(«Құлагер тағдыр» картинасы. Мұратбек Жоламанов туралы қосымша деректер).
- «Ақырғы бйгеде» қандай ұлттық ойындар аталады?..
4. Көркем мәтінге әдеби-теориялық талдау
5. Салыстыру стратегиясы
Айырмашылығы | Ұқсастығы | Айырмашылығы |
«Құлагер» фильмі | «Ақырғы бәйге» |
Көкдауыл Ыбан | Ақанның өмірі мен тұлпары Құлагер | Көктұйғын Мөңке Шашубай |
6. Автор орындығы.
7. Суреттер сөйлейді.
8: «Ақырғы бәйге» («Құлагер» фильімінен бейнекадр эпизод жасырылады).
Бекіту
1. Күреңбай сыншы «Мынау бір пырақ екен» дегенде, ол Құлагердің қандай сипаттарына сүйеніп айтты?
2. Ат үстінде неше түрлі ойын көрсетіп, сырнай тартып, ән айтып жүрген өнерлі бала кім? Ол асқа жиналғандарға не деп жар салды?
3. Пырақ дегеніміз не?
Үйге тапсырма.
«Құлагер – омыртқамның ішіндегі жұлыным-ай» (ойтолғау жазу).
Бағалау.
Қорытынды.