??гімедегі кейіпкер характерлерін сомдауда?ы жазушы шеберлігін таныту. Біржан сал мен с?з ?нерін тере? т?сінуші Абайды? бейнесін ашу ар?ылы о?ушыларды? білім, білік, да?дыларын дамыту.
.М??алімні? іс-?рекеті, О?ушыны? іс - ?рекеті, талдау, салыстыру, шы?армашылы? ж?мыс, ?орытынды, ба?алау.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: М?хтар ?уезов. Біржан сал Абай ауылында. »
Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезов. Біржан сал Абай ауылында.
Мақсаты: І. Оқушыларға әңгімедегі (үзінді) кейіпкер характерлерін сомдаудағы жазушы шеберлігін таныту.
ІІ. Әңгімені (үзінді) талдай отырып, өнер адамы Біржан сал мен сөз өнерін терең түсінуші Абайдың бейнесін ашу арқылы оқушылардың білім, білік, дағдыларын дамыту.
ІІІ.Дені сау жеке тұлғаны өнер құдіретін, сөз өнерін түсіне білуге, асыл өнерді ардақтап, құрмет тұта білуге баулу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: мәтінді талдау,сөз әдісі, логикалық ізденіс, интербелсенді тақта, үлгілеу-жобалау технологиясы.
Пәнаралық байланыс: тарих, музыка.
Көрнекілігі. Интербелсенді тақта, таратпа.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
А) сәлемдесу;
ә) оқушыларды түгендеу;
в) сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ. Мотивация. Оқушыларға бір-бірінің қолдарын ұстатып, көздерін жұмғызу және бір-бірлеріне іштей жақсы тілектер тілету.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
ІІІ. Жаңа сабақ
-Мақсат қою
- алдын-ала оқып келу тапсырылған мәтінмен жұмыс.
Жетекші сұрақтар:
- М.Әуезовтің қандай әңгімесімен таныс едіңдер?
- Ол әңгіме кім жайында еді?
- әңгімеде Абайды қай қырынан танып едік?
Шығарманы талдау жұмыстары
Мұхтар Әуезов. Біржан сал Абай ауылында
- Мұхтар Әуезовтің «Әжемнің әңгімесі» әңгімесі;
- Бала Абай туралы;
- Халық ауыз әдебиетін, ертегі, дастандарға құмар бала.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
топ «Таным»
-модуль арқылы таратпамен жұмыс
ІІ топ «Зерде»
-модуль арқылы таратпамен жұмыс
Сергіту сәті
М.Әуезов.
Біржан сал Абай ауылында
М. Әуезов туралы
Абай мен Біржан арасындағы
мәлімет жарастық (инценировка)
«Біржан сал Абай ауылында»
әңгімесінің мазмұндық құрылымы
Біржан сал Абай ауылында
«Абай жолы»
Абайдың ән- күйден алған әсері
туралы . Құлақтан кіріп бойды алар
«Біржан сал Абай ауылында»
әңгімесінің кейіпкерлері
Ән адамды сергітеді,
Ұзартады өмірді.
Ұлылырдың жарастығы,
Өсіреді көңілді.
Ән мен күйді ұнатамыз,
Тыңдаймыз біз ден қойып.
Өнерменен шындаламыз,
Өсеміз біз сән құрып
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
ІІІ топ «Өнер»
Таратпамен жұмыс
ІҮ топ «Талап»
-модуль арқылы таратпамен жұмыс
Қорытынды:
Топтар шығармашылық жұмыстар жасайды
І топ «Таным»
ІІ топ «Зерде»
ІІІ топ «Өнер»
ІҮ топ «Талап»
Үй жұмысы:
Бағалау.
Біржан сал Абай ауылында
Біржан сал
Әңгімеде орындалған туралы әндер. «Жанбота» әні, шығуы туралы
«Біржан сал Абай ауылында»
әңгімесіндегі әнқұмар жастар
М.Әуезов.
Біржан сал Абай ауылында
Портрет. Әңгімедегі
Әңгімеде белең алған
кейіпкерлер портреті.
салт-дәстүрлер.
Әңгімедегі тілдік қор.
Ой толғау
Мақала.
Тест құрастыру
« Біржан» сөзіне сөзжұмбақ құру.
«Әнді сүйсең, менше сүй» ой толғау;
Типтік образ туралы оқып, біліп келу.