Пәні:Қазақ әдебиеті | Күні: | Сынып: 8 «Ә» |
Сабақтың тақырыбы: | Рабғузи «Лұқман Хакім» |
Сілтеме: | Қазақ әдебиеті. Қазақ тілінде білім беретін мектептің 8- сыныбына арналған оқулық |
Мақсаты: | Рабғузидің өмір жолымен танысу, «Лұқпан Хакім» әңгімелеріндегі адамгершілік,адалдық қасиеттерді ұғыну. |
Күтілетін нәтижелер: | Топтық, деңгейлік тапсырмалар, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір - бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді. |
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді меңгерту |
Пәнаралық байланыс: | тарих |
Қолданылатын әдістер: | Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ой-толғаныс,сөзжұмбақ, демонстрациялау, авторға хат жазу,Сквейн, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау. |
Керекті жабдықтар: | АКТ құралдары, Презентация, Портрет,ватман,маркер, Деңгейлік тапсырмалар, ресурс парақтары, жүрекшелер, оқулық, рефлексия парақшалары |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері: | Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 3 мин.
3 мин. | Ұйымдастыру Ынтымақтастық орнату тренингі. Мақсаты: «Түстер психологиясы» видеожазбасын көрсету. Топқа бөлу «Санау» әдісі (1,2,3 деп санау арқылы топтарға бөліну
Үй тапсырмасын тексеру. «М.Қашқаридан қалған мұра» тақырыбына ой-толғау | Оқушылар «Түстер психологиясы» видеожазбасын көреді. Оқушылар «Санау» әдісі арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар үй тапсырмасына берілген ой-толғауларын оқиды. |
Тұсаукесер
| 3 мин. | Сұрақ-жауап әдісі. «Рабғузи» сөзжұмбағын шешу. | Оқушылар өз деңгейлеріне байланысты қойылған сұрақтарға жауап беріп, «Рабғузи» сөзжұмбағын шешеді. |
Негізгі бөлім Білу | 5 мин. | Демонстрациялау Рабғузи туралы мәлімет. Слайд, Видео жазба | Оқушылар дәптерлеріне қысқаша Рабғузи туралы мәліметтерді жазып алады. |
Түсіну
| 7 мин.
| Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. Топтық жұмыс: Ресурс парағы: Топпен оқу (қабілетіне қарай) Рабғузидің «Лұқман Хакім» әңгімесінің мәтінін 3 топқа бөліп,топтарға ресурс парағын таратып,кластер құрату. | Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді,кластер құрайды. |
Формативті бағалау
Сергіту сәті
Қолдану, талдау | 4 мин.
3 мин.
7 мин.
| Мақсаты: Топтар «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бірін - бірі бағалау.
«Сыйлықтар сыйлайық» әдісі арқылы оқушыларға сергіту сәтін жасату
Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. Деңгейлік тапсырма: «А» деңгей | «В» деңгей | «С» деңгей | Авторға хат жазу | «Адамгершілік – ардың ісі» тақырыбына ой- толғау жазу | Рабғузи, Лұқман Хакімге бес жолды өлең құрату |
| Топтар «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бірін - бірі бағалайды және жүрек суретін бір-біріне сыйлайды. Оқушылар жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасайды. Топтар берілген тапсырмаларды орындайды. «А» деңгейлі оқушылар авторға хат жазады. «В» деңгейлі оқушылар«Адамгершілік – ардың ісі» тақырыбына ой- толғау жазады. «С» деңгейлі оқушылар Рабғузи,Лұқман Хакімге бес жолды өлең құрастырады. |
Жинақтау
| 3 мин. | - Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді? -Рабғузи кім ? - «Лұқман Хакім» әңгімесінің негізгі тақырыбы? | Оқушылар сабақтан алған білімдері бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Қорытынды Рефлексия
| 3 мин. | Рефлексия парақшасы арқылы сабақты қорыту
| Оқушылар рефлексия парақшасы арқылы сабаққа қорытынды жасап,парақшаны толтырады. |
Үйге тапсырма: | 2 мин. | «Лұқман Хакім» әңгімелерінің бөлімдеріне ат қою. | Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау | 2 мин. | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. | Оқушылар формативті бағалау әдістері арқылы бірін-бірі бағалайды. |