kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

С.Бегалин "Бала Шоқан"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Әдебиет

Сынып: 5

Уақыты

Тақырыбы: С.Бегалиннің «Бала Шоқан» әңгімесі

Мақсаты

Оқушылар «Бала Шоқан» әңгімесінің мазмұнын меңгеру, идеясын түсіну,шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашу арқылы Ш.Уәлихановтың тұлғалық қасиетін таниды, шығарманың тәрбиелік мәнін ұғынады;

Өзіндік ой қорыту, таным қабілеттерін, шығармашылығын дамытады;

Адамгершілік қасиеттерге,уәдеге беріктікке, өнерді бағалай білуге үйренеді.

Міндеттері

  • әңгімені оқыту, мазмұнын түсіндіру;
  • мәнерлеп, түсініп, рөлге бөліп оқу жұмыстарын жүргізу;
  • әңгіменің негізгі идеясын таныту, көркем шығарманы талдауға үйрету ;
  • оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру ;
  • шығарма тағылымын таныту арқылы бала Шоқан бойындағы кішіпейілділік, адамгершілік, ізгілік сияқты асыл қасиеттерді оқушыларға үлгі ету

Күтілетін  нәтиже

  • топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,  шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
  • шығарманы талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе, дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
  • әр оқушы кейіпкерлерге өз бағасын береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.

Түйінді түсініктер

  • «Қайырымдылық – асыл қасиет»
  • «Уәде еттің – орында»

Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І Кіріспе

Модульжаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топқа бөлу тренингі

Модуль: Бағалау

Әдісі:  өзара бағалау

ІІ Тұсаукесер

(Үй тапсырмасын тексеру)

Модульжаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топтық жұмыс

Әдісі:топта сұхбаттасу,

«Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»,

зерттеушілік әңгіме.

Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын қадағалау.

Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.

Оқушыларды топқа бөлу.

Әр топқа бағалау парағын тарату.

Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады.

Әр топқа А, В, С деңгейіндегісұрақтар мен тапсырмалар беру

Топ жұмыстарын талдау, жинақтау.

«Шындық» тренингі:

Оқушыларға «Әдебиет сабағына күн сайын дайындалып келетін 5 оқушыны ата», «Көбіне дайындалып келетін, кейде ұмытып кететін 5 оқушыны ата», «Көбіне дайындалмай келетін, тек анда-санда оқып келетін 5 оқушыны ата» деген жазулары бар парақшалар таратылып, онда аталған оқушылар әр оқушының жауабы сайын ауысып, топтала береді. Құрбыларын өзін қай топта көбірек атаса, сол топта қалады.

Топ мүшелері топ басшысын сайлайды.

Топ басшысы топ мүшелерін бағалап отырады

  1. «Менің достарым» (шағын шығарма)
  2. Қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар:

І топ:

  • Сюжет дегеніміз не? Сюжеттің бөлімдерін тақтаға жазыңдар.

ІІ топ: - «Жаңа достар» әңгімесін тақтадағы сюжет бөлімдері бойынша талдап, әр бөлім тұсына қысқаша жазыңдар.

ІІІ топ:   Прототип дегеніміз не? Оның бұл әңгімеге қандай қатысы бар?

  • Әңгіменің тақырыбы не?
  • Идеясы не?

Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.

Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.

Формативті бағалау өлшемдерімен танысады.

Топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.

Критериалды бағалау

Топ басшысы бағалап отырады.

 Оқу құралдары

«Әдебиет» оқулығы

Бағалау парағы

Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.Ғ.Мүсірепов портреті

ІІІ Негізгі сабақ

Модульжаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топтық жұмыс, диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»

Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»

Модуль:АКТ қолдану

Модульжаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топтық жұмыс, диалогтық оқыту

Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»

МодульСыни тұрғыда ойлау, жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі:

 диалогтық оқыту

Әдісі: зерттеушілік әңгіме

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу, назарларын оқулыққа аудару.

Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу;жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.

экран арқылы көрестіп, түсіндіру.

Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу;

жұмыстарын қадағалау,

көмектесу,

жетекшілік жасау.

Мәтінді оқи отырып, еске түсіруге және сыни ойлауға бағытталған сұрақтар қойып отырады.

Үш топқа ІІІ бөлімді бөліп беру, түсінгендерін сұрау.

І топ:

Шоқан туралы дайын постермен танысу, түсіндіру

ІІ топ:

Оқулықтағы мәліметті пайдалана отырып, арнайы дайындалған плакатқа С.Бегалин туралы кесте толтыру

ІІІ топ:

Оқулықтағы «Жазушы естелігі» мәтіні бойынша сұхбат дайындау

Әдеби-теориялық ұғымдар туралы түсінік беру

Сахналау (инсценировкалау), мінездеме және диалог туралы оқулықтағы түсінік-анықтамалар

Әңгіме мәтінімен жұмыс

  1. Үйге оқуға берілген І бөлім бойынша

топтық жұмыстар

І топ:

І бөлімде кездесетін кейіпкерлермен таныстыру

ІІ топ:

І бөлімге тақырып қойып, жоспар құру

ІІІ топ:

Рөлдерге бөліп ойнау. Шағын сахналық қойылым:

а) Шоқан мен Мысық;

ә) Шоқан, Жақып және Мысық;

б) Шоқан, анасы және Мысық.

ІІ бөлім бойынша жұмыстар

Еске түсіруге арналған сұрақ:

  • Айғаным деген кім еді?
  • Біз Шоқанның әжесі Айғаныммен қай тақырыпта таныстық?

Сыни ойлауға бағытталған сұрақ:

  • Шоқан осы жерде қалай жауап береді деп ойлайсыңдар?
  • Ал әкесі не деуі мүмкін?
  • Бұл жерде Шоқанның қандай қасиеті байқалады?

 

ІІІ бөлім бойынша жұмыстар

І топ:

ІІІ бөлімді басынан бастап, «.сәндеп істеген» деп аяқталатын сөйлемге дейін оқу, түсінгендерін айту.

ІІ топ:

«Жалғыз-ақ күймесінің.» деген жерден бастап, «Мысық қыпылықтап біраз тұрды» деп аяқталатын сөйлемге дейін оқу.

ІІІ топ:

«Мысықтың өне бойына.» деп басталатын сөйлемнен аяғына дейін оқу.

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.

Тапсырма бойынша жұмыстанады.

Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады.

Тапсырма бойынша жұмыстанады:

талдайды;

жоспар құрады;

рөлдерге бөліп оқиды

Әңгіме мазмұнын тыңдайды, меңгереді, сұрақтарға байланысты өткен тақырыптармен байланыстырады, өзіндік ой-пікірлерін айтады.

Оқиды, түсінгендерін айтады, бірін-бірі толықтырады.

Топ басшысы бағалап отырады.

Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды

Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды

Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды

Дайын постер,

оқулықтағы мәліметтер

экран, слайд:

С.Бегалиннің портреті

Экран, слайд: анықтамалар

І бөлім мәтіні

ІІ бөлім мәтіні

ІІІ бөлім мәтіні

ІҮ Сабақты қорытындылау

Бекіту тапсырмаларын түсіндіреді, бағыттайды, орындалуын қадағалайды, талдайды, қорытындылайды

оқушыларды бағалау,

үйге тапсырма беру.

Бекіту тапсырмалары:

І топ:

Шоқан мен Мысыққа мінездеме жазу

ІІ топ:

«Қайырымдылық – асыл қасиет» тақырыбына ойтолғау жазу

ІІІ топ:

  • Әңгіменің тақырыбы не?
  • Идеясы қандай?
  • Ойтүйін: қандай өнеге аламыз?

Топ басшылары бағалау парақтарының қорытындысын айтады  (қалыптастырушы баға).

Үйге тапсырма:

  1. Әңгіме бойынша сурет салу;
  2. «Шоқандай болғым келеді» (эссе жазу)

Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды

Бағалау қорытындысы бойынша мұғалім бағалайды

Кері байланыс

(оқушылар рефлексиясы)

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнады/ұнамады?

 Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің.

«Бүгінгі сабақтан алған әсерім.» рефлексия жазу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«С.Бегалин "Бала Шоқан"»

САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Әдебиет


Сынып

5 б

Уақыты


Тақырыбы

С.Бегалиннің «Бала Шоқан» әңгімесі


Мақсаты


Оқушылар «Бала Шоқан» әңгімесінің мазмұнын меңгеру, идеясын түсіну, шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашу арқылы Ш.Уәлихановтың тұлғалық қасиетін таниды, шығарманың тәрбиелік мәнін ұғынады;

Өзіндік ой қорыту, таным қабілеттерін, шығармашылығын дамытады;

Адамгершілік қасиеттерге, уәдеге беріктікке, өнерді бағалай білуге үйренеді.

Міндеттері

  • әңгімені оқыту, мазмұнын түсіндіру;

  • мәнерлеп, түсініп, рөлге бөліп оқу жұмыстарын жүргізу;

  • әңгіменің негізгі идеясын таныту, көркем шығарманы талдауға үйрету ;

  • оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру ;

  • шығарма тағылымын таныту арқылы бала Шоқан бойындағы кішіпейілділік, адамгершілік, ізгілік сияқты асыл қасиеттерді оқушыларға үлгі ету

Күтілетін нәтиже

  • топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;

  • шығарманы талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе, дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;

  • әр оқушы кейіпкерлерге өз бағасын береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.

Түйінді түсініктер


  • «Қайырымдылық – асыл қасиет»

  • «Уәде еттің – орында»







САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ

Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І Кіріспе


Модуль жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топқа бөлу тренингі


Модуль: Бағалау

Әдісі: өзара бағалау







ІІ Тұсаукесер

(Үй тапсырмасын тексеру)


Модуль жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топтық жұмыс



Әдісі: топта сұхбаттасу,

«Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»,

зерттеушілік әңгіме.

Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысын қадағалау.

Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.

Оқушыларды топқа бөлу.

Әр топқа бағалау парағын тарату.


Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады.


Әр топқа А, В, С деңгейіндегі сұрақтар мен тапсырмалар беру




Топ жұмыстарын талдау, жинақтау.

«Шындық» тренингі:

Оқушыларға «Әдебиет сабағына күн сайын дайындалып келетін 5 оқушыны ата», «Көбіне дайындалып келетін, кейде ұмытып кететін 5 оқушыны ата», «Көбіне дайындалмай келетін, тек анда-санда оқып келетін 5 оқушыны ата» деген жазулары бар парақшалар таратылып, онда аталған оқушылар әр оқушының жауабы сайын ауысып, топтала береді. Құрбыларын өзін қай топта көбірек атаса, сол топта қалады.

Топ мүшелері топ басшысын сайлайды.

Топ басшысы топ мүшелерін бағалап отырады

  1. «Менің достарым» (шағын шығарма)

  2. Қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар:

І топ:

  • Сюжет дегеніміз не? Сюжеттің бөлімдерін тақтаға жазыңдар.

ІІ топ: - «Жаңа достар» әңгімесін тақтадағы сюжет бөлімдері бойынша талдап, әр бөлім тұсына қысқаша жазыңдар.

ІІІ топ:

  • Прототип дегеніміз не? Оның бұл әңгімеге қандай қатысы бар?

  • Әңгіменің тақырыбы не?

  • Идеясы не?

Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.



Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.


Формативті бағалау өлшемдерімен танысады.



Топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
















Критериалды бағалау



Топ басшысы бағалап отырады.

Оқу құралдары


«Әдебиет» оқулығы













Бағалау парағы




Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.

Ғ.Мүсірепов портреті


ІІІ Негізгі сабақ

Модуль жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топтық жұмыс, диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»


Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»


Модуль: АКТ қолдану








Модуль жаңа әдіс-тәсілдер


Әдісі: топтық жұмыс,

диалогтық оқыту



Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»





Модуль Сыни тұрғыда ойлау, жаңа әдіс-тәсілдер



Әдісі:

диалогтық оқыту


Әдісі: зерттеушілік әңгіме













Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу, назарларын оқулыққа аудару.


Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу; жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.


экран арқылы көрестіп, түсіндіру.









Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу;

жұмыстарын қадағалау,

көмектесу,

жетекшілік жасау.







Мәтінді оқи отырып, еске түсіруге және сыни ойлауға бағытталған сұрақтар қойып отырады.









Үш топқа ІІІ бөлімді бөліп беру, түсінгендерін сұрау.











І топ:

Шоқан туралы дайын постермен танысу, түсіндіру


ІІ топ:

Оқулықтағы мәліметті пайдалана отырып, арнайы дайындалған плакатқа С.Бегалин туралы кесте толтыру


ІІІ топ:

Оқулықтағы «Жазушы естелігі» мәтіні бойынша сұхбат дайындау


Әдеби-теориялық ұғымдар туралы түсінік беру

Сахналау (инсценировкалау), мінездеме және диалог туралы оқулықтағы түсінік-анықтамалар


Әңгіме мәтінімен жұмыс


  1. Үйге оқуға берілген І бөлім бойынша

топтық жұмыстар

І топ:

І бөлімде кездесетін кейіпкерлермен таныстыру


ІІ топ:

І бөлімге тақырып қойып, жоспар құру


ІІІ топ:

Рөлдерге бөліп ойнау. Шағын сахналық қойылым:

а) Шоқан мен Мысық;

ә) Шоқан, Жақып және Мысық;

б) Шоқан, анасы және Мысық.


ІІ бөлім бойынша жұмыстар


Еске түсіруге арналған сұрақ:

  • Айғаным деген кім еді?

  • Біз Шоқанның әжесі Айғаныммен қай тақырыпта таныстық?

Сыни ойлауға бағытталған сұрақ:

  • Шоқан осы жерде қалай жауап береді деп ойлайсыңдар?

  • Ал әкесі не деуі мүмкін?

  • Бұл жерде Шоқанның қандай қасиеті байқалады?


ІІІ бөлім бойынша жұмыстар


І топ:

ІІІ бөлімді басынан бастап, «...сәндеп істеген» деп аяқталатын сөйлемге дейін оқу, түсінгендерін айту.


ІІ топ:

«Жалғыз-ақ күймесінің...» деген жерден бастап, «Мысық қыпылықтап біраз тұрды» деп аяқталатын сөйлемге дейін оқу.


ІІІ топ:

«Мысықтың өне бойына...» деп басталатын сөйлемнен аяғына дейін оқу.


Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.


Тапсырма бойынша жұмыстанады.


Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады.







Тапсырма бойынша жұмыстанады:

талдайды;

жоспар құрады;

рөлдерге бөліп оқиды







Әңгіме мазмұнын тыңдайды, меңгереді, сұрақтарға байланысты өткен тақырыптармен байланыстырады, өзіндік ой-пікірлерін айтады.





Оқиды, түсінгендерін айтады, бірін-бірі толықтырады.

Топ басшысы бағалап отырады.





















Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды





Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды







Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды


Дайын постер,

оқулықтағы мәліметтер



экран, слайд:

С.Бегалиннің портреті


Экран, слайд: анықтамалар













І бөлім мәтіні













ІІ бөлім мәтіні














ІІІ бөлім мәтіні

ІҮ Сабақты қорытындылау





Бекіту тапсырмаларын түсіндіреді, бағыттайды, орындалуын қадағалайды, талдайды, қорытындылайды




оқушыларды бағалау,



үйге тапсырма беру.



Бекіту тапсырмалары:

І топ:

Шоқан мен Мысыққа мінездеме жазу


ІІ топ:

«Қайырымдылық – асыл қасиет» тақырыбына ойтолғау жазу


ІІІ топ:

  • Әңгіменің тақырыбы не?

  • Идеясы қандай?

  • Ойтүйін: қандай өнеге аламыз?


Топ басшылары бағалау парақтарының қорытындысын айтады (қалыптастырушы баға).


Үйге тапсырма:

  1. Әңгіме бойынша сурет салу;

  2. «Шоқандай болғым келеді» (эссе жазу)




Топ мүшелері-нің белсен-ділігіне қарай топ басшысы бағалайды




Бағалау қорытындысы бойынша мұғалім бағалайды






Кері байланыс

(оқушылар рефлексиясы)

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнады/ұнамады?

Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...

«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу









Бағалау парағы


р/с


Топ мүшелері

«Менің достарым» (шығарма)

Қайталауға арналған топтық жұмыс

Кіріспе бойынша топтық жұмыс


Жазған жоқ

Аяқтал-маған

Жазды

Қатысқан жоқ

Орташа

Жақсы қатысты

Қатысқан жоқ

Орташа

Жақсы қатысты

0

1

2

0

1

2

0

1

2

1











2











3











4











5











6













р/с



Топ мүшелері

І бөлім бойынша топтық жұмыс

ІІ бөлім

ІІІ бөлім

Бекітуге арналған топтық жұмыс

Жинаған балы

Қатысқан жоқ

Орташа

Жақсы қатысты

Сұраққа жауап берді

Түсінгенін айтты

Қатысқан жоқ

Орташа

Жақсы қатысты


0

1

2

2

2

0

1

2


1











2











3











4











5











6











Бағалау өлшемдері:

11 – 14 – «5»; 7- 10 – «4»; 3 – 6 – «3»


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
С.Бегалин "Бала Шоқан"

Автор: Нуралиев Асылбек Маликович

Дата: 19.02.2017

Номер свидетельства: 393349


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства