kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабит Муканова рассказ "Лашын"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабит Муканова рассказ Лашын. В этом рассказе аписывается о необычном птице.  Это птица много помогает людям. Это красивая птица. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабит Муканова рассказ "Лашын"»

Күні: Сыныбы: Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Лашын» әңгімесі Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қазақ әдебиетінің ірі тұлғаларының бірі Сәбит Мұқановтың өмірбаяндық шығармасы «Өмір мектебі» романынан алынған үзіндідегі қазақтың саятшылық жайлы ой-пікірін, ұлттық дәстүріміздің бірі құсбегілік өнерін дәріптеу. Сабақтың міндеттері: 1.С. Мұқановтың өмір жолын, шығармаларын біледі. 2.«Лашын» әңгімесінің мазмұнын ашып, түсінеді. 3.Топпен бірлесе отырып сұрақтарға жауап береді. Күтілетін нәтиже:

А) біледі, жазады, әңгіменің мазмұнын ашады, түсінеді, өз ойын айтады, сұрақтарға жауап береді, талдайды.

В) біледі, жазады, талдайды, өз ойын айтады, түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

С) біледі, жазады, талдайды, сұрақтарға жауап береді.

Сабақ типі: шығармашылық сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: жұптас-оқы-талқыла, ой қозғау, , танымдық тапсырма, сұрақ-жауап, талдау, ой-пікір.

Сабақтың көрнекілігі. Кесте, форматты қағаз, стикерлер, қима қағаздар, слайд, үнтаспа, видеоролик.

Сабақтың жоспары:


Кезең дері

Сабақ бөлімдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Қолданыл-н әдіс-тәсілдер


Білім












Түсіну



Қолдану





















Талдау























Жинақтау




І.Ұйымдастыру кезеңі





ІІ. Үй тапсырма-

сын сұрау





Қызығушылы ғын ояту


III. Жаңа сабақ












Оқулықпен

жұмыс


















































Сергіту сәті.








Жаңа сабақты бекіту.

Тапсырма

Дәптермен жұмыс



1.Сәлемдесу, түгендеу 2. Назарларын сабаққа аудару

3. Топқа бөлу

Қаз, үйрек және дуадақ құстарының суреттерін таңдау арқылы үш топқа бөліну.

Пысықтау сұрақтары:

  1. Сәбит Мұқанов кім?

  2. Сәбит Мұқанов қай жылы дүниеге келген?

  3. Қандай шығармаларын білесіңдер?

  4. «Лашын» әңгімесі кім туралы жазылған?

  5. Үзінді қай романнан алынған?

Тағы қандай құс атаулары бар? Ол туралы не білесіңдер?


Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы Сәбит Мұқановтың «Лашын» әңгімесі («Өмір мектебі» трилогиясынан үзінді ) Әңгімені жоспар бойынша сұраймын.

Жоспары:

  1. Балтабай ауылында

  2. Саятшылық

  3. Лашынның құс алуы

  4. Шілдеде құс алу

Ендеше әңгімені құрылысына талдап көрелік.


Басталуы- Құсбегі, Ахмет

Дамуы- Ахмет лашынның мүсіні

Шиеленісуі- өрбуі, Ахметтің лашынының өнері

Шарықтау шегі- Сәбит пен Ахметтің саятшылыққа шығуы

Шешімі, қорытындылау- есте қалған сол бір ерекше күн.

Топтық жұмыс.

1-топ. Тақырыпқа сәйкес қандай

мақал-мәтел білесіңдер?

  • Саятшылық сабырлыға жарасар.

  • Құс жаманы-саңғығыш,

Адам жаманы қаңғығыш.

  • Атбегі-аттың тұяғына қарар,

Құсбегі-құстың қияғына қарар.

  • Саятшының сұңқары,

Салған жерден іледі.

  • Құсбегі келіссе,

Күйкентай құс қаз алар.

2 -топ. Бес жолды өлең

Зат есім- Лашын

Сын есім- Жұдырықтай, сүңгуір

қайықтай.

Етістік- Іледі, қалықтайды, ұшады.

Сөз тіркесі- Лашын салу-ата кәсіп

Синоним- Құс

3-топ. РАФТ стратегиясы.

Роль: Құсбегі

Аудитория: Оқушылар

Форма: Үндеу

Тақырыбы: «Саят құстарын қорғаңдар»


«Ой толғаныс» кезеңі. Өлең құрастырады.

1-топ.

..................саятшылық,

..................саят құрып.

...................аңға шығу,

..................қандай қызық.

2-топ.

...................ұлттық өнер,

...................ой бөлінер.

...................таза ауада,

....................жан сүйсінтер.

3-топ.

..................... Сәбит аға,

.....................кемел дана.

.....................ақылшы ұстаз,

.....................- Ұлы мұра.


«Көңілді күн» тақырыбындағы әсем әуеннің ырғағына тербеле билеу.







Мәтіндегі көріктеуіш сөздерді табу.

1-топ.

Әңгімеден Ахметтің портретін тауып жаз.

Көк көзді, шабдан мұртты, ақсұр, қушық бетті, түрін байырға орыстан айырып ала алмайтын

2-топ.

«Лашын» әңгімесінен теңеулерді тауып жаз.

Денесінің бар көлемі жұдырықтай ғана, бірақ қанат, құйрығымен тұтас алғанда сүңгуір қайықтай ұп - ұзын көрінетін, маңдайы жайпақтау келген, тұмсығы жолбарыстың тырнағындай иілген, сарғыттау қияғының өткірлігі ұстарадай, мөлдіреген қарақаттай қап - қара көздері томпайып, сыртына қарай тепкен, бөтегесі жүйрік аттай төстектеу, сирақтары жіңішке, сарғылт саусақтарының басына имие біткен сұрғылт тұяқтарының ұштары егелген біздей өткір, жазған қанатының ойылыңқырап барып, ұш жағы іп - істік боп кеткен, құйрықтары сауысқандай ұзынша, қарабалармен сапырылысып, түсін кейде сұрлау қанатының түсі қоңырлау таңқарасұр, кейде қара қоңыр көрсетіп, құлпыртып тұратын...

“Жерден жоғары атқан тас сияқтанып, домалана ұшады”

3-топ.

Ауыспалы мағынада қолданылған сөздерді жаз.

Саңғиды

Сіберлеуі

Оттай отыру

Іліп қалу


Топқа бөлінеді.

Топбасшы сайлайды.



Сұрақтарға жауап береді, топпен бірге жұмыс жасайды.





Топпен ақылдаса отырып, сұраққа жауап береді.




Жұптаса отырып әңгімелейді


Топпен ақылдаса отырып, бірігіп жұмыс жасайды.





Оқушылар топпен бірлесе отырып берілген тапсырманы орындайды, сол жайлы түсінігін айтады, талқылайды.

Өзгені тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.








Оқушылар өлеңді құрастыруда топпен ақылдаса отырып жұмыс жасайды











Оқушылар видеороликке қарап билейді






Оқушылар топ ішінде тапсырманы дәптерге орындайды, оқиды, өз ойларымен бөліседі























Сұрақ-жауап






Ой қозғау, топтастыру






Оқы/ Жұптас Талқыла



























Бес жолды

өлең






РАФТ стратегиясы






Ой толғаныс



Қорытынды





















Кері байланыс парағы


Не білдім?

Не үйрендім?

Не ұнады?





Мұғалімнің сөзі:

Саятшылықтың, әсіресе, қазақ халқының тарихының мәдениетін дамытуда маңызы өте зор болды. Оны біз халық мәдениеті мен әдебиетінің көрнекті қайраткерлері Шоқан, Абайдың жазбаларынан, Біржан сал, Ақан серінің кең сахараны шарлаған әндерінен білеміз.Сондықтан да халқымыз қыран құсы өлсе, аза тұтып, жоқтау салған. Қолға үйреткен жақсы құстарын еркелете, баласындай баптаған. Оның құнын бағалай білген.

Табиғаттың көркі болған құстар,

Жақсылықпен болашаққа бастар.

Лашындай боп биікке самғайтын,

Еліміздің келешегі жастар,- деп білім нәрімен сусындап, әрі қарай қиын белестерді бағындырып лашын құсындай білімнің биік шыңына жетіп еліміздің ертеңгі келешегіне жанашыр, қамқор және де ұлттық дәстүрімізді биік ұстар тұлға болыңдар .

Жеке, топпен бірлесе отырып жауап береді. Кері байланыс парағын толтырады.



Мұғалім

сабақты қорытынды-

лады


Бағалау


Топбасшының, мұғалімнің бағалауын ескере отырып бағалайды.


Формативті бағалау


Үйге тапсырма:

«Саятшылық - өмірдің бір қызығы» тақырыбында шығарма




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Сабит Муканова рассказ "Лашын"

Автор: Айтбаева Замира Жайлыбаевна

Дата: 27.04.2016

Номер свидетельства: 323137


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства