Просмотр содержимого документа
«"Қутлуғ қон " романи»
Mavzu: Oybekning Qutlug` qon romani.
Darsning maqsadi:
talimiy maqsad: o`quvchilarga Oybekning Qutlug` qon romanining yaratilish tarixi, uning o`zbek adabiyotida tutgan o`rni, tili va badiiy ahamiyati haqida malumot berish; FK 1 ni shakllantirish;
tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni boy tariximizga hurmat, vatanga muhabbat, chin insonparvarlik ruhida tarbiyalash; TK 3 ni shaklantirish
rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni og`zaki nutqini o`stirish, erkin va mustaqil fikrlashga o`rgatish. TK 5 ni shakllantirish;
Darsning turi: yangi bilim beruvchi, mustahkamlovchi, nazorat qiluvchi;
Darsning jihozi: slaydlar, texnik vositalar, qora quti, tarqatmalar.
Darsning usuli: Bleak box, T texnologiyasi, Men kimman
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: O`quvchilar bilan salomlashish. Navbatchilardan davomatni aniqlash. Navbatchilar bugungi darsga tayyorlab kelgan yangiliklarini so`rash.
1-navbatchi o`quvchi Oybekning suratini chizib kelgan bo`lib o`quvchilarga taqdim etadi;
2-navbatchi o`quvchi Oybekning Namatak sherini yoddan o`qib beradi.
Manaviyat daqiqasi:
O`qituvchi:
Navoiydan qolgan navosan,
Ming bitta dardimga o`zing davosan.
Moziydan yangragan ohangrabosan,
Yuragimning yog`dusisan adabiyot,
Hayotimning ko`zgusisan adabiyot.
Demak darsimiz: O`quvchilar Adabiyot !
Baholash shakli: noananaviy.
Dars davomida o`quvchilar ishtiroklari asosida 9-sinfni tamomlaganlaridan so`ng o`qishni davom ettirishlari uchun Akademik litsey va kasb-hunar kollejlariga ramziy Yo`llanma berib boriladi.
O`qituvchi: O`zini kamol toptirolmagan inson o`zgalar kamolotini ta`minlay olmaydi”(Konfutsiy). Bu bugungi darsimizning shiori edi. Komil inson, kamolot, komillik. Keling o`quvchilar birgalikda mana shu tushunchalarni ochishga harakat qilamiz.
1-o`quvchi: Komillik insonni kamolotga erishish yo`li jarayonidagi barkamollik darajasini ifodalovchi tushunchadir.
2-o`quvchi: Chin insoniy komillik o`tmishni anglashdan boshlanadi.
3-o`quvchi: O`g`il qizning komili- taraqqiyot omili.
4-o`quvchi: Chinakam marifatli komil inson olis moziydan ozuqa oladi.
5-o`quvchi: Olamdan g`amsiz o`tay desang ilm-u hunar o`rgan. Dunyodan kamolotga yetmay o`tish hammomdan toza bo`lmay chiqishning o`zidir , - degan edilar Hazrati Alisher Navoiy.
6-o`quvchi: “Farzandlarimizni mustaqil va keng fikrlay olish qobiliyatiga ega bo`lgan komil inson etib voyaga yetkazish talim-tarbiya sohasining asosiy maqsadi bo`lishi lozim,- deyilgan edi birinchi prezidentimiz Islom Karimovning Yuksak manaviyat-yengilmas kuch asarlarida.
O`qituvchi: Biz kimmiz? Biz ona To`marisdan tarqagan yovqur, Shiroqdek bo`y egmas qaysar, Amudaryo suvidek jo`shqin, Qizilqum cho`lidek sirli va sokin, Alpomish va Go`ro`g`li kabi pahlavonlari doston bo`lgan azal xalq Turkiyning o`zagi asl O`zbekmiz. Bizning Vatanimiz O`zbekiston dunyoga komil insonlarni bergan diyordir. Biz bu bilan doimo
O`tgan mavzuni takrorlashda Bleak box usulidan foydalanamiz.
Bleak box Qora quti degani.
O`quvchilarga Oybekning hayoti va ijodiga oid eng muhim malumotlarni berilgan oq qog`ozlarga izohsiz yozishlari topshiriladi. Eng muhim malumotlar qora qutiga solinadi. Eng ko`p malumot yozgan o`quvchi o`z malumotlarini yozuv taxtasiga yozadi. O`quvchilar izohini aytishadi.
O`quvchi : 1905-yil 10-yanvar, Toshkentning Gavkush mahallasi, hunarmand- to`quvchi, Toshmuhammad kabi malumotlarni yozsa boshqa o`quvchilar Oybek tug`ilgan vaqti, tug`ilgan joyi, oilasi va otasi deb izoh berishadi.
Yana boshqa o`quvchi: Namuna, Bolalik , 1942-yil, Navoiy, Mahmud Tarobiy kabi malumotlarni yozsa, o`qigan maktabining nomi, qissasi, Navoiynomli romanini tamomlagan yil, tarixiy drammasi, deb izoh aytishadi. Shu tariqa Oybek hayoti va ijodi takrorlanadi.
Yangi mavzu bayoni:
O`qituvchi: Biz o`quvchilarning kimyo fanidan olgan bilimlari asosida kichik bir tajriba tayyorlaganmiz. Hozir shuni sinab ko`ramiz.
Tayyor kimyoviy eritmani oq qog`ozga sepadi va Qutlug`qon yozuvi paydo bo`ladi. Bugungi yangi mavzu nomi shu ekanligi aytiladi.
O`qituvchi: Xalq yo`lida to`kdi qutlug`qonini,
Haqiqatga tikdi xatto jonini.
Razolatga bolta urolgan,
Unitmadi zamon bu qurbonini.
Or-nomusdan bog`lagandi belbog`ni,
Unita olmadi qalbdagi dog`ni.
Oybekning Yo`lchisi haq uchun yondi,
Orzu qilgan edi ozod shu chog`ni.
O`quvchi: Tushunmadi xatto o`z tog`am,
Mening otam-g`urur, orimdir-og`am.
Haqsizlikni ko`rib bo`lmadim beg`am,
Xalqimning yo`lida qurbon Yo`lchiman,
Adolat yo`lidan yurgan Yo`lchiman.
O`quvchi: Tog`dek qaddingamas, qordek qalbingga,
Maftun bo`lgan edim baland qadringga.
Aylana olmadim sening mardingga,
Ayriliq alamin totgan Gulnorman,
Hijron azobiga botgan Gulnorman.
O`qituvchi o`quvchilarga uyga topshiriq qilib Qutlug` qon romanidan parcha sahnalashtirib kelishni bergan bo`ladi. O`quvchilar Yo`lchi va Gulnor dialogidan sahnalashtirib berishadi.
Yangi mavzu: Oybekning Qutlug` qon romani.
Slayd asosida tushintiriladi.
Xalqimizda o`lmas siymo, degan yaxshi bir gap bor. Xalq o`zining eng katta mutafakkirlari, ulkan olim va sanatkorlarini shunday deb ataydi, bu bilan xalq o`zining cheksiz mehri, izzat- hurmati, buyuk iftixorini izhor etadi. Ana shunday o`lmas siymolaridan biri Ustod OYBEKDIR!
Degan edi Odil Yoqubov. Qutlug` qon romani o`zbek romanchiligining go`zal namunasidir ! Muallif romanni 1938-yilda yozib tugatgan. Bu romanga Baxtigul va Sog`indiq, O`ch kabi asarlar xamirturush bo`lib xizmat qilgan.
Asar 1940-yilda o`zbek, 1943-yilda rus, 1949-yilda chex va uyg`ur, 1950-yilda Slovak, 1959-yilda qirg`iz va ozarbayjon tillarida kitob holida chop etilgan. Oybek shunday yozgan edi: Garchi men roman voqealari yuz bergan vaqtda hali kichik bola bo`lsam ham xalq turmushini ko`rdim. Kambag`allarning qorong`u va dim uy-joylarini, boylarning atrofi baland-baland devorlari bilan o`ralgan hashamatli imoratlarini, muzdek hovuzi bo`lgan bog`larini ko`rdim. Men keyinchalik romanimda tasvir etilgan turmush va ijtimoiy munosabatlarning ko`pgina tomonlarini o`sha vaqtdayoq chanqoqlik bilan kuzatgan va tushungan edim.
Oybek keyinchalik Qutlug` qondagi voqealarni davom ettirib Ulug`yo`l romanini yozdi.
Asar qahramonlarini mohirona tasvirlagan. Xususan Yo`lchini mehr bilan oq ko`ngil, samimiy, soda, mard va tanti qishloq yigiti deb, Mirzakarimboyni axloqiy tuban, manaviy qashshoq, xasis va boylikka o`ch shaxs sifatida, Gulnor jafokash,
Unsin mehnatkash, Nurini manaviy buzuq etib tasvirlagan. Oddiy xalqning azobi ko`rsatilgan.
Mustahkamlash: Men kimman? o`yini.
Bunda 4 ta o`quvchi turadi o`qituvchi ularning boshlariga yozuvni ko`rsatmagan holda qog`ozlar kiydiradi. U qog`ozlarda Mirzakarimboy, Yo`lchi, Gulnor, Unsin degan yozuvlar bo`ladi. Ular navbat bilan Men kimman? deb so`raydilar boshqa o`quvchilar ularning sifatlarini aytadilar.
Mirzakarimboyga Siz pulga o`chsiz, qizingiz tengi qizga uylanib olgan noinsofsiz kabi, Yo`lchiga Siz oq ko`ngil, mehnatkash, sodda qishloq yigitisiz, Gulnorni sevasiz deb, Gulnorga Siz go`zal va aqlli qizsiz, Yo`lchining sevganisiz deb, Unsinga esa 15-16 yosh oraliqdagi qorachadan kelgan istarali Yo`lchining singlisisiz deb ta’rif aytishadi va o`quvchilar o`zlarini kim ekanlarini topishlari kerak.