kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М?хтар ?уезов. К?ксерек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: М?хтар ?уезов «К?ксерек». 

Ма?саты: ??гімені?  мазм?нын ме?герту. Рухани адамгершілік сезімдері ?алыптас?ан т?л?а дамуына ы?пал ету. «К?ксерек» ??гімені?    

та?ырыбы, ма?ызы, ?деби шы?арма сюжетіні?  ?зіндік ерекшелігін  ме?герту. Сыни ойлау ?абілеттерін дамыту,?зіндік,топты? ж?мыстар?а   

баулу.:

К?тілетін  н?тиже: «К?ксерек»??гімесіні? мазм?ны  туралы негізгі ??ым ?алыптас?ан, ?з бетінше тараулар бойынша ж?мыс жасайды, ?з ойын еркін жеткізе   

біледі, бас?а о?ушыларды? пікірлерін ты?дау?а да?дыланады.

Стратегиялар: «ББ?», «Аквариум» стратегиясы, «Блиц турнир»с?ра?тары

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М?хтар ?уезов. К?ксерек »

Күні:

Класс: 7 Пәні: Қазақ әдебиеті сабағы

Сабақтың тақырыбы:

Мұхтар Әуезов «Көксерек».

Мақсаты:



Әңгіменің мазмұнын меңгерту. Рухани адамгершілік сезімдері қалыптасқан тұлға дамуына ықпал ету. «Көксерек» әңгіменің

тақырыбы, маңызы, әдеби шығарма сюжетінің өзіндік ерекшелігін меңгерту. Сыни ойлау қабілеттерін дамыту,өзіндік,топтық жұмыстарға

баулу.

Күтілетін нәтиже:


«Көксерек»әңгімесінің мазмұны туралы негізгі ұғым қалыптасқан, өз бетінше тараулар бойынша жұмыс жасайды, өз ойын еркін жеткізе

біледі, басқа оқушылардың пікірлерін тыңдауға дағдыланады.

Стратегиялар:

«ББҮ», «Аквариум» стратегиясы, «Блиц турнир»сұрақтары

Түйінді идеясы:

«Көксерек» әңгімесі–шалқар шындықты паш ете отырып,қасқырдың жыртқыш екенін еске салады.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Кіріспе

3 мин

«Әріптер арқылы амандасу» тренингі арқылы психологиялық ахуал орнату

Әріптер арқылы 2 топқа бөлінеді.


Оқушылар С, А әріптерімен басталатын сөздермен амандасады. Әріптермен 2 топқа бөлінеді.

«Әріптермен амандасу» тренингі

С, А әріптері

І.Қызығушылықты ояту

7 мин







«ББҮ» сызбасын стикерлерге жазып толтырады.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім






Оқушыларды үш шапалақ арқылы ынталандырады.

Оқушылар білетін мәліметтерін стикерлерге жазып толтырады.






Үш шапалақ арқылы бірін­бірі қолпаштайды.

Ватман, маркер

ІІ.Мағынаны ашу


20 минут





Жигсо әдісі арқылы тақырыпты меңгереді.

І топ – Ақтаушылар

ІІ топ – Қаралаушылар

«Аквариум» стратегиясы.

«Көксерек» кімнің шығармасы? Жазушы неліктен шығармасының тақырыбын «Көксерек» деп атады?

1 Көксерек Қарадыр аулында.

2.Көксерек-түз тағысы

3. Жекпе жек.




Бас бармақ арқылы бағаланады.

Бейнероликті тамашалап, әр топ тақырыпты меңгеріп, талқылап, постер түрінде қорғайды.





Топтар бірін-бірі бас бармақ арқылы бағалайды

Бейнетаспа, ватман, стикер, маркер, электронды оқулық

ІІІ.Рефлексия

15 минут

Қасқыр туралы «Бес жолды өлең» (синквэйн) әдісі бойынша жазып толтырады.

  1. Зат есім

  2. Сын есім (2 сөз)

  3. Етістік (3 сөз)

  4. Сөйлем (4 сөз, 1 сөйлем)

  5. Синоним (балама)

«Автор орындығы» әдісі арқылы бекітіледі.

Адам,жануар –табиғат жаратылысы. Олар өмір сүру үшін,ұрпақ сақтап қалу үшін өмір сүреді. Қасқырлар жыртқыш да болса тіршілік иесі. Адамдар осыны түсіну керек еді. Ал қасқыр апанын бұзу,бөлтіріктерін өлтіру-адамның табиғатқа жасаған қиянаты.

«Блиц турнир»сұрақтары

1.Шығарманың авторы кім?

2.М.Әуезов туралы не білесің?

3. "Көксерек" сөзі сендерге қалай таныс

4.Құрмашқа ауыл адамдары қандай ақыл айтты

5. "Көксерек" әңгімесіндегі адамдардың қасқыр інін бұзу әрекетінен не байқауға болады?

6. Көксеректі ауылға әкеліп асырағандары дұрыс болды ма?

7. Құрмашты өлтіргені үшін Көксеректі кінәлау керек пе?

8.Құрмаш қалай қаза табады?

9. М.Әуезовтың шығарманың тақырыбын таңдауға не себеп болды?

10. Топ қасқырдың бастаушысы болуға Көксеректің қандай қасиеті немесе мінезі себеп болды.

11. Көксеректің қолға түскен тағдыры тағы қалай қайталанады?


«Кезбе тілші» әдісі арқылы қорытындыланады.

«Қасқырдың баласын қанша асырасаң да орманға қарап ұлуын қоймайды» - сұрағына жауап алу.



Бағалау.

Көксерек әңгімесін түсініп ,біліп қасқыр туралы өлең толтырады.






Ортаға төрт оқушы шығып, класс оқушылары оларға сұраққа жауап береді.

«Кезбе тілші» әдісі арқылы оқушылардың сабақтан алған әсерлері бақыланады.



Бас бармақ арқылы топтар бірін-бірі бағалайды

«Бес жолды өлең» әдісі











Бас бармақ

Қосымша тапсырма

С.Мұқановтың «Есіл бойында» әңгімесін оқу.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
М?хтар ?уезов. К?ксерек

Автор: Азимова Назира Т?ралы?ызы

Дата: 11.02.2015

Номер свидетельства: 171254


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства