kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Розробка уроку української літератури "Лілія Лапіна. "Казка про доброго чарівника Тото-Маглоса" (5 клас)"

Нажмите, чтобы узнать подробности

  • ТЕМА. Лілія Лапіна. «Казка про доброго чарівника Тото-Маглоса».

    МЕТА: викликати інтерес учнів до читання сучасної прози; навчати  здійснювати аналіз твору;

    - удосконалювати вміння виразно читати і переказувати, розвивати творчу уяву та образне мислення п’ятикласників, формувати вміння характеризувати головних героїв казки, досліджувати, висловлювати власні судження щодо прочитаного, об’єктивно оцінювати свою роботу на уроці;

    - виховувати почуття дружелюбності, поваги до інших, відповідальності за своє здоров’я та вчинки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку української літератури "Лілія Лапіна. "Казка про доброго чарівника Тото-Маглоса" (5 клас)"»

ТЕМА. Лілія Лапіна. «Казка про доброго чарівника Тото-Маглоса».

МЕТА: викликати інтерес учнів до читання сучасної прози; навчати здійснювати аналіз твору;

- удосконалювати вміння виразно читати і переказувати, розвивати творчу уяву та образне мислення п’ятикласників, формувати вміння характеризувати головних героїв казки, досліджувати, висловлювати власні судження щодо прочитаного, об’єктивно оцінювати свою роботу на уроці;

- виховувати почуття дружелюбності, поваги до інших, відповідальності за своє здоров’я та вчинки.

Тип уроку: урок позакласного читання (урок поглибленого розуміння прочитаного)

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музика, основи здоров’я, зарубіжна література, українознавство.

Методи, прийоми і форми роботи: робота з епіграфом, бесіди, пошуково-вибіркове читання, переказ тексту, рольова гра, робота в парах, словникова робота, дослідницьке завдання, вікторина, самооцінювання.

Обладнання: паперові фігури зі словами, картки самооцінювання, скринька з аркушами, мультимедійний супровід, музичний диск, (слайди «До успіху», «Схема визначення цілей», «Словничок», «Ілюстрації до казки», «Алгоритм сенкану», «Національний колорит», «План дослідження», відеоролик).

Випереджувальні завдання: прочитати «Казку про доброго чарівника Тото-Маглоса» Л. Лапіної; підготувати старшокласницю на роль кореспондента; вивчити репліки персонажів казки (група учнів).















ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Учитель. Нумо, діти, підведіться!

Усі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Психологічна настанова «До успіху» (Слайд 1)

  • Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Будьте на уроці старанними і слухняними, щоб упоратися із завданнями:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сугестивне введення в тему. Забезпечення емоційної готовності до сприймання нового матеріалу.

Звучить пісня «Мої казки» (муз. і слова Л. Соболевської).

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Цілевизначення

Учитель. Знайомство з літературою починається з казки, яку чуємо змалку від найрідніших людей. Казки чарівні та дивні, але найголовнішим є те, що, спостерігаючи за казковими персонажами, ми вчимося розрізняти добро і зло, потворність і красу. Сьогодні на уроці позакласного читання ми спробуємо відкрити для себе дивовижний і повчальний світ «Казки про доброго чарівника Тото-Маглоса» популярної української письменниці Лілії Іванівни Лапіної.

Визначення цілей

Учитель. Скажіть, а що необхідно знати, працюючи з твором? ( Зміст, головних і другорядних персонажів, тему та основну думку )

  • Для чого ці знання потрібні? ( Щоб уміти переказувати, визначати основні риси характеру персонажів, ділитися враженнями від прочитаного тощо.)

  • Тому на основі вивчення теми ви зможете… (учні за схемою доповнюють речення).

Схема. Визначити... Назвати… Охарактеризувати…

Дати власну оцінку… (Слайд 2)

Робота з епіграфом. Пригадати визначення поняття «епіграф».

Епіграф (грецьк. epigrajh — напис) — цитата, влучний вислів, афоризм чи прислів’я, що подаються перед текстом літературного твору або перед його окремими розділами для пояснення змісту або основної думки. (Слайд 3)

Учні складають із поданих слів епіграф.

Казка – вигадка, проте щось тут, браття, не пусте! ( О. Пушкін. )

  • Як ви розумієте вислів відомого російського поета О. Пушкіна?



браття

пусте

не

тут

проте











ІV. Опрацювання навчального матеріалу з елементами актуалізації досвіду учнів

Учитель. Не за синіми морями, не за високими горами, а в місті Білицькому на горбочку стоїть школа. І в тій школі навчаються хлопчики й дівчатка з п’ятого класу. Чорняві, біляві, русяві, високі, низенькі, повненькі та не дуже. Якось до їхнього класу завітала кореспондент дитячого журналу «Казковий світ». Їй захотілося взяти інтерв’ю у дітей з метою виявлення інтересу до казок та їх знань.

Кореспондент. Добрий день, шановні п’ятикласники! Звуть мене Ковальчук Вікторія. Мені цікаво дізнатися, що ви знаєте про казки.

  • Що таке літературна казка?

  • Які казки відомих українських і зарубіжних письменників ви знаєте?

  • Яку будову має казка? (Зачин, основна частина, кінцівка. )

  • Назвіть автора «Казки про доброго чарівника Тото-Маглоса». ( Сучасна українська письменниця Лілія Лапіна. )

  • Хто ж ховався під дивними іменами героїв казки Л. Лапіної? (Тото-Маглос – стоматолог, Акжуй – жуйка, Щікат – щітка, Акірес – карієс, Апсат – паста. )

  • Чого навчає вас ця казка? ( Казка вчить поважати роботу інших людей, за добро віддячувати добром, цінувати щиру дружбу, спонукає до здорового способу життя. )

  • Що засуджує письменниця у своєму творі? ( Лінь, недбальство, зло. )

  • А яка пізнавальна інформація міститься в казці? ( Блискавка – це електрика, а ґума не пропускає електричний струм. )

Я дуже задоволена вашими відповідями. Дякую. Бачу, вам справді подобаються казки. Бажаю, щоб усі ваші мрії здійснилися, і не забувайте піклуватися про своє здоров’я! До зустрічі!

Пошуково-вибіркова робота за ілюстраціями до твору ( учні визначають епізоди казки за ілюстраціями, зачитують їх або переказують ).

Теми ілюстрацій (епізодів):

  • Багач лежить на печі та їсть цукерки й калачі.

  • Багач і старезний дід.

  • Визволення Щікат.

  • Розправа Апсат над страховиськом.

  • Зустріч багача з Тото-Маглосом. (Слайди 4-8)

Рольова гра «Маска». Клас поділяється на 5 груп. Кожна група обирає учня, який представлятиме одного з персонажів казки (багач, Акжуй, Щікат, Апсат, Тото-Маглос). Завдання гри: усі члени груп підбирають питання, які б допомогли відгадати героя. Так, наприклад, учні запитують:

  • Хто Ви? Відповідь: Я – бідолаха…

Робота в парах. Скласти сенкан до одного з персонажів казки ( учень з пари витягує зі скриньки аркуш з ім’ям персонажа, якого треба охарактеризувати ). Слайд 9

Зразок.

Акжуй.

Розумний, сміливий.

Захищає, бореться, перемагає.

Друзі пізнаються в біді.

Захист.

Учитель. Молодці, діти! Ви добре впоралися і з цим завданням. Голлівудська посмішка... Хто про неї не мріє? Звичайно, всі хочуть мати гарні та білі зуби, та не кожний знає, що від їх стану залежить не тільки зовнішній вигляд, а й здоров'я: деякі хвороби можуть виникнути через те, що у вас... карієс. Отже, як правильно доглядати за зубами?

Перегляд відеоролика «Догляд за зубами».

Учитель. Лілія Лапіна надала своїй казці національного колориту.

Словникова робота (Слайд 10)

Національний колорит – сукупність особливостей, своєрідність певного народу.

Дослідницьке завдання (Слайд 11)

Дослідити, у чому виявляється національний колорит «Казки про доброго чарівника Тото-Маглоса» за планом:

  • Місце дії в казці. ( Село. )

  • Їжа. ( Калачі, мед. )

  • Свята та звичаї. ( Масляна, спалення опудала зими. )

  • Прислів’я і приказки. ( Кожен мудрий свого дурня знайде. Не треба ворогів дурніших за себе вважати. Розділена радість – удвічі більша. За добро добром віддячують. )

Вікторина «Відгадай героя». ( Підготовлені учні виходять по черзі і промовляють напам’ять репліки персонажів казки. )

  • «Недобре ти вчинив, парубче. Адже до всіх, хто тобі у справах допомагає, треба ставитися з увагою та повагою. За добро добром віддячувати…» (Дід)

  • «Дякую, володарю, за те, що визволив мене з полону. Ледве не занапастив мою душу злий Акірес…» (Акжуй)

  • «Ох, нещасна моя доля! Доведеться мені день і ніч у сльозах потопати! Доведеться тут вік вікувати! » (Щікат)

  • «Хто ти така?! Чому мені спати заважаєш?! Забирайся звідси! Бо як налечу, тут же й розтопчу! Крилами поб’ю, очима спопелю!» (Страховисько)

  • «Неуважним став пан Акірес! Ключа від в’язниці у замку забув! Зараз я вашу сестрицю визволю!» (Багач)

  • «Я – Веселуся. Нудьги не боюся! Танцюю, співаю – нудьгу проганяю!» (Апсат)

  • «Що, друзі, сталося? Чи до мене на гостину завітали, чи допомоги шукаєте?» (Тото-Маглос)

Узагальнююча бесіда

  • Що несподіваного для вас було в казці?

  • У чому, як ви думаєте, сила добрих персонажів?

  • Над чим змушує вас замислитися «Казка про доброго чарівника Тото-Маглоса»?

  • Про що важливе нагадала вам Лілія Лапіна?

V. Підсумок уроку

Рефлексія. Заповнити картку самооцінювання.

Що було найцікавішим на уроці?


У яких видах роботи я брав участь?


Які труднощі виникали?


Мій настрій на уроці ( намалювати

смайлики ).


Побажання собі.


Оцінювання своєї роботи на уроці (у балах).




Оцінювання. Присвоєння учням звань «Найактивніший», «Найартистичніший», «Найкращий оповідач», «Найкращий читач», «Відкриття уроку».

Учитель. Олександр Пушкін писав: «Казка – вигадка…». Але в кожній із них велика доля і правди. І легше на світі жити тому, хто вірить, що добро перемагає зло. Дружімо з казкою!

Із казкою, любі, не розлучайтесь,

У країну дитинства щораз повертайтесь.

Вам казка чарівна підкаже пораду,

У ній знайдете завжди повну відраду.

VI. Домашнє завдання

Обов’язкове: написати відгук про казку Л. Лапіної.

За бажанням: створити колаж до одного епізоду твору.



























Додаток




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Дмитрук Ірина Миколаївна

Дата: 11.01.2016

Номер свидетельства: 275103


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства