kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ш.құдайбердіұлының «қалқаман-мамыр» поэмасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Поэма мазмұнын түсіндіру арқылы қазақтың салт –дәстүрі мен жастардың шынайы махаббатының арасындағы қарама –қайшылықты түсіндіру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ш.құдайбердіұлының «қалқаман-мамыр» поэмасы»

Алматы облысы . Талғар ауданы

Нұра ауылы №12 орта мектебі

Кузембекова Жанар Мұхаметқалиевна

Ш.ҚҰДАЙБЕРДІҰЛЫНЫҢ «ҚАЛҚАМАН-МАМЫР» ПОЭМАСЫ

Мақсаты

Поэма мазмұнын түсіндіру арқылы қазақтың салт –дәстүрі мен жастардың шынайы махаббатының арасындағы қарама –қайшылықты түсіндіру.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу.Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.Тілін, сөздік қорын дамыта отырып сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін

нәтиже

Поэманың мазмұнын ашып көрсете алады.Тақырып ұғымын біледі.Ортақ пікір шығара алады.

Оқыту әдістері

Акт.Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер.Сыни тұрғыдан ойлау.Блум таксономиясы. Критериялды бағалау

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Топтастыру. Спиральді әдіс, постер қорғау, пікірталас

ресурстар

Интерактивті тақта,маркер, флипчарт,стикерлер ,асықтар,

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Түгендеу. Түрлі –түсті асықтар арқылы топқа бөлу.

Мұғаліммен амандасады.кезекші

келмеген оқушыны

жариялайды.Шаңырақ құру арқылы шаттық шеңбер құрады. Асықтарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.Топ басшысын сайлайды.

Сабақ кезеңдері

тапсырмалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу.

Қызығушылығын

ояту

« Ой қозғау» Сатылай кешенді талдау.

Тақырып

Авторы

Жанр түрі

Негізгі идеясы



Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар қою арқылы әр топты асық арқылы марапаттап отырады.

Сұрақтарға жауап бере отырып шапшаңдық танытады,топтарына ұпай жинайды















Түсіну

Шығарманы құрылысына қарай талдау.

І-топ Экспозиция-Туыстық байланыс.

Оқиғаның басталуы-Мамырдың бойжетуі.

Іі-топ.Оқиғаның дамуы

А. Екі жастың бір-біріне ғашық болуы.

Ә.Қалқаманның Мамырды алып қашуы.

Ііі-топ. Оқиғаның шиеленісуі-Екі ру арасындағы келіспеушілік.

Оқиғаның шарықтау шегі-

А.Мамырдың аянышты өлімі.

Ә.Қалқаманға шығарылған үкім.

ІV-топ.Оқиғаның шешімі

А.Қалқаманның елден кетуі.

Ә.Елдің күйзелісі.

Б.Қалқаман ұрпағы



Топтарға композициялық талдау жасауға тапсырма береді

Топ мүшелері бірлесе отырып талдау жасайды.

Ортаға шығып қорғайды

Қолдану

Оқулықпен жұмы « Ізден ,тап!»

І- топ. Кейіпкерге мінездеме

Қалқаман,Мамыр,Әнет баба, Көкенай.

Іі-топ Мамырдың соңғы сөзі.

Іii-топ.Әнет бабаның Қалқаманға шығарған үкімі.

ІV- Қалқаманның елімен қоштасуы

Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «спираль» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасатады.

Топ мүшелерімен ақылдаса отырып ,кейіпкерлерге мінездеме береді, постер қорғайды. Оқушылар топ мүшелері болып мәтіннен тапсырманы

іздеп табады.


Талдау

« Пікірталас »

1.Қалқаман мен Мамырдың қосылуы дұрыс па?

2. Көкенай әрекетін қолдайсыздар ма?

Әнет бабаның үкімімен қалай бағалайсыздар?

Оқушыларға ой тастау

Сұрақтарға жауап бере отырып өз ойларын ,пікірлерін білдіреді.





Жинақтау

«Өмірлік ахуалды талдау» әдісі.

Болжам жасау.

  1. Егер мен Қалқаман балсам...

  2. Егер мен автор болсам,поэманы былай аяқтар едім...

  3. Сабақтан алар тәлім;

  4. Ата салтты аттауға да болмас,Жүрек қалауын тастауға да болмас.

Сыни тұрғыдан ойланта отырып өз болжамдарын айтқызу.

Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын жеткізе отырып тақырыпты сипаттау арқылы жинақтайды

Бағалау

Үш шапалақ арқылы топтар бірін –бірі бағалайды. Бағдаршам көздері арқылы оқушылыр өз-өздерін бағалайды

Топтардың бір –бірін бағалауын ұсынады.Бағдаршам көздері арқылы өз- өздерін бағалауды ұсынады

Үш шапалақ арқылы топтар бірін –бірі бағалайды.жинаған асықтары арқылы ұпай сандарын белгілейді

Рефлексия

  • Мен ойымды айтар болсам...

Оқушыларға стикер таратып береді

Ұсынылған стикерлерді толтырады

Үйге тапсырма

Шәкәрім Құдайбердіұлының «Қалқаман-Мамыр поэмасы.

«Салт-дәстүрімізді қадірлей білейік»


Эссе жазу- күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Ш.құдайбердіұлының «қалқаман-мамыр» поэмасы

Автор: Кузембекова Жанар Мұхаметқалиевна

Дата: 15.01.2017

Номер свидетельства: 379738


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства