Саба? жосбары
Саба?ты? та?ырыбы: Ш?к?рім шы?армаларыны? к?ркемдік ерекшеліктері.
Саба?ты? т?рі: Шы?армашылы?- танымдылы? саба?.
Саба? ма?саты:
- Білімділік:
Ш?к?рім ??дайберді?лыны? шы?армашылы?ынан білімін одан ?рі дамыту, тере?дету,ізденгіштігін арттыру.
- Дамытушылы?:
Ш?к?рім ?ле?деріні? ерекшелектерін ескеріп, топ?а б?ліп, талдау ж?ргізу барасында о?ушыларды? ойлау ?абілетін дамыту, таным белсенділігін арттыру.
3. Т?рбиелік:
Ш?кірімні? ?деби м?расын ??рметеуге баулу; ?лтыны? арда?ты ?лына деген с?йіспеншілігін артыру патриотты? т?рбие беру.
Саба?тын типы: д?ст?рлі емес.
Саба?тын ?дісі проблемалы? байланыс: тарих п?німен, саз саба?ымен.
Саба?тын к?рнекілгі Ш?кірім ??дайберді?лыны? портреті, к?рнекті сызба, на?ыл с?здер.
Просмотр содержимого документа
««Ш?к?рім шы?армаларыны? к?ркемдік ерекшеліктері». »
«М. Мәметова атындағы орта мектебі» КММ
Шығармашылық- танымдық сабақ
Тақырыбы:
«Шәкәрім шығармаларының көркемдік ерекшеліктері».
10«Ә» сыныбы.
Мұғалім: Майшинова Г.Т.
2013 жыл.
Сабақ жосбары
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім шығармаларының көркемдік ерекшеліктері.
Сабақтың түрі: Шығармашылық- танымдылық сабақ.
Сабақ мақсаты:
Білімділік:
Шәкәрім Құдайбердіұлының шығармашылығынан білімін одан әрі дамыту, тереңдету,ізденгіштігін арттыру.
Дамытушылық:
Шәкәрім өлеңдерінің ерекшелектерін ескеріп, топқа бөліп, талдау жүргізу барасында оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, таным белсенділігін арттыру.
3 . Тәрбиелік:
Шәкірімнің әдеби мұрасын құрметеуге баулу; ұлтының ардақты ұлына деген сүйіспеншілігін артыру патриоттық тәрбие беру.
Сабақтын типы: дәстүрлі емес.
Сабақтын әдісі проблемалық байланыс: тарих пәнімен, саз сабағымен.
Сабақтын көрнекілгі Шәкірім Құдайбердіұлының портреті, көрнекті сызба, нақыл сөздер.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сабаққа әзірлеу.
Сабақтың барысын, мақсатын түсіндіру.
Шәкірімнің өлеңдңрін мәнерлеп оқып, мағынасын аша отырып, көркемдік ерекшелектеріне көңіл аудару, ой толғау.
Ән орындалады: « Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек »
Сыныпты үш топқат бөліп, тірек сызбадағы ақын өлеңдерің тақырыбына байланысты шығармаларын мәнерлеп оқу, мағынасы ашу тапысрылады.
Топ. Ескіден арылу, жаңамен жалғасу.
Топ. Өнер- білім, ғылым туралы ойлары.
Топ. Адамдық борыш туралы.
Қызылушығын ояту:
Адам баласының ерекше қасиеттері ( білім, өнер, ылым, еңбек )
Адамның жамандыққа үйі болатын себебі ( еріншек, жалқау, надандық, қараңғылық).
Ой қозғау стратегиясы.
Шәкәрім шығармаларының тақырыбына көңіл аудару.
Кемшіліктерді сынау
Заманның шынайы суреті
Халық тағдыры
Ағартушылық идеясы көтеру
Шығармаларының тақырыбы
Ар-намыс туралы
Еңбек етугі шаыру
Ғалымға жетелеу
Мәдениетті елдерден үлгі алуға
Мағынаны тану кезеңі.
1 топ. Ескіден арылу, жаңамен жалғасу.
А) Мәнерлеп оқу.
Ә) Мағынаны ашу.
| Ғалымға кірісу |
| Тарихты білу |
«Мақсұд» | Түп атасын білу |
| Надандықтан арылу |
| Алға көз жіберу |
| Ескіліктен арылу | ұрлық | |
2«Қазақ» | Қазақтың бойындағы кемшілікті сынау | Ұрыс араздық | |
| Жақсылыққа жетелеу | алдау | |
Топ. Өнер- білім, ғалым туралы.
А) Мәнерлеп оқу
Ә)Мағынаны ашу.
Б) Көріктеуіш сөздерге көңіл аудару.
|
Халқымен сырласу |
| Надандықтан құтылу |
1.«Хош» өлеңі | Оқып, адам болу |
| Іздену |
| Ерінбей еңбек ету |
| Жастығының ғылымсыз өткеніне өкіну |
...ғылым кен, ауырсаң-ем, тауслмас көл, ...қазағым, қам ойлан.
| Ғылым іздену |
| Бала оқыту |
2.«Насихат» өлеңі | Білімді өнерге салу |
| Аз ойна, көп ойлану |
| Ақылға салу |
| Көпке пайда келтіру |
...жай жаттың майдай балқып,
...байқамассың дәмін татпай,
...ел шаңына ер,
...кесірлікті шығар бойдан.
ІІІ-топ. Адамдық борйыш туралы
А) Мәнерлеу оқу.
Ә) Мағынаны ашу
Б) Көріктеуіш сөздерге көңіл аудару.
| Халық үшін еңбек ет |
| ар сақтау |
| Ақ жолдан айнымау |
| Білім, өнер үйрену |
2.«Адамдық борышыңт» өлеңі | талаптану |
| Мақтанбау |
| Нәпсіге билетпеу |
| Келешекке жол көрсетпеу |
| Артына із қалдыру |
| Ақынның әдеби мұрасы |
| Халық азаматы |
| Болашақ үшін еңбек ету |
2.«Жолама, қулар, маңайға» | Жақсыдан пұл қалады |
| Солмайтын гүл қалады |
| Арсыздан желге ұшатын күл қалады |
Ой толғаныс кезеңі.
Эссе жазу.
Тақырыбы: «Менің адамдық борышым».
Қорытындылау. Бағалау.
Үйге тапсырма беру.
«Жолама, қулар, маңайға», жаттау.
Ой толғауды аяқтау.
Бір шумақ өлең жазу.