САБАҚ: Марат Қабанбай «Бауыр» әңгімесі | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Адильбекова Динара Тортаевна |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар:22 | Қатыспағандар: |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5Т/Ж2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу 5Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс – әрекеті арқылы образын ашу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс – әрекеті арқылы образын аша отырып сыни көзқарасын білдіре алады. |
Бағалау критерийлері | |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: талдайды, айқындайды, дәлелдейді |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
дипломат, финал, балалар үйі, бокс, ішімдегіні тап, қыңыр, самарқау, бауыр, бауырына басу, дөңес мұрын, контузия, жасамыс. |
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: Шығармадағы ақпаратты өмірмен байланыстырсақ...... Автор шығарма кейіпкерлеріне атаулар берді....... Шығармадағы көтерілген мәселеге мынадай қорытынды жасар едім, себебі....... «Бауыр» әңгімесіндегі жазылған ойларды ұлы Абайдың даналық ойларымен ұштастыратын болсақ...... |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Жазушы не себепті әңгімені «Бауыр» деп атады? |
Манаптың балалар үйіне келуінің себебі неде деп ойлайсыз? |
Не себепті Қали ағасын суық қарсы алды деп ойлайсыз? |
Құндылықтарға баулу | тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастық идеясы Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесі арқылы ішнара жүзеге асырылады |
Пәнаралық байланыс | қазақ тілі, тарих, өзін-өзі тану,биология, музыка |
Алдыңғы оқу | М.Қабанбайдың өмірімен таныс, «Бауыр» әңгімесінің мазмұнын оқыды. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру «Аялы алақан» Сыныпты топқа бөлу. Әртүрлі смайликтер арқылы отыратын орындықтарының артына түрлі – түсті смайликтер жабыстырып қою. Мысалы: көк- мейірім сары – сағыныш жасыл – қуаныш «Құпия зат» әдіс – тәсілі. Құпия әнді табу. Н.Өнербаевтың әнін тыңдатып, видеоролигін көрсету. Жетекші сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын анықтау. Бұл ән не туралы? Осы әнге байланысты ортақ сөзді табыңдар. Бауыр сөзіне қатысты сөзді атаңдар. Осы ән сендер оқыған қай әңгімемен байланысады? Т.С Тапсырма №1. «Сәлемдеме» әдісі арқылы тапсырмалар беріледі 1 – топ Зерттеңіз. /«Бауыр» суреті беріледі/ 2-топ Салыстырыңыз /«Қарындас» сөзі беріледі/ 3-топ Дәлелдеңіз /Абай ақынның суреті беріледі/ Дескриптор: берілген ұғымды аша алады қосымша деректерді пайдалана алады Қалыптастырушы бағалау Түрлі фигуралар бойынша топтар бірін-бірі бағалайды. Мына фигуралар қайсысы жақсы, өте жақсы , талпыну керек деген бағаны білдіретіні көрсету керек | Үлестірмелі қағаздар Үлестірмелі қағаздар |
Ортасы | ЖЖ. С. Тапсырма №2. Бауыр әңгімесі бойынша «Оқиға картасын» толтыру. Әңгімедгі іс-әрекет арқылы Манап пен Қали образдарын ашу 1. Манаптың көңіл – күйі 2. Қалидың образы 3. деңгей сұрағы Өз ойыңдағы Қали бейнесімен салыстыр Дескриптор: өз ойын жеткізе алады өз ойындағы бейемен салыстыра алады өз көзқарасын жасай алады Қалыптастырушы бағалау: «Ақыл қанаты » Өзара бағалау Жасыл қанат –Өте жақсы түсіндіре білді. Қанаттың артына Жүсіп Баласағұнның нақыл сөзі жазылған « Кісіні ісінен таны». Көк қанат –Жақсы түсіндіре білді. « Не істесең де – ықтиярыңмен істе.» Қызыл қанат – «Асығыс түбі – өкініш» Т. Тапсырма №3 «Позицияны таңдау» әдісі Даттаушы, жақтаушы, шешім шығарушы. Өз позицисын ұстанып, ойларын жеткізе алады Мысалдар мен фактілер келтіре алады Тұжырымды анықтай алады | Үлестірмелі қағаздар Интерактивті тақтадан сұрақтар беріледі, қолдарына жеке карточкалар таратылады. |
Аяқталуы | Ж . С. Тапсырма №4 Ой – бөліс әдісі /Талдау/ Әдеби шығарманың тақырыбын аш Әдеби шығарманың идеясын аш Кейіпкерлер іс-әрекеті арқылы образын, портретін аш. Дескриптор Тақырыбын аша алады Идеясын ашуда дәлелдемелер келтіре алады Кейіпкерлер образдарын нақты анықтай алады Кері байланыс Кемшілік + Жетістік кестесі Кемшілік | + | Жетістік | Сабақ барысында қиын болған жағдаяттарды жаз | Бұл жерде сол кемшілікті түзетіскен немесе жағдаяттан шығуға қол ұшын созған оқушыны немесе бір оқиғаны жаз | Сабақ барысында өзіңнің қол жеткізген жетістігіңді жаз | | | | Үйге тапсырма: «Бауыр» ұғымына өздерінің отбасы туралы даярлаған коллажы бойынша еркін әңгімелесу, пікірлесу. | |
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? | Бағалау- Оқушы білімінтексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) |
Тапсырма 1 «Қарқын» арқылы саралау. Жылдам болған топқа : Әңгімедегі кейіпкер мен соған сәйкес суреттерді тауып орнына қой. Баяу орындаған топқа қосымша уақыт беремін. Тапсырма 2 «Дереккөз» арқылы саралау Оқушыға бауыр тақырыбына байланысты мақал-мәтелдерді ғаламтордан іздетемін. Тапсырма 3 «Диалог» арқылы саралаймын. Әңгімедегі ақпаратты өмірмен байланыстыра аласың ба? Әңгімедегі көтерілген мәселеге қандай қорытынды жасай алар едің? | ҚБ. Тапсырма 1. Түрлі фигуралар бойынша өзара бағалау жүргізіледі. ҚБ «Ақыл қанаты » Өзара бағалау Жасыл қанат –Өте жақсы түсіндіре білді. Қанаттың артына Жүсіп баласұғынның нақыл сөзі жазылған « Кісіні ісінен таны» * Көк қанат –Жақсы түсіндіре білді. « Не істесең де – ықтиярыңмен істе.» Қызыл қанат – «Асығыс түбі – өкініш» | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталады, АКТ мен байланыс орнатылады.Ұялы телефондарынан ғаламторды пайдаланып, мақал – мәтелдер іздейді. |
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты )? Қандпй екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді?(Оқыту мен оқуға қатысты )? Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |