kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

" С любовью в сердце" (Творчество Александры Быкадоровой).

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок литературы родного края о творчестве поэтессы-землячки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«" С любовью в сердце" (Творчество Александры Быкадоровой).»









РОЗРОБКА УРОКУ ЛІТЕРАТУРИ РІДНОГО КРАЮ

«З ЛЮБОВ' Ю В СЕРЦІ»

(ТВОРЧІСТЬ ОЛЕКСАНДРИ БИКАДОРОВОЇ)

КОСЕНКО Л.А.

Донецьк - 2016

1

УРОК ЛІТЕРАТУРИ РІДНОГО КРАЮ

7 клас

ТЕМА: «З ЛЮБОВ 'Ю В СЕРЦІ» (ТВОРЧІСТЬ ОЛЕКСАНДРИ БИКАДОРОВОЇ)

МЕТА: познайомити учнів із творчістю Олександри Арсланівни Бикадорової, розкрити особливості творів поетеси;

розвивати усне зв 'язне мовлення, навички виразного читання, монологічне та діалогічне мовлення учнів;

виховувати свідомих та уважних читачів, патріотів своєї держави.

ОБЛАДНАННЯ: портрет поетеси, презентація, збірки творів, музичне оформлення.

ТИП УРОКУ: інтегрований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

Епіграф: Мій рідний дім. Душі моєї пристань.

Колиска і віршів моїх, і мрії…

О.Бикадорова

І. Повідомлення теми, формулювання мети і очікування результатів.

Слово вчителя (соціальна компетентність).

Нам пощастило народитися у самому серці Донбасу. Кожен, хто народився і виріс у Степанівці, хто приїхав і пустив своє коріння у нашому селі, полюбив його на все життя. Степанівка приваблює в будь-яку пору року: навесні та влітку село утопає в зелені та квітах, восени наповнюється ароматом яблук і груш, взимку – білі схили дарують насолоду дітлахам. У кожного степанівця є улюблені місця: це і Панський сад із цілющим джерелом, балки Черкеська, Кирносово, Калинова, Чирчина та легендарна Савур- Могила.

Та найбільше багатство – це люди, великі трударі та патріоти свого села. Дійсно, наші односельці вміють працювати. Але ще вони вміють

2

помічати та відчувати красу, висловлювати свої почуття, створювати шедеври. Дуже хочеться, щоб поруч із великими людьми сучасності знали і наших земляків, не менш талановитих.

Мета нашого уроку – розповісти про нашу землячку, для якої поетична творчість є невід 'ємною частиною її життя. ЇЇ поезія- це голос сучасного нам народу. Олександра Арсланівна Бикадорова пише вірші російською та українською мовами, тому поезії звучатимуть двома мовами.

Сьогодні ми працюватимемо у таких творчих групах:

  • біографи;

  • читці- декламатори;

  • літературні оглядачі;

  • історики.

ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Випереджувальні завдання ( компетентність саморозвитку й самоосвіти).

Під час розповідей доцільно робити записи щодо біографії у формі простого або питального плану, а також можна скласти сінквейн. Урок

обов 'язково завершимо рефлексією( запис на дошці).

Виступ групи біографів( учениця виступає в ролі поетеси).

Моє село


Іду селом. Вдихаю ніжну тишу,

І пахощі п′янкі квітучої весни.

Легкий вітрець небесну даль колише,

Розносить над селом хмарки ясні.


Іду селом. Радію кожній миті

Життя мого, прожитого в селі.

Чи є дорожче що у цілім світі?

Чи є де місце краще на землі?


Мій рідний дім. Душі моєї пристань.

Колиска і віршів моїх і мрій.

Моє село. Моя чарівна пісня.

А я – лиш слово в світлій пісні тій.

3

Монолог поетеси

Я – Бикадорова Олександра Арсланівна. Народилася 18 серпня 1960 року в селі Степанівка Шахтарського району Донецької області в сім' ї сільської інтелігенції. З 1966 по 1976 рік навчалася у Степанівській середній школі. У 1976 р. вступила до Шахтарського педагогічного училища. З 1978 по 1981рік навчалася в Запорізькому педагогічному інституті. По закінченню отримала спеціальність викладача дошкільної педагогіки та психології, інспектора- методиста дошкільних закладів. Спочатку працювала вихователем ГПД у Степанівській школі, потім вихователем у дитсадку «Оленка», пізніше працювала методистом з дошкільної освіти у м.Кіровське, логопедом,викладала російську мову та зарубіжну літературу у с.Маринівка.

У 2002 році була обрана секретарем Степанівської сільської ради. Маю трьох синів. Родом із вчительської династії.

Я горда тим, що народилася і живу на Донбасі.


Робота групи «Літературні оглядачі»(інформаційна,соціальна компетентність).

Олександра Арсланівна – світла особистість. Відверта,чесна,відкрита, доброзичлива у ставленні до людей, привітна, з нею легко спілкуватися. Така вона в житті - така вона і у віршах. Любить природу, уважний пейзажист, кмітливий географ, справедливий історик. Спробуйте в уяві намалювати те, що почуєте в поезії.


Виразне читання напам 'ять ( читці-декламатори, соціальна компетентність).


Панський сад


Панський сад – жовте листя кружляє,

Панський сад – оберіг і печаль.

Тут десь панночка, мабуть, гуляє,

А в очах її смуток і жаль.


Знов за околицю села мене стежина привела.

Там ніжки босії мої йшли у незвідані краї,

Там я школяркою- дівчам любила наодинці помовчать.

Там – щастя мить і сльози перших втрат:

Чарівний велетень – прекрасний Панський сад!


Там бродить сива давнина- у тихій річечці вона,

У вічнім дереві мовчить , лиш ніжним листям шелестить.

Нагадує, як жив в віках , над садом пролетівши, птах.

О скільки бачив він любові, скільки зрад:

Чарівний велетень – прекрасний Панський сад!

4

Не зупинити років плин, і хоч нема на нім сивин,

В житті багато розгубив і друзів він, і ворогів.

Та всіх, кого він зустрічав , любов′ю щедро дарував.

Всіх утішав і привітав , мов брат:

Чарівний велетень – прекрасний Панський сад!



Завдання: 1)Що намалювала ваша уява?(словесне малювання)

2) Знайти художні засоби у творі (епітети, метафори, порівняння).

Виразне читання поезії напам 'ять(група декламаторів).

Мрія

Відчути подих вітру в чистім полі,

Сп′яніти полином і чебрецем,

Із чаші вічної спокійно і поволі

Відпити мудрості, очиститись дощем.

Ромашку пригорнути серед степу,

Безсмертник в різнотрав′ї віднайти.

Забути все. Полинути до Тебе.

Душею спраглою в молитві прорости.


Слово літературним оглядачам.


Олександра відчуває себе не лише частиною великого народу, а й частиною планети Земля: вона відчуває подих вітру в чистім полі, її п'янять степові аромати, вона прагне пригорнути до серця ромашку та безсмертник. Вона мрійниця та романтик, який вірить в силу Бога.

А ви про що мрієте?(обговорення)



Робота групи істориків(полікультурна, соціальна компетентності).



«Роксолана- легенда і мрія!

Хай згоріли позаду мости,

Покорить Сулеймана зуміє,

Й Україну в душі зберегти!»… ,

5

«Вогонь птахи вільні

По місту нехай рознесуть!

Хай знають княгиню,

Що Ольгою в Києві звуть!»- саме такі жіночі образи приваблюють Олександру Арсланівну. Про них вона пише у віршах на історичну тематику «Роксолана», «Княгиня».

Історія нашого краю славна і цікава. За 3 кілометри від села виситься сивий свідок давнини- легендарний козацький курган Савур-Могила.

Гра «Мікрофон»(колективна розповідь історії про Савур-Могилу).

Слово вчителя.

Тяжкими та кривавими були бої за Савур-Могилу у роки Великої вітчизняної війни. Ця пам' ятка стала музеєм під відкритим небом...

Коли ми святкуємо річницю звільнення Донбасу від німецько-фашистських загарбників?


6


Савур-Могила


О, Савура могило!

Вічна пам' ять козацької волі!

Скільки ти пам' ятаєш

І смертей,і солдатського болю!

Над твоєю красою

Наче мить промайнули сторіччя.

Ти як пісня народу-

Невмируща,прекрасна і вічна!


Як в пелюшки, сповита у тумани,

На твоїх грудях зорі тихо снять,

Ти на землі моїй трагічним світлим Храмом

Тисячоліття будеш ще стоять!

……………………………………….


Ні, вічне не проходить, не минає.

Мого народу - доля, пам ять, біль,

Могило світла! Хай вогонь палає,

Неначе рана у душі твоїй!


Здригнулася земля над славним курганом і влітку 2014 року.

Зруйноване наше село, зруйновані наші хати, сплюндрована наша земля,щемлять наші серця. 13 днів мужньо тримався залізний охоронець Савур- Могили.


Слово читцям-декламаторам.


Солдату, защитнику Саур-Могилы.


Упал солдат.Он бой неравный принял

На склонах высоты, среди степей.

Десятки лет он защищал Саур-Могилу,

Ни капли жизни не щадя своей.


Упал солдат. В него опять стреляли.

Прицельно, и не целясь – сотни раз!

Его жестоко, беспощадно убивали.

Он не простой солдат. Он – сам Донбасс!


Хоть серце каменное было у солдата,

7

Но как рвалось оно на части каждый раз,

Когда он видел с высоты: горели хаты,

Хлеба горели, весь пылал Донбасс!



И, стиснув зубы, автомат в руке сжимая,

Шагнул он с постамента прямо в бой.

Он знал, что у него судьба такая,

Донбасс любимый заслонить собой!


Гремели взрывы – он шагал спокойно.

Один против врагов, но он – солдат.

Он знал, что сильные выигрывают войны,

А слабость ему внуки не простят.



Армада напирала все сильнее,

Стреляли пушки, танки, сыпал «град».

Он знал, что помощь подойти успеет.

Сдержал атаку. Но упал солдат!


И взгляд прощальный в небо устремляя,

Он не жалел, что принял этот бой.

Ведь ничего дороже нет родного края.

Родной земли, что заслонил собой.


Ты жив, солдат, хоть свергнут с пъедестала!

Ты даже каменный был страшен для врагов.

У ног твоих их полегло немало,

А ты к врагам был беспощаден и суров.


Война и время перед памятью безлики.

Как прежде, в полный рост, над высотой

Поднимешься, Саур – Могилы страж великий,

Ты жив в сердцах, ты не убит войной!


19 августа 2014 года





ХВИЛИНА ПАМ' ЯТІ

ІІІ. Підбиття підсумків роботи в групах. Оцінювання роботи( взаємооцінка - літературні оглядачі та читці-декламатори, оцінка вчителем- біографи, історики-самооцінка).

ІV. Домашнє завдання.

1.Написати лист –побажання мешканцям планети Земля.

2.Намалювати свою мрію.

3. Виразне читання та аналіз поезії О. Бикадорової(обрати самостійно).

V.Рефлексія(компетентність саморозвитку й самоосвіти,соціальна).

Виконати одну з рефлексій.

На уроці я:

А) дізнався …

Б) зрозумів…

В) навчився…

Г) найбільший мій успіх…

9

Д) наступного уроку я хочу…

VІ. Підсумок уроку. Слово вчителя( полікультурна компетентність).

Як стверджує поетеса, «Стихи рождаются сами собой», «Слів багато, та де те, єдине, що вплету я у вірші свої»… Олександра Арсланівна Бикадорова прагне донести до читача думки ,які її хвилюють, бентежать. ЇЇ вірші друкувались у районній газеті «Знамя победы»,в обласній «Донеччині». У 2011 році у Донецьку вийшов збірник віршів «Поклик серця».

На прохання однокласників, однокурсників познайомитися з її лірикою вона пообіцяла підготувати наступну добірку. Відкриття сайту дає можливість тисячам бажаючих відчути на собі магічну силу творчості Олександри. Вірші її живуть, будуть жити!






















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
" С любовью в сердце" (Творчество Александры Быкадоровой).

Автор: Косенко Людмила Анатольевна

Дата: 15.02.2017

Номер свидетельства: 392099


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства