kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по зарубежной литературе. Тема: "Сильный характер в экстремальных ситуациях.(Компаративный анализ рассказов Дж. Лондона и А. Довженко

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема уроку:                           Сильний людський характер в екстремальній ситуації.

(Компаративний аналіз оповідань Дж. Лондона « Жага до  життя» та О..Довженка «Воля до життя»)

 

Мета уроку:                         Шляхом порівняння творів показати єдність літературного  процесу, сприяти розумінню єдності та національної своєрідності різних літератур; розширити й погиблими знання, здобуті на уроках української та світової літератур; розвивати навички аналізу художнього тексту, образної системи, вміння зіставляти, визначати головне, висловлювати свої думки: сприяти вихованню у школярів вірності у дружбі, гуманного ставлення до людей.

 

Тип уроку:                             застосування знань, умінь, навичок

 

Обладнання:                        портрети Дж. Лондона та О. Довженка, виставка їхніх творів, ілюстрації до творів (учнівські),карта Північної Америки (Аляски).

 

 

Хід  уроку

 

Є воля до життя - є людина.

О. Довженко

 

Життя, як терниста нива: не пройдеш,

ноги не вколовши.

Українське народне прислів’я.

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
  2.  Мотивація навчальної діяльності.

      III         Актуалізація опорних знань учнів

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по зарубежной литературе. Тема: "Сильный характер в экстремальных ситуациях.(Компаративный анализ рассказов Дж. Лондона и А. Довженко»


Розробила: Волинець С.С.

Клас:6



Тема уроку: Сильний людський характер в екстремальній ситуації.

(Компаративний аналіз оповідань Дж. Лондона « Жага до життя» та О. .Довженка «Воля до життя»)


Мета уроку: Шляхом порівняння творів показати єдність літературного процесу, сприяти розумінню єдності та національної своєрідності різних літератур; розширити й погиблими знання, здобуті на уроках української та світової літератур; розвивати навички аналізу художнього тексту, образної системи, вміння зіставляти, визначати головне, висловлювати свої думки: сприяти вихованню у школярів вірності у дружбі, гуманного ставлення до людей.


Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок


Обладнання: портрети Дж. Лондона та О. Довженка, виставка їхніх творів, ілюстрації до творів (учнівські),карта Північної Америки (Аляски).



Хід уроку


Є воля до життя - є людина.

О. Довженко


Життя, як терниста нива: не пройдеш,

ноги не вколовши.

Українське народне прислів’я.

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  2. Мотивація навчальної діяльності.

III Актуалізація опорних знань учнів


Вчитель: на минулому уроці ми познайомились із біографією відомого американського письменника Джека Лондона і його оповіданням «Жага до життя».

  • Що найбільше вразило вас, запам’яталось або викликало захоплення, здивування?

Учні (відповіді)


Вчитель: давайте послухаємо невеличке інтерв’ю з Дж. Лондоном. Що він сам розкаже.


Журналістка. Газета «Бригантина»- журналістка Лопатіна Таїсія.

  • Ваше ім.,я, містере?

Дж. Лондон. Джек Гріффінг. Джек Лондон – мій псевдонім.


Журналістка.

  • Ваші батьки мали відношення до літератури?

Дж Лондон.

  • Ні. Мій рідний батько покинув матір ще до мого народження. Джек Лондон- мій вітчим. Він виявився людиною простою й благородною, дуже добре й з великою турботою ставився до мене. Я взяв його прізвище за псевдонім. Мати була вчителькою музики, мріяла стати актрисою, але з цього нічого не вийшло.


Журналістка.

  • Як сталося, що ви вирішили спробувати себе в літературній творчості?

Дж. Лондон.

  • Одного разу, моя мама побачила оголошення в газеті про конкурс на краще оповідання автора – початківця. За дві ночі після тяжкої роботи я написав оповідання «Тайфун біля берегів Японії і одержав першу премію.


Журналістка.

-У вас була мрія?

Дж. Лондон.

  • Так. Мене вабило море. У 17 років я найнявся матросом на шхуну. Побував біля берегів Японії і Сибіру.


Журналістка.

  • Які з ваших оповідань вам особливо дорогі?

Дж. Лондон.

Усі, адже кожен твір - це частина мого життя.


Журналістка.

  • А про що ви можете охочіше розповісти?

Дж. Лондон.

  • Про те, що їздив у «гарячі точки» кореспондентом – то на англо- бурську війну, то на російсько- японську, збагачувався досвідом, сповнювався враженнями.


Журналістка

  • Я чула, що ви також мріяли про навколосвітню мандрівку.

Дж. Лондон

  • Так, це правда. Я збудував вітрильник і в 1907 р. вирушив у подорож. Ми досягли Гаваїв, Маркізьких островів, але тропічний клімат зашкодив мені і ми змушені були повернутись.

Журналістка.

  • Щиро вдячна, вам, за інтерв’ю.


Вчитель.

  • Що пом’ятаєте з біографії О. Довженка?


Учні (розповідають короткі відомості з біографії Довженка )

Вчитель.

  • Що спільного в біографіях цих двох видатних представників різних народів?

Учні (відповіді…)

Відповіді: босоноге дитинство і дитячий труд; наполегливість в навчанні; велика мрія;

кореспонденти на війні; романтики і мрійники…



Рефлексія. Творче завдання. Скласти сенкан (про Дж. Лондона і О. Довженка),

Музичний супровід


Вчитель. В оповіданні «Жага до життя» автор переконує нас, що лише цілеспрямована, сильна, мужня людина може вижити в екстремальній ситуації, не втративши благородства, достоїнства і милосердя до інших.






«Мовознавці» (Д/З I групи) пояснити значення слів:


слова

значення

Екстремальна ситуація

важкі, дуже складні з ризиком для життя і здоров’я людини обставини

Сила волі

свідоме прагнення до якої – небудь мети


Мужність


вияв хоробрості, стійкості, рішучості

Сміливість

здатність переборювати труднощі, ризикувати за ради благородної мети

Відвага


смілива поведінка людини в небезпечній ситуації

Кмітливість

здатність людини легко схоплювати і розуміти суть явища:

Тямущість


здогадливість, спостережливість

Обережність

якості людини, яка поводиться стримано, обдумано, передбачливо.




Вчитель. Які приклади екстремальних ситуацій ви можете привести із вивчених раніше нами творів. ( Д. Дефо, Ж. Верна).


«Юні географи» ( розповідь II групи про Аляску). Робота з географічною картою.


Робота з текстом:

  • Назвіть від чийого імені ведеться розповідь?

  • Назвіть головних героїв. Скільки їх?

  • Як ви вважаєте, чому головний герой не має імені? (автор прагне узагальнень. Його цікавить просто людина у критичній ситуації)

  • Що відразу впадає в око у зображенні героїв? (обидва стомлені, виснажені…)

  • Як говорили герої? (голос лунав одноманітно, байдуже…)

  • Яка біда на них чатувала під час повернення до дому? (сувора північна природа - найсуворіше випробування людини та ії можливостей…)

  • Розкажіть, від імені героя, про його почуття після зради напарника? («…заточившись, він випростав вільну руку, ніби шукав опору…)

  • Як ви розумієте фразу: «Товариш дивився йому в слід, і, хоч його обличчя ніяк не пожвавилося, очі засвітилися тугою пораненого оленя» (головний герой зрозумів, що його товариш вчинив підло. Він відчув свою самотність)

  • Як ви оцінюєте вчинок Білла?

  • Знайдіть і зачитайте описи природи, які побачив герой (сіре море моху…)

  • Якій колір переважає?

  • Яка роль пейзажу?

  • Як повелись герої в екстремальних ситуаціях?(один здатен на зраду, користолюбний; другий до останньої хвилини бореться за життя).

«Літератори» (III група. Назвати елементі сюжету оповідань «Жага до життя» та «Воля до життя».


Творча робота. Схарактеризуйте риси вдачі цих персонажів в екстремальних ситуаціях.

Прийом «Кола Вена».


Бажаючи скласти сенкан.

Вчитель

  • Що нам відомо про героя з оповідання О. Довженка «Воля до життя»

  • Про які події розказує автор?

Учні (відповіді…)


Вчитель. Отже вирішальним чинником у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, ії воля.

Знайдіть спільне та відмінне. Прийом «Кола Вена».






Бажаючим скласти сенкан.


Закріплення вивченого матеріалу.


Бліц – турнір.


  1. Яка річ виявилася найнепотрібнішою, коли герой оповідання «Жага до життя» попав у складну ситуацію?

  2. Які географічні назви ви запам’ятали з досліджень ваших товаришів та «Північних оповідань» Дж. Лондона?

  3. Що допомогло побороти смерть героєві оповідання О. Довженка «Воля до життя»?

  4. Які екстремальні ситуації можуть трапитись вдома, в школі?

  5. Ваші дії:

  • Ой-ой-ой! Я поранив руку!- закричав Миколка;

  • А ти поплюй, присип земелькою, і нічого не буде,- порадив Дмитрик;

  • Бабусю, у нас щось ніби горить,!- кричала онука;

  • Відкрий вікна та двері дитинко, це праска чомусь загорілася - сказала бабуся, -а вогонь ми зараз водичкою заллємо…

(Коментарі учнів поданих ситуацій)

  1. Яку роль у подоланні критичної ситуації відіграють такі риси, як товариськість, гуманність, порядність, кмітливість та знання?





Інтерактивна гра (займи позицію)


Щастя – це


Гроші


Багатство


Слава


Влада







Золота середина


Здоров,я


Друзі


Рідні


Любов


Улюблена справа


Хто з вивчених нами письменників зайняв би яку позицію?


Підсумок уроку.


Мікрофон. Довести, що ці твори за жанром оповідання.


Що ви взяли для себе з цього уроку?

Хто може бути для вас взірцем справжньої людини, товариша?

Якими рисами характеру повинен бути наділений учень, який хоче досягнути високих успіхів?


Оцінювання


Домашнє завдання:

Підготувати до уроку з позакласного читання

Прочитати повість Дж. Лондона «Біло Ікло»


I група: скласти твір – мініатюру «Мої враження від прочитаної повісті»

IIгрупа: схарактеризувати риси вдачі «Білого Ікла»

III група: скласти сенкан.













































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Волынец Стефания Стефановна

Дата: 11.02.2016

Номер свидетельства: 291783


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства