Саба?ты? та?ырыбы: С.Торай?ыров«?амар с?лу» романы
Саба?ты? ма?саты: 1) романда?ы негізгі ?леуметтік ой т?йіндерін ашу;
2) о?ушыларды адами ?асиеттерге баулу,автор к?терген ?леуметтік проблемалар ар?ылы азаматты? т?сініктерін тере?дету;
3) та?ырыптас шы?армаларды салыстыра о?уды дамыту,?здерінше ой т?юге да?дыландыру.
Т?рі: дамыта о?ыту.
Типі: жа?а ??ымды ме?герту.
?дісі: т?сініктемелі,баяндау.
К?рнекілігі: С?лтанмахм?т Торай?ыров шы?армашылы? жина?ы.
Саба? барысы. І.?йымдастыру б?лімі
ІІ.?й тапсырмасын с?рау.
ІІІ.Актуалдау: - Біз,С?лтанмахм?т Торай?ыровты? поэзиялы? шы?армаларымен танысты?.Прозалы? шы?армасы да бар: ?амар с?лу» романы.
IV. Жа?а саба?.С?лтанмахм?т Торай?ыровты? «?амар с?лу» романы.
V.Дамыту. а)?амар,Ахмет,Н?рым бейнелерін талдау (портрет,мінездеме беру,та?ырыптас шы?арма кейіпкерлерімен салыстыру)
І топ: ?амар бейнесі (Жамал)
ІІ топ: Ахмет бейнесі (?али)
?) Омарды ?андай ?ке деуге болады?
Просмотр содержимого документа
«С.Торай?ыров "?амар с?лу" »
САБАҚ ЖОСПАРЫ «Тексерілді»
________________
Оқу ісінің меңгерушісі
Күні: 03.10.2014
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы:11
Пән мұғалімі: М.С.Увалиева
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров«Қамар сұлу» романы
Сабақтың мақсаты: 1) романдағы негізгі әлеуметтік ой түйіндерін ашу;
2) оқушыларды адами қасиеттерге баулу,автор көтерген әлеуметтік проблемалар арқылы азаматтық түсініктерін тереңдету;
3) тақырыптас шығармаларды салыстыра оқуды дамыту,өздерінше ой түюге дағдыландыру.
Түрі: дамыта оқыту.
Типі: жаңа ұғымды меңгерту.
Әдісі: түсініктемелі,баяндау.
Көрнекілігі: Сұлтанмахмұт Торайғыров шығармашылық жинағы.
Сабақ барысы. І.Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ.Актуалдау: - Біз,Сұлтанмахмұт Торайғыровтың поэзиялық шығармаларымен таныстық.Прозалық шығармасы да бар: Қамар сұлу» романы.
IV. Жаңа сабақ.Сұлтанмахмұт Торайғыровтың «Қамар сұлу» романы.
Кіріспе | Қамар мен Ахмет бейнесі |
Оқиғаның басталуы | Ахметтің Қамарға ғашық болуы. Қамарды Жорға Нұрымға атастыру |
Оқиғаның байланысуы | Олардың қарсылығы,Қалтан қажы мен Оспан бидің әрекеттері |
Шиеленісуі | Қамардың бай туысқандарының ырқымен Нұрымға ұзатылуы |
Шарықтау шегі | Сырқатқа шалдыққан Қамарға надан молданың ем-дом қолдануы |
Шешімі | Ахметтің кегі,жастардың ажалы |
V.Дамыту. а)Қамар,Ахмет,Нұрым бейнелерін талдау (портрет,мінездеме беру,тақырыптас шығарма кейіпкерлерімен салыстыру)
І топ: Қамар бейнесі (Жамал)
ІІ топ: Ахмет бейнесі (Ғали)
ә) Омарды қандай әке деуге болады?
Омар Қарабай
Мейрімді,аздап оқыған,
момын.Заман әділетсіздігінен аса алмайды
Мейрімсіз,малқұмар қанағатсыз,зұлым,арсыз, сараң
Қамар
VI.Бекіту.
Ахмет
Омар
Жанашыр
адамы
Қара күш,
зұлымдық
иелері
Шешесі,
молда,
өзге халық
Надандық
шырмауындағы
адамдар
Нұрым
Оспан
Қалтан
VII.Қорыту. Не білдік?
Поэзия
жанры
Прозалық шығарма
Ескілік-жаңашылдық
салт-дәстүр
Әлеуметтік
Тартыс
Қосалқы
кейіпкер
Омар
Қасен
Оспан
Нұрым
Қалтан
Араб
парсы,орыс
Мақал-мәтелдер
Бас
кейіпкер
Ахмет
Қамар
Автор тілі
Сұлтанмахмұт
Торайғыров
«Қамар сұлу»
Реализм
VIII.Үйге тапсырма.
а) «Қамар сұлу» романын оқу.
ә) Оспан би,Қалтан қажы бейнесін талдау.