Топтастыру ?дісі. С?ра?: Махамбет кім? (батыр, а?ын, к?йші, аруа?ты ер, ?олбасшы)
ІІ. «Б?йге! Б?йге! Б?йге!» ?р топты? о?ушыларына ?ткен тапсырма бойынша бірнеше с?ра?тар ?оямын. О?ушылар с?ра?тар?а 1 минут ішінде жауап беру керек.
ІІІ. Жа?а саба?. Ма?ал - м?телдер ар?ылы Махамбет ?ле?деріні? та?ырыбын ашу.
1)«Елі?ді с?йсе? ерлік істейсі?», «Ерді? баласы - елді? панасы».
2) «Адам болып ту?ан со?, адам болып ?лу л?зім», «Адал адамны? аты арып, тоны тозбас»
3) «?азан - оша?ы? - нан айырылса? да, хал?ы?нан айырылма», «Хал?ым дегенді ??дай да
?олдайды»
4) «?асырына ?арай асылы», «Т?рлі - т?рлі заман бар, заман?а ?арай амал бар»
5) «Ерден ерді? несі арты?? Бір с?йлеген с?зі арты?», «Ер басына к?н туса, ереуіл ат?а ер салар».
І?. ?ш топ?а жеке жеке тапсырма беремін.(Махамбет ?ле?дері бойынша)
І топ:
Та?ырып
ІІ топ:
Идеясы
ІІІ топ:
Кейіпкерлері:
?. О?улы?пен ж?мыс.
«І топ: О?улы?тан «Ереуіл ат?а ер салмай» ?ле?ін м?нерлеп о?ып, дыбысты? ?айталау туралы айт.
ІІ топ: 1.”М?нар к?н”?ле?ін м?нерлеп о?ып, ?дебиет теориясына то?талу.
Т?сіндірмелі с?здікпен ж?мыс.
«ІІІ» топ: 1. “Мен ??стан ту?ан ??маймын” ?ле?ін м?нерлеп о?ып, метафораларды тап.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«М. ?теміс?лы шы?армаларыны? та?ырыбы»
Сабақтың тақырыбы: М. Өтемісұлы шығармаларының тақырыбы Сабақтың мақсаты: а) Махамбеттің шығармашылығы туралы түсінік беру, өлеңдерінің мазмұнын игерту, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру; ә) Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал жасау, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін жетілдіру; б) оқушылардың көркемөнер дүниесіне сүйіспеншілігін арттыру, әдемілікті түйсінуге, туған жердің табиғатына қамқорлық жасау. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, талдау, баяндау, топтастыру Сабақтың көрнекілігі:, ақын портреті, суреттер т. б. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, сөз өнері, ән
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ә) Үй тапсырмасын пысықтау: (Әр бөлім бойынша оқушылар бір - бірін бағалап отырады.) І. «Үздік Махамбеттанушы». Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Махамбет өлеңдерін жатқа айту.
Топтастыру әдісі. Сұрақ: Махамбет кім? (батыр, ақын, күйші, аруақты ер, қолбасшы) ІІ. «Бәйге! Бәйге! Бәйге!» Әр топтың оқушыларына өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын. Оқушылар сұрақтарға 1 минут ішінде жауап беру керек.
ІІІ. Жаңа сабақ. Мақал - мәтелдер арқылы Махамбет өлеңдерінің тақырыбын ашу. 1)«Еліңді сүйсең ерлік істейсің», «Ердің баласы - елдің панасы». 2) «Адам болып туған соң, адам болып өлу ләзім», «Адал адамның аты арып, тоны тозбас» 3) «Қазан - ошағың - нан айырылсаң да, халқыңнан айырылма», «Халқым дегенді құдай да қолдайды» 4) «Ғасырына қарай асылы», «Түрлі - түрлі заман бар, заманға қарай амал бар» 5) «Ерден ердің несі артық? Бір сөйлеген сөзі артық», «Ер басына күн туса, ереуіл атқа ер салар». ІҮ. Үш топқа жеке жеке тапсырма беремін.(Махамбет өлеңдері бойынша) І топ: Тақырып ІІ топ: Идеясы ІІІ топ: Кейіпкерлері: Ү. Оқулықпен жұмыс. «І топ: Оқулықтан «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңін мәнерлеп оқып, дыбыстық қайталау туралы айт. ІІ топ: 1.”Мұнар күн”өлеңін мәнерлеп оқып, әдебиет теориясына тоқталу. Түсіндірмелі сөздікпен жұмыс. «ІІІ» топ: 1. “Мен құстан туған құмаймын” өлеңін мәнерлеп оқып, метафораларды тап.
Сұрақ: Махамбеттің өлеңдерінен басқа нелерін білеміз? Қандай күйлерін атар едіңдер? («Жұмыр қылыш», «Кісен ашқан», «Түрмеден қашқан», «Терезе», «Қайран Нарын» т. б.) Олай болса, Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйін тыңдайық.