А?ын жалпы к?з?арашы?ыны? н?ры болсын, тербелген ?айы?, тол?ы?ан к?л, б?кіл ке? ?алам б?рі айналып келгенде, а?ын ж?регіні? бір б?лшегі.
Оны? шы?армашыларыны? бір ?ырында-м??лы тол?аныс, ?кіну, ?ай?ы-?асірет, к?йініп жатса, екінші басында –роматикалы? ?ршілдік, махаббат, с?йіспеншілік, арман, ма?сат, ?міт жатыр.
Просмотр содержимого документа
«Ма?жан –?ле? с?зді? асылын т?гілткен а?ын»
Сабақтың тақырыбы Мағжан –өлең сөздің асылын төгілткен ақын
Пән: қазақ әдебиеті
Сабақ № 11 сынып
Мектеп Қожбанбет би атындағы орта мектеп
Мұғалімнің есімі: ДЖунусова Шынар Аугановна
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Мақсаты: 1. Ақынның өмірі мен шығармашылық жолымен таныстыру,
білімдерін толықтыру.
2. Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту, шығармашылыққа
баулу.
3. Блум таксономиясы бір ізбен реттелген мақсаттар жүйесі арқылы
шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Қосымша Оза оқыту технологиясымен (Н.С. Лысенкова) үйлестіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: мәнерлеп оқу, тірек-сызбалар, алған білімді қолдану,
талдау (анализ)
топтау (синтез)
бағалау(сыни өзіндік пікір)
Көрнекілігі: «Бес арыс» фотоальбом шығармалар жинағы, қосымша
материалдар.
Пәнаралық байланыс: Тарих, география
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. (оқушылар сабақты Отан, тәуелсіздік, атамекен, туған жер
тақырыбындағы өлең оқудан бастайды)
ІІ. Жаңа сабақ
Мақсаттар жүйесі
Оқушылардың когнитивтік іс-әрекеті
І. Білім
ой тастау
Тірек –сызба құру
ІІ. Түсінік
М.Жұмабаев –бес арысымыздың бірі, лирик ақын, өлең асылын төгілткен ақын.
М. Әуезов: «Абай –ақылдың ақыны, ал Мағжан –ақынның ақыны, сондықтан біз Мағжаннан үйренуіміз керек» - деген
1. Мағжан өмірі туралы
2.Мағжан туралы асыл сөздер
3. Мағжан шығармашылығы мен қызметі
4.Мен білетін ақын
Уфа 1893-1938 Бес арыс
Ғалия медресесі
Сол.Қаз. обл.
Мағжан өмірі туралы
Сасық көл мекені
Орысша оқыған
(М. Әуезов) (Ж. Аймауытов)
Асыл сөздер
(А.Кристи)
«Бостандық туы»
газетінде редактор
«Педагогика» Ташкентте мұғалім
«Сауатты бол» кітабы
Мағжан шығармашылығы мен қызметі
«Шолпан»
Өлеңдер жинағы
Бурабайда мұғалім Мәскеуде аудармашы
Мен білетін ақын лирик
сыршыл, суреткер
бес арыстың бірі
романтикасы поэзияны ажарландыра түседі
Қолдану
Мысал
Талдау
(Анализ)
Мағжан өлеңдері тұтасымен алғанда қазақтың сөз өнері үшін жаңа, соны дүние. Оның өлеңдерін оқи отырып тылсым буғандай әсерге енесің, таңқаларлық күй кешесің, ойлар мен толғамдардың терең тұңғиығына сүңгіп, әсем суреттер дүниесіне кіресің. Не суық, не жылы, әлде жарық, әлде көмескі сезімнен хабар беретін алуан бояудың сырларына қанығып, ақынның құдіретті шеберлігін танисың.
Ақын нені жырласа да өзінің дүние түсінігі, ішкі жан-күйі тұрады. Сонысымен айнала әлемді бірге толғандырып, бірге тебірендіреді.
Хрестоматиядан «Көкшетау», «Жазғы түнде», «Қайың», «Ой», «Жел» өлеңдерін оқу
Ақын жалпы көзқарашығының нұры болсын, тербелген қайың, толқыған көл, бүкіл кең ғалам бәрі айналып келгенде, ақын жүрегінің бір бөлшегі.
Оның шығармашыларының бір қырында-мұңлы толғаныс, өкіну, қайғы-қасірет, күйініп жатса, екінші басында –роматикалық өршілдік, махаббат, сүйіспеншілік, арман, мақсат, үміт жатыр.
Топтау (синтез)
ақтаңдақ
лирик ақын
мұңлы толғаныс
Мағжан романтикалық өршілдік
асыл ойлар
ақталған ақын
мәңгілік мұра
асыл қазына
Баға сыни өзіндік пікір
Оқушылар пікірімен санасу, мұғалімнің пікірі, ортақ бағалау, қортынды
Үйге тапсырма
Өздерінің ұнататын ақын өлеңдерін жаттау.
Өлең жолдарынан өзің үшін «асыл» деп есептеген сөздерді теріп жаз.