kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М.?уезов "?жемні? ??гімесі" 6 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данный   материал  предоставлен для  учителей  казахского  языка  и литературы. Здесь  есть  план  урока,  флипчарт,  критерии  оценивания  обучающихся.     Методы и  формы  работы помогут   учителю сэкономить  время,   обучающимся  увидеть образ  маленького Абая, анализируя  поступки  главного  героя,  составить портретную характеристику.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«6 сынып қазақ әдебиеті М.Әуезов Әжемнің әңгімесі Алия»

Пән

Қазақ әдебиеті

Сынып

6 в

Тақырып

Мұхтар Әуезов «Әжемнің әңгімесі». Типтік образ

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Негізгі идея, мәселе

Бала Абайдың образын анықтау, осы образ арқылы көп үйренуге, үлкендері сыйлауға шақыру.

Мақсат

Шығарманы оқу арқылы Абай портретін жасау, оқиғалар негізінде бала Абайдың мінезін анықтау

Күтілетін нәтиже

Білім: Мұхтар Әуезов өмірбаяны туралы білім алу.Абайдың балалық кезіндегі қызыққты оқиғаларымен танысу.

Білік: М.Әезов өмірі туралы 6-7 сөйлем айта алады. Кейіпкерге портреттік мінездеме жасай алады.


Жұмыс түрлері

түсіндіру, ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап.


Сілтемелер мен дереккөздері

6 – сынып «Қазақ әдебиеті»оқулығы 145 бет, электронды оқулық, презентация, флипчарт





Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мазмұны

(мұғаліммен оқушылардың іс әрекеті)

Уақыт

Қорытынды нәтиже

Сабаққа еңгізу


Психологиялық жағдай





Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу


Амандасу. Оқушылар:

Мынау менің жүрегім- бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды – барлық істі басқарған.

Мынау менің онң қолым,

Мынау менің сол қолым

Барлық істі атқарған.


Балалар жүректерімізге, басымызға, қолдарымызға сеніп, сабағымызды бастайық.


«Таңдаңдырдар»

Тақтада Абайдың портреті . Оқушылар Абай туралы білімдерін ортаға салады,

Абайдың кішкентай суреті.

Балалар, қалай ойлайсыздар бүгін сабақта қандай Абаймен танысамыз. Ол туралы үлкен шығарма кім жазған?


М.Әуезов, «Абай жолы» кітабының суретін көрсетіп мақсатты анықтауға жетелемін.


Сабақтың ұраны:

Еңбек ет те мақтаң,

Ойнап күліп, шаттаң

Бағалау критеррийі: Әр тапсырмаға 1 ұпай



Тапсырма

Ұпай

«Авторды тану»


«Оқу, тыңдау, түртіп отыру»


«Оқиғалар тізбегі» ойыны


«Кішкентай Абай қандай бала?»


«Рефлексия»


Шығармаға талдау


Жалпы ұпай


Баға


5 ұпай – «5»

4- ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

2 ұпай – «2»




1











3







2

Сабаққа назарлары аударылады,жақсы орта орнайды.







Әр оқушы Абай туралы білгендерін

ортаға салады.




Жемісті еңбек етуге және сабақта ең жоғары ұпай жинауға ұмтылады.


Сабақтың мәнін түсінуі

(осмысление)


Сөздік жұмысы


«Авторды тану» кезеңі










«Автормен таныстық» топтық жұсысты қорғау




Шығармамен жұмыс.

«Оқу, тыңдау, түртіп отыру»











Сергіту сәті




«Оқиғалар тізбегі» ойыны



«Бала Абай біз үшін қандай екен?»






Топтық жұмысты қорғау

Жаңа сөздермен жұмысы.






  1. Бейнематериалды қарау.

  2. Үй тапсырмасы – 145 б «М.Әуезовтың өмірбаянымен танысу».

  3. «Автормен таныстық» топтық жұмыс. (оқушыларға 3 түсті жұлдыз ұсынады. «Ақылды жауаптар» парағында жұлдыз түсі белгіленген, түстер бойынша бөлінеді).

Балалар, жұлдызда тапсырма жазылған, сол тапсырма бойынша дайындалып, қорғайсыңдар, барлық топ мүшелері сөйлеу керек.

І топ - М.Әуезов өмірбаяның хронологиялық кестесі.

ІІ топ - М.Ә туралы класстер.

ІІІ топ - «Қатені байқа» оқушылар М.Ә өмірі туралы қате ақпарат айтады, қалғандары түзетеді.



  1. Балалар, қазір біз сендермен Абай өмірінен қызықты оқиғаларымен танысамыз, Абай бала кезінде қандай болғанын анықтаймыз.

Мына сұрақтарға назар аударыңыздар, сұрақтар түсінікті ме? Сұрақтарға шығарманы оқу барысында жауап іздейсіңдер. Және әр бөлікті бір сөзбен атайсыңдар.

Оқимыз әр бөлікке атау береді. Сұрақтарға жауапты «ақылды жауаптар» парағына жазады, ауызша айтады, тақтадан бір-бірінін жұмысын тексереді. Бағалайды.


Абайдың «Желсіз түнде, жарық ай» әнін тыңдау.



Оқушылар парақтарында оқиғаларды ретімен сәйкестендіру керек.

Тақдадан тексеріп бірін-бірін бағалайды.


Балалар, оқиғалар тізбегін анықтап алдық. Осы оқиғалар арқылы біз қандай бала Абайды көрдік?» екен осы сұраққа, оқиғалардың жанына сын есімдерді жазып. Қайтадан топ болып, «Бала Абай» деген өз еркілері бойынша дайындайсындар.



Әр топ өз жұмыстарын ұсынады.

Бірнеше бала Абай образы туралы әңгімелейді.


1







6












4









15













2




4




4







6

Сөздік қоры байыды, шығармада бұл сөздердің мәнін түсініп отырады.




Қызығушылықтары оянады. Үй тапсырмасын еске түсіреді.












Бір-бірін сыйлауға үйренеді, Білімдері бекітіледі.



Мәнерлеп оқуға дағдыланады,

Мұқият оқып, бөліктерді атауға үйренеді.









Демалады



Шығарма мазмұнын қай деңгейде түсінгенін көруге болады.


Мінездемелік сипаттама беруге үйренеді.



Әр оқушы ұлы ақынды басқа қырынан көре алады, сөйлемдерді анық құруға дағдыланады.

Рефлексия





Бағалау



Үй тапсырмасы

«Не білдік? Не ұқтық?» ойын арқылы оқушылар жауап беріп отырады, жауаптарын ұсынады, бір-бірін тақтадан тексереді.


Жалпы ұпай және бағаларын айтады.



«Шығармаға сатылай кешенді» талдау жасау.

«Кішкентай Абай» эссе.




10





2



3

Тақырыпты қай деңгейде меңгергенін анықтау


Өз білімдеріне жауапкершіліктері артады.

Шығарма тақырыбын, шығарманың кейіпкерлеріне талдау жасай алуға үйренеді.



Просмотр содержимого документа
«ақылды жауаптар»

«Мұхтар Әуезов «Әжемнің әңгімесі»»

тақырыбы бойынша «Ақылды жауаптар» парағы

2. «Оқу, тыңдау, түртіп отыру кезеңі

1. Абай неше жаста еді? _____________________

2. Абай өзіне қандай ермек тапты?_______________________________________________

3. Әжесі, анасы Абайға нені әңгімеледі?__________________________________________

4. Күндердің бірінде Абайдың үйіне кімдер келеді?_________________________________

5. Шоқшалау ғана ақ сақалы бар, келбетті келген зор дауысты ақ сары кісі – кімнің портреті?_____________________________

6. Барлас қандай жырдыжырлады?_____________________________________


3. «Оқиғалар тізбегі» ойыны

Оқиға

1

2

3

4

5

6

Абайдың қонақтарды шығарып салуы

Әжесінің Абайға ертегі, жырларды әңгімелеуі

Барластың «Қобыланды жырын» жырлауы

Анасы Ұлжанның қонақтарға сыйлық беруі

Барлас пен Байкөкшенің Абай аулына келуі

Барлас ақынның Абайға домбырасын беруі


4. «Кішкентай Абай қандай бала?»

Оқиға

Баланың мінезі қандай?

Әжесінің Абайға ертегі, жырларды әңгімелеуі




Барлас пен Байкөкшенің Абай аулына келуі




Барластың «Қобыланды жырын» жырлауы




Барлас ақынның Абайға домбырасын беруі




Анасы Ұлжанның қонақтарға сыйлық беруі




Абайдың қонақтарды шығарып салуы









5.. «Не білдік? Не ұқтық?»

1. Мұхтар Әуезов ........... жылы ............................................................ туған.

2. Мұхтар Әуезовтың әлемге әйгілі туындысы –.............................................. .

3. “Абай жолы” роман –эпопеясы............. томнан тұрады.

4. Абайға тамаша ертегі, аңыз, жырларды ......................................... әңгімеледі.

5. -Мынау балам оқудан қайтқалы бері сүле науқас боп, арыла алмай қойып еді. Сендер келгелі жақсы сөздеріңмен ем әкелгендей болдыңдар. Қадамы құтты қонақ болдыңдар. ...................................................... сөзі.

6.Абайға -Шырағым ер жетерсің,

Ер жетсең, сірә, не етерсің,

Алысқа шырқап кетерсің,

Шыңдасаң, шыңға жетерсің- деп .......................... айтты.


Үй тапсырмасы:

«Шығармаға талдау»

  • Авторы – ________________________________________

  • Шығарма тақырыбы – ____________________________________________

  • Жанр түрі – _____________________________________________________

  • Басты кейіпкерлері:___________________________________________________

  • Ұнамды кейіпкерлері:___________________________________________________

  • Ұнамсыз кейіпкерлері: ___________________________________________________

  • Идеясы – _________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

  • Шығарманың тәрбиелік мәні:____________________________________________

_________________________________________________________________________

________________________________________________________________________


Бағалау: Әр тапсырмаға 1 ұпай


Тапсырма

Ұпай

«Авторды тану»


«Оқу, тыңдау, түртіп отыру»


«Оқиғалар тізбегі» ойыны


«Кішкентай Абай қандай бала?»


«Рефлексия»


Жалпы ұпай


Баға


5 ұпай – «5»

4 ұпай – «4»

3 ұпай – «3»

2 ұпай – «2»





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
М.?уезов "?жемні? ??гімесі" 6 сынып

Автор: Мунтаева Алия Саиновна

Дата: 28.05.2015

Номер свидетельства: 215782


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства