kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Махм?т ?аш?ари ма?ал - м?телдері, «?ордайды? а??у - ?азы ?а??ылдайды»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б?л саба? жоспары 8 сынып?а ?аза? ?дебиетіне арнал?ан. Ислам д?уір ?дебиетіні? к?рнекті ?кілі Махм?т ?аш?ариді? шы?армашылы?ымен танысу кезінде ?олданылады. Саба? жоспары Махм?т ?аш?ариді? ?мір жолымен танысу ж?не ма?ал- м?телдеріні? ?азіргі ?олданыста?ы  ма?алдардан айырмашылы?ыны? жо?ты?ына талдау жасау ар?ылы к?з жеткізуге, ««?ордайды? а??у – ?азы ?а??ылдайды» ?ле?індегі  ту?ан жерге, таби?ат?а  деген а?ын сезіміні? шынайлы?ын тану?а ба?ыттал?ан.Саба?та о?ытуды? жа?аша ?діс-т?сілдері ?олданыл?ан.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Махм?т ?аш?ари ма?ал - м?телдері, «?ордайды? а??у - ?азы ?а??ылдайды» »

Пәні:Қазақ әдебиеті

Күні:

Сынып: 8 «Ә»

Сабақтың

тақырыбы:

Махмұт Қашқари мақал - мәтелдері, «Қордайдың аққу - қазы қаңқылдайды»

Сілтеме:

Қазақ әдебиеті. Қазақ тілінде білім беретін мектептің 8- сыныбына арналған оқулық

Мақсаты:

Махмұт Қашқаридің өмір жолымен танысу және мақал- мәтелдерінің қазіргі қолданыстағы мақалдардан айырмашылығының жоқтығына талдау жасау арқылы көз жеткізу. ««Қордайдың аққу – қазы қаңқылдайды» өлеңіндегі туған жерге, табиғатқа деген ақын сезімінің шынайлығын тану

Күтілетін

нәтижелер:


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір - бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс:

тарих

Қолданылатын әдістер:

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, сатылай кешенді талдау, кестелермен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар,ой-толғаныс,түртіп алу,Венн диаграммасы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау.

Керекті жабдықтар:

АКТ құралдары, Презентация, Портрет,ватман,маркер, деңгейлік тапсырмалар, ресурс парақтары, кесте, оқулық

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері:

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе






3 мин.



















3 мин.

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық орнату тренингі. «Тілек білдір»

Мақсаты: Оқушыларды «Тілек білдір» әдісі арқылы бір – біріне жылы тілектер арнату.


Топқа бөлу

«Суретті құрастыр» әдісі арқылы топқа бөлінеді.

(1,2,3,4 топтарға бөліну)






Үй тапсырмасын тексеру.

Ж.Баласағұнның «Құтты білік» мәтіні бойынша зиянды нәрсесін Абай Құнанбайұлының өлеңіндегі бес дұшпанмен Венн диаграммасы арқылы салыстыруларын қадағалау.

Оқушылар «Тілек білдір» әдісі арқылы бір - біріне тілектер айтады.

«Суретті құрастыр» әдісі арқылы түрлі суреттер бөлшектерін құрастырып, топтарға бөлінеді.

Оқушылар берілген үй тапсырмасын тақтанын алдына шығып оқиды.

Тұсаукесер




3 мин.

Сұрақ-жауап әдісі.

-ХІ ғасырда басқа елдерден шыққан ғалымдар бар ма?


Оқушылар өз деңгейлеріне байланысты қойылған сұраққа жауап береді.

Негізгі бөлім

Білу








5 мин.

Демонстрациялау

Махмұт Қашқари туралы мәлімет.

Видео жазба,слайд


Оқушылар дәптерлеріне қысқаша Махмұт Қашқари туралы мәліметтерді жазып алады.

Түсіну






7 мин.












Мақсаты: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

Топтық жұмыс:

Ресурс парағы:

Топпен оқу (қабілетіне қарай)

«С» деңгей

М.Қашқари жинаған түркі мақал -мәтелдерінің мәтінін 4 топқа бөліп,топтарға ресурс парағын таратып,постер құрату


Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді,постер құрайды.

Формативті бағалау





Сергіту сәті







Қолдану, талдау


4 мин.







3 мин.







7 мин.






Мақсаты: Топтар «Саусақ» әдісі арқылы бірін - бірі бағалау.





«Картоп егу» әдісі арқылы оқушыларға сергіту сәтін жасату





Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.



Жеке жұмыс:

Деңгейлік тапсырмалар:

«А» деңгей


М.Қашқари мақал-мәтелдері


Мақал –мәтел туралы менің пікірім





«В» деңгей


«Қордайдың аққу - қазы қаңқылдайды» өлеңін сатылай кешенді талдау

1.Авторы :

2.Тақырыбы:

3.Жанры:

4. Идеясы :

5.Тармақ:

6.Бунақ:
7.Буын:

8.Ұйқас түрі:

9. Әдеби теориялық ұғымдар:

10.Тәрбиелік мәні:


Топтар «Саусақ» әдісі арқылы бірін - бірі бағалайды.



Оқушылар жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасайды.

Топтар берілген тапсырмаларды орындайды.

«А»деңгейлі оқушылар М.Қашқаридің өзіне ұнаған мақал-мәтелдерін жазады және сол мақал-мәтел туралы пікірін жазады.


«В»деңгейлі оқушылар «Қордайдың аққу-қазы қаңқылдайды»өлеңіне сатылай кешенді талдау жасайды.





Жинақтау







3 мин.

-М.Қашқаридің қандай мақал-мәтелдерін білесіңдер?

- М.Қашқари кім?

-«Қордайдың аққу - қазы қаңқылдайды» өлеңінің тәрбиелік маңызы қандай?

- Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Оқушылар сабақтан алған білімдерімен, әсерлерімен бөліседі.

Қорытынды

Рефлексия



3 мин.

«Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім» атты рефлексия плакатын стикерлерге жазылған пікірлерін жапсыру арқылы сабақты қорыту.

Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім







Оқушылар «Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім» рефлексия плакатын стикерлерге жазылған пікірлерін жапсыру арқылы сабақты қорытады.

Үйге тапсырма:

2 мин.

«М.Қашқаридан қалған мұра» тақырыбына ой-толғау жазу

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин.

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар формативті бағалау әдістері арқылы бірін-бірі бағалайды.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Махм?т ?аш?ари ма?ал - м?телдері, «?ордайды? а??у - ?азы ?а??ылдайды»

Автор: Елубай Гульнур Амантаевна

Дата: 14.05.2015

Номер свидетельства: 211340


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства