?ызылорда облысы,Жа?а?ор?ан ауданы, №164 орта мектебіні? ?аза? тілі мен ?дебиеті п?ні м??алімі ??рбаназарова Дариха Н?лібай?ызы (Курбаназарова Дариха Налибаевна)
Та?ырыбы : С.Торай?ыров «Ш?кірт ойы»
Ма?саты : С.Торай?ыровты? «Ш?кірт ойы» ?ле?іні? мазм?ны мен м?нін ашу
Просмотр содержимого документа
«С.Торай?ыров "Ш?кірт ойы" »
13.ХІ.2014ж Пәні:Әдебиет
Құрбаназарова Д
Тақырыбы : С.Торайғыров «Шәкірт ойы»
7 -сынып
Мақсаты : С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңінің мазмұны мен мәнін ашу
Міндеттері:1.С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен таныстыру.2. Өлең арқылы адамгершілікке, мейірімділікке баулу, оқу – білімнің маңыздылығын ұғындыру. 3.Қажетті білуге үйрету, шығармашылыққа баулу
Күтілетін нәтиже: 1. : 1.С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңін мәнерлеп оқытып, талдату, мағынасын ашу арқылы өз ой-пікірін айтады.2. Өлең арқылы – білімнің маңыздылығын ұғынады. 3.Түйінді ой айтуға, ойды қорытып, жеке пікірін айта білуге төселеді.
Ресурстар: қосымша материалдар,интербелсенді тақта
Негізгі идеялар : оқушылар топ болып жұмыс жасайды, тілдері дамиды, ойларын еркін жеткізуге үйренеді
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқытудаақпараттық-коммуникациялықтехнологиялардыпайдалану. Таланттыжәнедарындыбалалардыоқыту. Оқушылардыңжасерекшеліктерінесәйкесоқытужәнеоқу. Оқытудағыбасқаружәнекөшбасшылық.
Стратегиялар: «Шаттықшеңбері»; «Екі жақты бақылау күнделігі», «Авторорындығы»; «СТО әдістері».
Сабақтыңкезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
модуль
І.Ұйымдасты-ру бөлімі
Психология-лықжағымдыахуалтудыру
(2 мин)
Сынып оқушыларымен амандасамын,
топқа бөлемінОқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Ұстанымды ескетүсірудіескертеді
Топтар бір-бірінебірғанасөздентілекайтады
жаңа
әдіс
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау Білу
(5мин)
1.Сұлтанмахмұттың «Бір адамға» өлеңін жатқа айту
2.Өмірін оқи отырып, өзіңе С.Торайғыровтың қандай қасиетін үлгі тұттың?- деген сұрақпен қорытындылаймын
Әр топтан бір оқушы өлеңді жатқа айтады.
Өзін-өзі бағалау
жаңа
әдіс
СТО
ІІІ.Жаңа сабақ
Түсіну
(10мин)
Қызығушылықты ояту
-Ал ХІХ ғасырда шәкірт не деп ойлады екен?
2. Мағынаны тану.
Тақтаға кесте ілінеді. Балалар берілген уақытта өзінің қазіргі шәкірт, ертеңгі болашақ елдің азаматы ретінде не істейтінін жазады
Мектеп сөзіне күрделі топтастыру жүргізеді
«Менің ойым» бөлімін толтырады
«Автор орындығы»
Қолдану
(10мин)
3.Кітаппен жұмыс
Өлеңді талқылау үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар беріледі:
-Шәкірт нені армандайды?
-Күн болудағы мақсаты не?
-Қазақ аспанында күн болу дегенді қалай түсінесің?
«Шәкірт ойы» бөлімін толтырады
Талдау
(8мин)
Өлең құрылысына талдау жасау
Қазір бүгінгі сабақта оқып, түсінген өлеңімізге қорытынды пікір айтып, ой түйіндейтін кез келді. Ендеше «Екі жақты бақылау күнделігін » толтырамыз.
Мәтіннен үзінді
Оқушы көзқарасы
Мақал-мәтелдер
Деңгейлік тапсырмаларды орындау және жауабын тексеру
Мақсаты :Жүсіпбек Аймауытовтың өмірбаянын, шығармаларын оқыта отырып, қайталанбас суреткер екенін таныту
Міндеттері: 1. әңгіменің тақырыбы мен идеясын ашу,2.логикалық ойларын дамыту, өз ойын еркін әдеби тілде жеткізе білуге дағдыландыру;3.әңгіменің мазмұны арқылы оқушыларды адалдыққа, шынайылыққа. өнерді сүюге, әнге құштарлық, өнер адамдарына деген көзқарасты қалыптастыру, өнер құдіретін сезінуге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: 1.Мазмұнға сәйкес тапсырмаларды орындау арқылы білім қоры қалыптасады.2.Мәтінді оқып,мағынасын ашу арқылы өз ой-пікірін айтады. 3. Әлеуметтік әрекеттесу арқылы көмек алуға және көмек беруге үйренеді.
Ресурстар: қосымша материалдар,интербелсенді тақта
Негізгі идеялар : оқушылар топ болып жұмыс жасайды, тілдері дамиды, ойларын еркін жеткізуге үйренеді
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқытудаақпараттық-коммуникациялықтехнологиялардыпайдалану. Таланттыжәнедарындыбалалардыоқыту. Оқушылардыңжасерекшеліктерінесәйкесоқытужәнеоқу. Оқытудағыбасқаружәнекөшбасшылық.
Стратегиялар: «Шаттықшеңбері»; «Мәтін бөліктері» «Екі жақты бақылау күнделігі», «СТО әдістері».
Сабақтыңкезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
модуль
І.Ұйымдас-тыру бөлімі
Психология-лықжағымдыахуалтудыру
(2 мин)
Сынып оқушыларымен амандасамын,
топқа бөлемін (Смайликтер арқылы) Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Ұстанымды ескетүсірудіескертеді
Топтар бір-бірінебірғанасөздентілекайтады
жаңа
әдіс
ІІ.Үй тапсырма-сын сұрау Білу
(5мин)
1.«Шәкірт ойы » өлеңін жаттау.
2.Қазіргі шәкірттерге мінездеме ретінде сыныптағы бір оқушыға мінездеме жазу
Әр топтан бір оқушы өлеңді жатқа айтады.
Өзін-өзі бағалау
жаңа
әдіс
СТО
Сергіту сәті
1.Тегіс жолда келеміз деп елестетіңдер
2.Енді сазды, балшықты жерде келесіздер
3.Өзенде жүзіп келесіздер
4.Енді қолдарыңа дүрбі алып қараңыздар (Экранда Қазақстан бейнеленген карта шығады)
5.Нені көрдіңіздер? - Қазақ елін
- Баянауыл аймағын
- Ж.Аймауытовты
Қызығушылықты ояту
Электронды оқулықпен жұмыс
Қимыл жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Электронды оқулық
ІІІ.Жаңа сабақ
Түсіну
( 5мин)
2. Мағынаны тану.
Естеріңде болса І тоқсанда шешендік сөздермен танысқанда Әз Жәнібек хан өзінің 61 биіне «Дүниеде не өлмейді?» деген сауал қойған еді ғой, сондағы Жиреншенің берген жауабы естеріңде ме? (Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді)
-Сендердің ойларыңша «жақсы» деп кімдерді айта аламыз? Ия, демек қазақ елінің қалыптасуына ерен еңбек сіңірген бес арысымыздың бірі Жүсіпбек Аймауытовты да осындай игі жақсылардың қатарына қоса аламыз. Ол туралы не білеміз, Жүсіпбеккім?
2.Тілдің көркемдеуіш құралдарын табу (сәйкестендіру тесті)
1
Эпитет
А
әдеби шығармадағы табиғаттың әсем көрінісі
2
Пейзаж
В
табиғат құбылыстарын жандандырып, адам кейпінде суреттеу
3
Кейіптеу
С
заттың ерекше белгісін көрсетпей-ақ, оны басқа затпен, құбылыспен салыстыра суреттеу
4
Теңеу
Д
заттың не құбылыстың ерекше сипатын,сапасын білдіретін суретті сөз
5
Пафос
Е
өлеңнің жоғары өршіл рухы.
1
2
3
4
5
дұрысы
бағасы
Топтың аты: ________________
Р/c
Топ мүшелері
Үй тапсырмасы
Сұрақтарға жауап
беруі
Мәтінді талдауы
Топтық жұмысқа қатысуы
Кеңейтілген тапсырманы орындауы
Қорытынды баға
1
2
3
4
5
6
20.ХІ.2014ж Пәні:Әдебиет
Құрбаназарова Д
Тақырыбы :Ж.Аймауытов «Әнші»
7 -сынып
Мақсаты :Әмірқан бейнесін жан-жақты ашу
Міндеттері: 1. Әмірқан бейнесін ашуда портрет , мінездеме, прототип ұғымдарын меңгерту. 2.Әмірқан бейнесі арқылы өнерді тануға, бағалауға сүйе білуге, адалдыққа, азаматтыққа тәрбиелеу. 3. Өзіндік көзқарасын қалыптастыру ХХ ғ.қазақ өнерінің даму тарихы туралы білімдерін кеңейту, Семей қаласының тарихын тану.
Күтілетін нәтиже: 1.Мазмұнға сәйкес тапсырмаларды орындау арқылы білім қоры қалыптасады. 2.Мәтінді оқып,мағынасын ашу арқылы өз ой-пікірін айтады. 3. Әлеуметтік әрекеттесу арқылы көмек алуға және көмек беруге үйренеді.
Ресурстар: қосымша материалдар,интербелсенді тақта
Негізгі идеялар : оқушылар топ болып жұмыс жасайды, тілдері дамиды, ойларын еркін жеткізуге үйренеді
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқытудаақпараттық-коммуникациялықтехнологиялардыпайдалану. Таланттыжәнедарындыбалалардыоқыту. Оқушылардыңжасерекшеліктерінесәйкесоқытужәнеоқу. Оқытудағыбасқаружәнекөшбасшылық.
Стратегиялар: «Шаттықшеңбері»; «Мәтін бөліктері» «Екі жақты бақылау күнделігі», «СТО әдістері».
Сабақтыңкезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
модуль
І.Ұйымдас-тыру бөлімі
Психология-лықжағымдыахуалтудыру
(2 мин)
Сынып оқушыларымен амандасамын,
топқа бөлемін (Смайликтер арқылы) Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Ұстанымды ескетүсірудіескертеді
Топтар бір-бірінебірғанасөздентілекайтады
жаңа
әдіс
ІІ.Үй тапсырма-сын сұрау Білу
(5мин)
1.Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесі
Әр топтан бір оқушы айтады.
СТО
Сергіту сәті
Қимыл жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
ІІІ.Жаңа сабақ
Түсіну
( 5мин)
1. Қызығушылықты ояту.Әңгімеге байланысты «Ілесіп отыр» ойыны Сөз - сөз тіркесі - сөйлем Тақырыптар: Автор:Жүсіпбек -- Жүсіпбек қаламы -- Жүсіпбек қаламынан бірнеше романдар туған. Өнер: Ақтамақ: Наурыз:
Жүсіпбек топтастыру жүреді
Қолдану
(10мин)
1 - топ Қаламгердің шығармаларын еске түсіру «Елес»,«Әнші»,«Боранды болжаған әулие»,«Бетім – ау, құдағи ғой»,«Қартқожа»,«Ақбілек»,«Күнекейдің жазығы»,«Нұр күйі» поэмасы 2 – топ Мәтінге сатылай кешенді талдау Шығарманың аты: «Әнші» әңгімесі Тақырыбы: ән, өнер, ғұмыры әнмен өткен өнер адамының өрелі биігі - Жанр түрі: проза (әңгіме) Идеясы: ән құдіретін таныту Кейіпкерлері: Әмірқан, Шәкет, Ақтамақ, студент жастар, ұрылар Басты кейіпкердің прототипі: Әміре Қашаубаев Туған жылы: 1888ж Өнері: әншілік, актерлік Әміре Қашаубаев туралы деректер (видео ролик арқылы көрсету) 1888 жылы бұрынғы Семей губерниясының Дегелең болысына қарасты Атан ауылында дүниеге келген. Әкесі Қашаубай мен анасы Тойған өмірлері кедейлікпен, жалшылықпен өткен адамдар болыпты. Әміренің сахнада жұрт алдында шығып ән айту кезеңі 1919 – 1920 «Ес – Аймақ» қоғамының сауық кештерінен басталған. Одан әрі Орынбор қаласына шақыртылып өнер көрсетеді. 1925 жылы Париж қаласында өнер көрсетіп, әлемге атағы әйгілі болады. Ол орындаған әндер: «Ардақ», «Ағаш аяқ», «Балқадиша», «Гауһар қыз», «Дударай», «Қорлан», «Қызыл бидай», «Үш дос». т. б Әміре ән шырқауымен қатар спектакльге қатысып, рольдерде ойнаған. 1928 жылы қазақтың музыка театрының солисі болды. 1934 жылы дүниеден өтеді. 3 – топ Мәтінге композициялық талдау Оқиғаның басталуы – - Жетішатыр қаласының тұрмыс - тіршілігі Оқиғаның дамуы – - Қымыз ішкен жастардың Әмірқанмен кездесуі Шиеленісуі – - Наурыз мерекесі. Әмірқан - театр сахнасында Шарықтау шегі – - Әмірқан басынан кешірген бір оқиға Шешімі – - Ән тәңірісінің құдіретті әні
Кітаппен жұмыс
Топтан үздік шыққан туындылар оқылады.
«Екі жұлдыз, бір тілек» арұылы бағалау
Талдау
(10мин)
Кеңейтілген тпасырмалар орындау
Жинақтау
(10 мин)
Сәттік тест.
1. Әмірқан өнер үшін жаралған жан.
2. Ән айту Әмірқан үшін ақша табудың көзі болды.
3. Әмірқан жүрген жерін жандырып жүретін қызық жігіт.
4. Ол қақ-соқпен ісі жоқ қарапайым адам
5. Әмірқан шаруаға пысық жігіт
6. Әмірқан досы үшін жанын береді.
7. Әмірқан Ақтамақпен қосыла алмады.
8. Әмірқанның мінезі тік, бетің бар, жүзің бар демейді.
9. «Әнші» әңгімесі ұлттық өнерді дәріптейді.
Бағалау
(5 мин)
Зымыран сұрақтар
Әншімен алғашқы кездесу қай жерде өтті?
Әмірқан Шәкет үйінде қандай аспаппен ән шырқады?
Жастар сауықты қандай мерекеге орай ұйымдастырды?
Әңгіме кейіпкерлерін ата
Әмірқанның ұстазы кім?
«Үріп ауызға салғандай» деп жазушы кімді сипаттады, ол туралы айт.
Әмірқан мен Ақтамақ қандай ойында тіл табысып кетті?
Қарақшылардан Әмірқан қалай құтылды?
Әнші неге жылады?
«Әңгіме» жанрының ерекшеліктері?
Шығармада өзімізге белгілі қандай композитордың аты аталады? Оның қандай әні туралы айтылады.
«Бержабай», «қашаба» сөздерінің мағынасын түсіндір.
бағалау
Талант-тыжәнедарын-дыоқушылармен
жұмыс
Үйге тапсырма
1 мин
1. «Әнші» әңгімесінің мазмұнын айту.
2. «Ақтамақ хикаясын» аяқтау
Рефлексия
2 мин
Сабақтан алған әсерлерің қандай?
Стикер арқылы ойын жазу
13.ХІ.2014ж Пәні:Әдебиет
Құрбаназарова Д
Тақырыбы : С.Торайғыров «Шәкірт ойы»
7 -сынып
Мақсаты : С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңінің мазмұны мен мәнін ашу
Міндеттері: 1. С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен таныстыру. 2. Өлең арқылы адамгершілікке, мейірімділікке баулу, оқу – білімнің маңыздылығын ұғындыру. 3.Қажетті білуге үйрету, шығармашылыққа баулу
Күтілетін нәтиже: 1. : 1. С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңін мәнерлеп оқытып, талдату, мағынасын ашу арқылы өз ой-пікірін айтады. 2. Өлең арқылы – білімнің маңыздылығын ұғынады. 3. Түйінді ой айтуға, ойды қорытып, жеке пікірін айта білуге төселеді.
Ресурстар: қосымша материалдар,интербелсенді тақта
Негізгі идеялар : оқушылар топ болып жұмыс жасайды, тілдері дамиды, ойларын еркін жеткізуге үйренеді
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқытудаақпараттық-коммуникациялықтехнологиялардыпайдалану. Таланттыжәнедарындыбалалардыоқыту. Оқушылардыңжасерекшеліктерінесәйкесоқытужәнеоқу. Оқытудағыбасқаружәнекөшбасшылық.
Стратегиялар: «Шаттықшеңбері»; «Екі жақты бақылау күнделігі», «Авторорындығы»; «СТО әдістері».
Сабақтыңкезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
модуль
І.Ұйымдасты-ру бөлімі
Психология-лықжағымдыахуалтудыру
(2 мин)
Сынып оқушыларымен амандасамын,
топқа бөлемін Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Ұстанымды ескетүсірудіескертеді
Топтар бір-бірінебірғанасөздентілекайтады
жаңа
әдіс
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау Білу
(5мин)
1.Сұлтанмахмұттың «Бір адамға» өлеңін жатқа айту
2.Өмірін оқи отырып, өзіңе С.Торайғыровтың қандай қасиетін үлгі тұттың?- деген сұрақпен қорытындылаймын
Әр топтан бір оқушы өлеңді жатқа айтады.
Өзін-өзі бағалау
жаңа
әдіс
СТО
ІІІ.Жаңа сабақ
Түсіну
( 10мин)
Қызығушылықты ояту
-Ал ХІХ ғасырда шәкірт не деп ойлады екен?
2. Мағынаны тану.
Тақтаға кесте ілінеді. Балалар берілген уақытта өзінің қазіргі шәкірт, ертеңгі болашақ елдің азаматы ретінде не істейтінін жазады
Мектеп сөзіне күрделі топтастыру жүргізеді
«Менің ойым» бөлімін толтырады
«Автор орындығы»
Қолдану
(10мин)
3.Кітаппен жұмыс
Өлеңді талқылау үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар беріледі:
-Шәкірт нені армандайды?
-Күн болудағы мақсаты не?
-Қазақ аспанында күн болу дегенді қалай түсінесің?
«Шәкірт ойы» бөлімін толтырады
Талдау
(8мин)
Өлең құрылысына талдау жасау
Қазір бүгінгі сабақта оқып, түсінген өлеңімізге қорытынды пікір айтып, ой түйіндейтін кез келді. Ендеше «Екі жақты бақылау күнделігін » толтырамыз.
Мәтіннен үзінді
Оқушы көзқарасы
Мақал-мәтелдер
Деңгейлік тапсырмаларды орындау және жауабын тексеру