kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мағжан Жұмабаев: Батыр Баян:екінші тарау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

●Психологиялық ахуал қалыптастыру.

- Бүгінгі көңіл-күйлерің қалай?

-Сабақты өткізуге дайынбыз ба?

- Сабақты қызықты өткіземіз ба?

- Ынтымақта жұмыс жасаймыз ба?

●Топқа бөлу.

«Қалмақ қызы», «Баян», «Ноян»

«Бір айналым сөйлесу» әдісі

5-тапсырма. Сюжеттің құрамдас бөліктері бойынша негізгі оқиға мен кейіпкерлер туралы айтыңдар

-Оқиғаның басталуы.

-Байланысуы.

-Дамуы.

-Шиеленісуі.

-Шарықтау шегі.

-Шешімі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мағжан Жұмабаев: Батыр Баян:екінші тарау»

Мектеп: «Қарасу орта мектебі» КММ-сі

Күні: Пән мұғалімі:Турдина А.Е.

Сынып: 7 «А» қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы


М.Жұмабаев «Батыр Баян». Екінші тарау

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

7Т/Ж.3Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтік бейнесін ажырата алады.

Басым көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды.

Кейбір оқушылар: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің бейнелеріне талдау жасап, өз ойларын дәлелді жеткізеді.


Бағалау критерийі

  • Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтік бейнесін анықтайды.

  • Кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілі тұрғысынан талдайды.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану



Коммуникативтік дағдылар

Түсіну және жауап беру.


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

Қалша –жас бала.

Беті қара – қарарға беті жоқ, өзін кінәлі сезіну.

Тип – жиынтық бейне. Әр кейіпкердің, болмыс-бітімінде бір адамның емес, алуан адамның сыр-сипаты жатады. Бір сөзбен айтқанда образ.

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық

байланыс

Тарих, әдебиет теориясы

Алдыңғы оқу

М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармалары туралы ұғым қалыптасқан. Поэманың мазмұнын біледі.


Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған тапсырмалар түрлері


Ресурстар

Сабақтың басталуы






2 минут











Үй тапсырмасын сұрау

8 минут








Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

- Бүгінгі көңіл-күйлерің қалай?

-Сабақты өткізуге дайынбыз ба?

- Сабақты қызықты өткіземіз ба?

- Ынтымақта жұмыс жасаймыз ба?

Топқа бөлу.

«Қалмақ қызы», «Баян», «Ноян»


«Бір айналым сөйлесу» әдісі

5-тапсырма. Сюжеттің құрамдас бөліктері бойынша негізгі оқиға мен кейіпкерлер туралы айтыңдар

-Оқиғаның басталуы.

-Байланысуы.

-Дамуы.

-Шиеленісуі.

-Шарықтау шегі.

-Шешімі.


●Дескриптор:

1. Поэма мазмұнын біледі.

2. Сюжеттің құрамдас бөліктерін біледі.

3. Өз ойын еркін жеткізеді.


Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам»










Үлестірме қағаз



«Әдебиет теориясы» кітабы













Жаңа сабақ






6 минут





























10 минут






















10 минут

●М.Жұмабаев «Батыр Баян» Екінші бөлім

●Сабақтың мақсатымен таныстыру

●Сабақ алды тапсырма

Балалар, біз неге топтың атын «Қалмақ қызы», «Баян», «Ноян» деп қойдық.


1-тапсырма «Стикердегі диалог» әдісі

Жеке жұмыс

  • Типтік бейне дегеніміз не?

Жауабы: көркем әдебиеттегі жинақталған адам образы

  • Жалпы әдебиетте кейіпкерлерді қандай типтерге бөліп қарастырады

Жауабы:жағымды,жағымсыз

  • Кейіпкер деген сөзді қалай түсінесіңдер?

Жауабы: көркем шығармада суреттелетін адам, әдеби образ.


  • Негізгі кейіпкер деп қандай кейіпкерлерді айтамыз?

Жауабы: көркем шығармада жан-жақты толық суреттелетін негізгі тұлға-басты кейіпкерді айтамыз.

  • Жанама(қосалқы)кейіпкер дегеніміз кімдер?

Жауабы: басты кейіпкерге қатысы бар кейіпкерлер


●Дескриптор:

1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтік бейнесін ажырата алады.

2. Типтік бейнелерге әдеби теориялық тұрғыдан анықтама береді.

Қалыптастырушы бағалау: БББ кестесі




2-тапсырма . Жұптық жұмыс

10-тапсырма

Берілген мінездемелерге жырдан үзінді келтіре отырып,өз ойларыңды дәлелдеңдер.


Баян(жағымды,негізгі)-ашуға бой алдырды,артынан өкінді,өз елінің намысы үшін бауырын өлтірді,ел намысы үшін басын қатерге тікті.

Ноян(жағымсыз,жанама)-жас сұлуға шынайы ғашық болды,махаббат үшін өз елінің намысын да,өз басын да бәйгеге тікті.


Қалмақ қызы(жағымсыз,жанама)-анасына берген уәдесін орындау үшін Ноянды өз дегеніне көндірді,өте сұлу,сымбатты.

●Дескриптор:

1. Берілген мінездеме типтік тұрғыдан баға береді.

Қалыптастырушы бағалау: «Бір пікірді таңда» Керемет! Жарайсың! Жақсы!



3-тапсырма «Кейіпкерді таны» әдісі

Топтық жұмыс

Кейіпкерлерге типтік тұрғыдан мінездеме беріп, талдау жасаңдар.




●Дескриптор:

-Кейіпкерлерге типтік тұрғыдан талдау жасайды.

-Кейіпкердің мінезін, бейнесін ашады.

-Өз ойын еркін жеткізеді.


Қалыптастырушы бағалау: Бармақ арқылы











Стикерлер


































Оқулық 7 сынып

Қазақ әдебиеті






















А4 формат

Маркер

Үйге тапсырма


17-тапсырма.Сыныптағы ұлдар,Батыр Баянның ерлік істері мен батырлық әрекеттері туралы сызба жасап қорғаңдар.

18-тапсырма.Сыныптағы қыздар,жыр жолдарынан сұлулықты,әдемілікті,сымбаттылықты білдіретін сөздерді табыңдар.Сөздердің мағынасын түсіндіріңдер.



Сабақ соңы

4 минут














Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ:басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек:бірлесу. Мен топта,жұпта қалай жұмыс істедім?

Ортан терек:ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек:шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?

Кішкентай бөбек:көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?





Кеспе қағаздар

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсету көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қ абілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмасы:


«Бағдаршам»,« БББ», дескрипторлар, «Бармақ» «Бес саусақ» арқылы бағалау

Қауіпсіздік техникасын ережелерінің тармақтары сақталуы қадағаланады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? Неліктен?


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/

1


2.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді /оқыту мен оқуға қатысты/?

1.

2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Мағжан Жұмабаев: Батыр Баян:екінші тарау

Автор: Турдина Айгерим Ериковна

Дата: 16.02.2018

Номер свидетельства: 457798


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства