Саба?ты? ма?саты:О?ушылар?а орыс ?дебиетін о?ып,зерттеуге ден ?ой?ан кезінде орыс а?ындары ?ле?деріні? Абай бойында?ы талантын ?ршіте т?суі ж?нінде т?сінік беру.
1.Білімділік-?лы а?ын ?ле?деріне талдау жасау,м?нерлеп о?у да?дыларын ?алыптастыру.
2.Дамытушылы?-?з ойларын жеткізіп айта білуге жетелеу,шы?армашылы??а баулу.
3.Топ?а б?лу(сыныпта?ы о?ушыларды жыл мезгілдеріне ?арай топтастыру) ?ЫС,К?КТЕМ,К?З.
Жа?а саба? та?ырыбы: Абайды? аудармалары.
?лы а?ын аудармалары туралы айт?ан кезде халы? ?мірін тарихи к?збен болжап,шынды? т?р?ысынан суреттеген,халы? поэзиясын жа?сы білген ?лы орыс а?ыны Пушкиннні? ?аза? а?ынына мол ?сері бол?анын а??арамыз. Пушкин шы?армаларын о?ып,зерттей келе оны аударумен 1889 жылы к?бірек айналысты.Осы жылы «Евгений Онегиннен» ?зінді к?йінде 8 ?ле? аударды.Оны? к?бі-Онегин мен Татьяна арасында?ы хаттар.Пушкин шы?армаларын аудару ар?ылы Абай ?з ойына ой ?осты,ты? ?ле?дер ту?ызды.
Абайды? 1891 жылы інісі Оспан,1895 жылы баласы Абдрахман ?айтыс болады.Осы кезде ?ай?ы ж?т?ан а?ын Лермонтовты аудару?а к?шеді.Барлы?ы 27 ?ле? аудар?ан.90 жылдары Лермонтовпен м??дас болып,?аза? ортасыны? ?намсыз жа?тарын сынап,сыншылды?ы к?шейе т?седі.
4.Тапсырма:а)?з топтарыны? атауына орай мезгілдерді? ерекшелігі (2-3 мин. Эссе)
Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Абай аудармалары" »
Пән мұғалімі:Сейсембаева Гүлжазира Оспанбековна
Пәні:қазақ әдебиеті
Сыныбы:10
Сабақтың тақырыбы:Абай аудармалары.
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға орыс әдебиетін оқып,зерттеуге ден қойған кезінде орыс ақындары өлеңдерінің Абай бойындағы талантын өршіте түсуі жөнінде түсінік беру.
1.Білімділік-Ұлы ақын өлеңдеріне талдау жасау,мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.
2.Дамытушылық-Өз ойларын жеткізіп айта білуге жетелеу,шығармашылыққа баулу.
3. Тәрбиелік- Әдемілікті,сұлулықты сезіне білуге тәрбиелеу(эстетикалық тәрбие) және патриоттық тәрбие беру.
Көрнекілігі:тестік кеспелер,өлең жолдары жазылған таблицалар,бейнеролик
Сабақ түрі:интербелсенді оқыту.
Өту әдісі:мәнерлеп оқу,эссе жазу,топтық тапсырма, «Буриме»тәсілі
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру.
2.Күту ағашына сабақтан не күтетіндігін ілу.
3.Топқа бөлу(сыныптағы оқушыларды жыл мезгілдеріне қарай топтастыру) ҚЫС,КӨКТЕМ,КҮЗ.
Жаңа сабақ тақырыбы: Абайдың аудармалары.
Ұлы ақын аудармалары туралы айтқан кезде халық өмірін тарихи көзбен болжап,шындық тұрғысынан суреттеген,халық поэзиясын жақсы білген ұлы орыс ақыны Пушкинннің қазақ ақынына мол әсері болғанын аңғарамыз. Пушкин шығармаларын оқып,зерттей келе оны аударумен 1889 жылы көбірек айналысты.Осы жылы «Евгений Онегиннен» үзінді күйінде 8 өлең аударды.Оның көбі-Онегин мен Татьяна арасындағы хаттар.Пушкин шығармаларын аудару арқылы Абай өз ойына ой қосты,тың өлеңдер туғызды.
Абайдың 1891 жылы інісі Оспан,1895 жылы баласы Абдрахман қайтыс болады.Осы кезде қайғы жұтқан ақын Лермонтовты аударуға көшеді.Барлығы 27 өлең аударған.90 жылдары Лермонтовпен мұңдас болып,қазақ ортасының ұнамсыз жақтарын сынап,сыншылдығы күшейе түседі.
4.Тапсырма:а)өз топтарының атауына орай мезгілдердің ерекшелігі (2-3 мин. Эссе)
ә)әр топ өз мезгілдеріне қарай ұлы ақын өлеңдерін жатқа оқиды.(4 мин)
б)интерактивті тапсырмалар (3мин -тақтамен жұмыс)
5. «Буриме»тәсілі.Өлең құрастыру.(2 мин)
... ... ... ән оятар,
... ... ... мәні оятар.
Кейі зауық, кейі мұң ... ... ,
Жас балаша ... ... ... .
Әр топтан өз еріктерімен оқыту.
6.Ақын мұнда қазақ әнінің көркемдік қасиетін, адам сезіміне әсер етер күшін суреттей білген.Ендігі кезекте ұлы ақынның бір әнін орындап сергіп алайық. «Желсіз түнде жарық ай»(интертақтадағы караокеге қосылып орындайды)
7.Үй тапсырмасы.Ақын лирикасы (9 мин)
8. «Жасаулы деп ,малды деп,байдан алма,
Кедей қызы арзан деп құмарланба,
Ақылы бар, ары бар,ұяты бар,
Ата-ананың қызынан ғапыл қалма »
Ақын өлең жолдарына үңіле отырып,қазіргі өмірмен байланыстырып,эссе жазыңдар.
9. Тестік тапсырмалар.Әр топқа таратылып беріледі.(Топтық тапсырма -4мин)
1.«Абай-қазақтың бас ақыны» деп баға берген қаламгер.
А)М.Жұмабаев
Б)М.Әуезов
В)А.Байтұрсынов
2. «Евгений Онегинді» кімнен аударды?
А)И.Крылов
Б)А.Пушкин
В)М.Лермонтов
3.Крыловтан аудармаларын көрсет.
А) «Емен мен шілік», «Есек пен бұлбұл», «Түлкі мен қарға»
Жаттап тоқы көңілге!»-деп ақын Сұлтанмахмұт Торайғыров айтқандай,
Абай-туған халқының,қазақ поэзиясының өсіп гүлденуіне зор үлес қосқан ақын. Біз де ұлы ақынның өлеңдерін оқып сусындадық,жаттап,көңілімізге тоқыдық.
10.Сонымен,сабағымызды Топтастыру схемасымен қорытындылайық.Біз ұлы ақынды кім деп таныдық?
-- ақын
--сазгер
--жазушы
АБАЙ --ойшыл
--лирик
--аудармашы
--сыншы
--физик
--әке
--ел қамқоршысы
--ұстаз
11.Біз сабақ басталғандағы Күту ағашына қайта ораламыз.Әр оқушы өз жемісін қайта теріп алуына болады.Өздерің жазған сауалдарыңа жауапты өздерің беріңдер.Әр оқушы өз ойын ортаға салады.