kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по казахской литературе "М.Дулатов"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:Білімділік:М.Дулатов ?мір,шы?армашылы?ына ?ыс?аша то?та-лып,«Шешені? балаларын с?юі» ?ле?імен таныстыру.Т?рбиелік:о?ушыларды? ананы с?юге,?адірлеуге,перзенттік парызын ?теуге т?рбиелеу.Дамытушылы?:о?ушыларды? с?йлеуін дамыту,шы?армашылы??а,?з ойларын еркін жеткізе білуге да?дыландыру.

Т?рі:д?ст?рлі.

Типі:жа?а саба?.

?діс-т?сілдері:о?ыту,с?ра?-жауап,талдау,СТО ?дістері.

П?наралы? байланыс:?аза? тілі,тарих,музыка.

К?рнекілігі:М.Дулатовты? портреті,слайд суреттер.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по казахской литературе "М.Дулатов"»

М.Дулатов «Шешенің балаларын сүюі»өлеңі

(Әдебиет. 5-сынып)


Ахатова Зәуреш

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Павлодар облысы

Ертіс ауданы

Ағашорын ЖОББМ


Сабақтың мақсаты:Білімділік:М.Дулатов өмір,шығармашылығына қысқаша тоқта-лып,«Шешенің балаларын сүюі» өлеңімен таныстыру.Тәрбиелік:оқушылардың ананы сүюге,қадірлеуге,перзенттік парызын өтеуге тәрбиелеу.Дамытушылық:оқушылардың сөйлеуін дамыту,шығармашылыққа,өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру.

Түрі:дәстүрлі.

Типі:жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдері:оқыту,сұрақ-жауап,талдау,СТО әдістері.

Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,тарих,музыка.

Көрнекілігі:М.Дулатовтың портреті,слайд суреттер.

Сабақ барысы.І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ.Жаңа сабақ.М.Дулатов «Шешенің балаларын сүюі»өлеңі.

Өмірбаяндық хронология

1885 ж.

М.Дулатов Торғай облысы,Жангелдин ауданы,Қызбел атырабында дүниеге келді.

1897-1902 жж.

Екі жылдық орыс-қазақ мектебінде оқып,білім алды.

1909 ж.

«Оян,қазақ!»кітабы жарық көрді.

1910 ж.

«Бақытсыз Жамал»романы басылып шықты.

1913-1918 жж.

«Қазақ»газетінің негізін қалайды.

1905-1920 жж.

Алаш қозғалысы,Алаш партиясы,Алаш өкіметі,Алаш әскері қатарында

1935 ж.

Ресей өңірі,Ақтеңіз-Балтық каналындағы Сосновец лагерінде қаза болды.

1988 ж.

Республика Жоғарғы сотының коллегиясында ақталды.

1992 ж.

Торғай өңіріндегі бейітке жерленді.


М.Дулатов-Алаш қозғалысының қайраткері,қазақ ақыны,жазушы,драматург,публи-цист,ағартушы-педагог,ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ мәдениеті мен әдебиетінің көр-некті өкілі.Негізгі мамандығы ұстаз болғандықтан,ол балаларға арнап табиғат,адамгер-шілік тәрбиесі тақырыбында шағын әңгімелер,өлеңдер жазған.Соның бірі «Шешенің балаларын сүюі»өлеңі.

1.Әдебиет теориясы.

Арнау-бір адамға,не көпшілікке,не табиғаттың бір құбылысына қайырыла арнай сөйлеу.Олар кейде лепті сөйлем,кейде сұраулы сөйлем,кейде риторикалық сұраулар арқылы құрылады.

АРНАУ



Жарлай арнау зарлай арнау



Сұрай арнау

2.Өлең не туралы ?

3.Мәтінмен жұмыс.

А)Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқиды.

Ә)Оқушыларға өлеңді оқытады.

4.Проблемалық сұрақтар.

А)Өлеңнен ананың баласына деген қандай сезімі,қасиеттері танылады?

Ә)Төменгі сыныптарда ана туралы қандай шығармалар оқыдыңдар?

Б)Ана туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз?

В)Аналар неліктен бір-біріне ұқсайды?

Г)Еңбегімен,ерлігімен,даналығымен танылған аналардан кімдерді атай аласыңдар?

Ғ)Өлеңдегі ана бейнесі мен аналарыңның арасында қандай ұқсастықтар бар?

Өлеңге сатылай кешенді талдау

1.Авторы:М.Дулатов

2.Тақырып:Ананың баласына деген махаббаты.

3.Жанр түрі:поэзия (өлең)

4.Идеясы-автор тақырып арқылы шындық өмір көріністерін суреттегенде,оны өз көзқарасы,өз дүниетанымы тұрғысынан бейнелейді.

5.Шумақ-аяқталған синтаксистік бір тұтас ойды білдіреді.

6.Тармақ-өлеңнің әр шумағы.

7.Бунақ-белгілі бір дауыс ырғағымен бөлінуі.3 бунақ

8.Буын саны-сөздің құрамындағы дауысты дыбыстардың санына байланысты.11 буын.

9.Ұйқас:Қара өлең ұйқасы (ааба)

10.Арнау-сұрай арнау.

11.Түсіндірме сөздік .

12.Өлеңнің негізгі түйіні,тәрбиелік мәні-балаға ана қадірін ұқтыру,ананы сүюге,қам-қор болуға тәрбиелеу.

ІҮ.Бекіту.Тренинг.Анаға деген ең жылы лебіз.

Ү.Оқушылардың білімін бағалау.

ҮІ.Үйге тапсырма:1.Өлең жаттау.

2. «Менің аяулы анам»тақырыбына шығарма жазу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Конспект урока по казахской литературе "М.Дулатов"

Автор: Ахатова Зауреш Сабыржановна

Дата: 19.02.2016

Номер свидетельства: 296044


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства