Просмотр содержимого документа
«М.Ма?атаев шы?армашылы?ы»
Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың мақсаты: 1) ақынның өміріне қысқаша шолу,поэзиясына талдау жасай отырып,ақын өлеңінің идеясын,мақсатын ұғындыру;
2) ақиық ақынның жырларымен таныстырып,оқушылардың поэзия туралы түсініктерін,сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту;
3) оқушыларға поэзияны сүйе отырып сұлулық пен махаббатты тануға,адамгершілік пен мейірімділік қасиеттеріне тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық,,ақынның портреті,таратпа қағаздар,ақынның өлеңдер жинағы,үнтаспа.
Сабақтың әдісі: көркем мәтінмен жұмыс,сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Үй тапсырмасын тексеру.
Менің көмегіммен оқушылар жаңа сабақты өздері талдап,дәлелдеп шығуға талпыныс жасайды.Сыныпты үш топқа бөлемін.Мұқағали Мақатаевтың ғұмырнамасын оқушылар өздері даярлаған материалдарымен ортада баяндатып,жағдаят (ситуация) туғызу ...
Нұрғисаның «Аққу» күйін тыңдатамын.
Проблемаға шығу. Поэманы үйде оқып келгендіктен,талдау сатысына көшеміз.
- Ақынның поэмасындағы негізгі арқау болған тақырып не?
1. Сұлулық 2. Махаббат 3. Зұлымдық
1.Сұлулықты неден көресіңдер?
(оқушылар өз ойларын айтады)
тау
бұлақ
Табиғат ағаш
Аң
Құс
аққу
елік
тиін
қыз
жігіт
адам
көйлек
киім
тау
табиғат
қыз
Сұлу сөзінің синонимін табыңдар? (ару,әсем,ажарлы ...)
Ал поэзияның өзі сұлулық қой.
Ақын сезімі арқылы сұлулық поэзиясы туады.
Сұлулыққа қарама-қарсы табиғатта зұлымдық бар.
Зұлымдық деген не?
Негізінде туа пайда болады,жүре пайда болады,поэзияда екеуі де қатар жүреді.
- Бұл поэманың сюжеті не туралы?
Ізденушілік. Поэманың тіліне талдау жасайық (І топ Аққу, ІІ топ Табиғат, ІІІ топ Ана).