Просмотр содержимого документа
«Саба? жоспары "Ал?ыс алса?, кем болмайсы?". ?аза? тілі »
Шумакова Маншук Тынысова
Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Баянауыл ауылы
№2 Баянауыл жалпы орта білім беретін мектебі, қазақ тілі мен әдебиеті
Еңбек өтілі:13
Сабақтың тақырыбы: Алғыс алсаң, кем болмайсың.
Сынып: 9
Мерзімі:
Сабақ мақсаттары: 1. Оқушылардың білім деңгейін тексеру мақсатында әртүрлі жұмыс түрлерін жүргізу. 2. Ауызекі тілдерін сұрақ- жауап арқылы дамыту, сөз қорын молайту, отбасы туралы білімдерін, ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге, әдептілікке тәрбиелеу, пәнге қызығушылығын ояту, саналы мүшесі болуға тәрбиелеу. Міндеттер: -ойларын жинақтап айтуға үйрету;
Әдіс-тәсілдер: Жұппен, топпен жұмыс, диалог, АКТ, қалай оқу керектігін үйрету,өзіндік реттелу әдісі,мозайка құру әдісі, «Топтастыру» стратегиясы.
Оқыту нәтижесі: -мәтін құрастыра біледі;
-өздерінің ата-аналары айтқан ақылдары туралы әңгімелеп береді;
- ауызша тілдесімде жаңа сөздерді қолдана біледі.
Сілтеме: 9- сынып Қазақ тілі, Т.М.Артықова, М.Б.Боранбай «Атамұра» 2013ж.
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың
іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
2 мин
Амандасу, түгендеу, назарларын аударту, ойын «Мен саған ... тілеймін» оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді.
Жұп болып бір-біріне жақсы тілек тілейді.
Асықтағы жазылған сандарды таңдап алуларына байланысты «1» алғандар 1-топқа «2» алғандар 2-топқа, «3»алғандар 3-топқа, «4» алғандар 4-топқа орналасады.
4 топқа оқушылар топтасады.
Білу
8 мин
Рақмет, досым! Оркенің өссін! Бақытты бол,айналайын! Араныңа жет! Сау болсын! Көсегең көгерсін! Аман барып, сау қайт! Мына сөздерді қалай атаймыз. Мына сөздерді кім айтатынын айтып беріңдер. Бұл алғыс сөздер, сонда бүгінгі біздің сабағымыз бір-бірімізге алғыс, жақсы тілектер арқылы өзіміздің ниетімізді білдіреміз. Осы сөздер арқылы күрделі сөйлем құрастырамыз.
Сөздерді тыңдайды, ойлайды,жауабын табады. Бұл-алғыс жайлы.
АКТ,СТО,ДО,
ОүБ
Түсіну
5мин
1-тапсырма. Сызба арқылы кім не тілейтінін біліңдер, диалог құрыңдар.
Ұл, қыз
Ата-ана: Мектеп: Абай: «Адам
«Өмірімнің Бағбан болам десеңіз,
ертеңі ғой- бақшадағы бес нәрсеге
бұл бала». жемісін асық бол...».
күтеді»
Оқушылар дәптермен жұмыс істейді. Жұбымен сұхбаттасады.Өз ойларын ортаға салады.
Қолдану
8 мин
Жұппен жұмыс
Үш деңгейлі тапсырманы орындаңдар.
I деңгей
1.Тұрақты сөз тіркестері сөйлемге қандай мән береді?
2. «Балам, білім ізде!»мәтінінде білімді адамды қалай сипаттағынын айтып беріңдер.
Сұрақ: Сендер оқытылып жатқан материалдан негізгі ақпаратты ұсына және таңдау жасай аласыңдар ма? Смогли бы вы выбрать и представить ключевую информацию из изученного материала?
Өлшем:
- мен сөйлемді қалай құрастыру керектігін білемін.
- ақпараттың негізгісін таңдай білемін.
Топтар өзара бір-бірлерін бағдаршам арқылы бағалайды. СТО,ОүБ, ДО,
ОЖЕСОж
Сергіту сәті
2 мин
Талдау
8 мин
«Мейірім» атты әңгімені оқып, сұрақтар құраңдар.Өзара сұхбаттасыңдар.
Жеке орындап сосын жұбына,тобымен талқыға салады.Ойланады,салыстырады,
талқылайды.
- Топпен жұмыс.
Бағалау: Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
ОүБ, СТО, ОЖЕСОжО
ТжД, ДО, АКТ,БжК, ОмОЖТ
Жинақтау
8 мин
«Менің алғысым шексіз» тақырыбына шағын шығарма жазыңыздар.
Бағалау қағазындағы өлшемдер бойынша жұп жұмысын бағалайды.
ОүБ, СТО.
Бағалау
4 мин
Досың сен жоқта анаңа көмектесті.Анаң қатты риза болды.Сен досыңа қандай алғыс айтар едің?
Осы тақырып бойынша не білді және сабақ барысында жауап ала алмаған сұрақтың жауабын алу үшін бір сұрақ әзірлейді. Бағалайды,талқылайды.