Балалар мен сіздерді ше?берге ша?ырамын. Саба?ымызды бастамас б?рын сендермен мада?тау тренинг ж?ргізбекшімін, демек бір – бірімізді мада?таймыз.
2. ?й тапсырмасын с?рау: Суретші ?. ?астеевке хат жазу берілген. Сол хатты ?алай жазды?дар? Хатты автор орынды?ында о?имыз.
Хат №1
С?леметсізбе ?білхан ата біз сізді? не бір туындылары?ызбен, суреттері?ізбен танысты? оларды к?рдік. Біз сізді? ?нері?ізге ?ызы?ты?. ?аза?та сіздей суретші барына біз орыс хал?ы болса? та ?уаныштымыз. Сізді? сал?ан суреттері?із орысты? Репин, Васнецов т.б. суретшілеріні? сал?ан суреттеріне ??сас екенін білдік.
Хат №2
?білхан ата сізді? сал?ан суреттері?із сондай ?демі екен,сізді? суреттері?ізді ?лемдеде таныды. ?скенде мен де сіздей суретші бол?ым келеді. Т?рлі суреттерді к?рсетіп не бейнеленгенін айтып беру. ( суреттер к?рмесі).
Хат №3
С?леметсізбе ?білхан ата суретті? тілі – тілсіз тіл, оны кез келген ?лт ??ады.Суретте тіл жо?, т?сіну бар дегенмен сізді? суреттері?ізді? т?пкі мазм?нын мен жа?сы т?сіндім. Тілсіз тіл дегеніміз жазуда жо?, к?ру ар?ылы ??ыну.
О?ушылар хаттар?а 1 пікір, 1 ?сыныс айтады.
Жа?а саба?: Слайдтар?а назар аударамыз, ?ыс?аша шолу жасайы?.
?. ?астеев кім?
?ай жерде д?ниеге келген?
Келесі кезек суреттер (Орынды??а ша?ыру) 1,2,3 топтарды
Просмотр содержимого документа
«конспект урока на тему "?білхан ?астеев"»
9 «А» сынып Қазақ тілі 04.12.2014. № 50 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Әбілхан Қастеев
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Қазақтың саңлақ суретшісі Әбілхан Қастеев туралы білімдерін толықтыра түсу. Автор жайлы мағлұмат беру.
2.Дамытушылық мақсаты: оқушылардың тілдік, сөздік қорларын молайту, танымдық ойлау қабілеттерін арттыру
3.Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерге деген сүйіспеншілік арқылы эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың көрнекілігі: Ә. Қастеевтің кескіндемесі, суреттері бойынша көрме, интерактивті тақта, слайд суреттер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, оқулықпен жұмыс.
Сабақтың түрі : Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Кезекшімен сөйлесу.
б) Шеңберге шақыру. Амандасу. Тренинг «Мадақтау»
Балалар мен сіздерді шеңберге шақырамын. Сабағымызды бастамас бұрын сендермен мадақтау тренинг жүргізбекшімін, демек бір – бірімізді мадақтаймыз.
2. Үй тапсырмасын сұрау: Суретші Ә. Қастеевке хат жазу берілген. Сол хатты қалай жаздыңдар? Хатты автор орындығында оқимыз.
Хат №1
Сәлеметсізбе Әбілхан ата біз сіздің не бір туындыларыңызбен, суреттеріңізбен таныстық оларды көрдік. Біз сіздің өнеріңізге қызықтық. Қазақта сіздей суретші барына біз орыс халқы болсақ та қуаныштымыз. Сіздің салған суреттеріңіз орыстың Репин, Васнецов т.б. суретшілерінің салған суреттеріне ұқсас екенін білдік.
Хат №2
Әбілхан ата сіздің салған суреттеріңіз сондай әдемі екен,сіздің суреттеріңізді әлемдеде таныды. Өскенде мен де сіздей суретші болғым келеді. Түрлі суреттерді көрсетіп не бейнеленгенін айтып беру. ( суреттер көрмесі).
Хат №3
Сәлеметсізбе Әбілхан ата суреттің тілі – тілсіз тіл, оны кез келген ұлт ұғады.Суретте тіл жоқ, түсіну бар дегенмен сіздің суреттеріңіздің түпкі мазмұнын мен жақсы түсіндім. Тілсіз тіл дегеніміз жазуда жоқ , көру арқылы ұғыну.
Оқушылар хаттарға 1 пікір, 1 ұсыныс айтады.
Жаңа сабақ: Слайдтарға назар аударамыз , Қысқаша шолу жасайық.
Ә. Қастеев кім?
Қай жерде дүниеге келген?
Келесі кезек суреттер (Орындыққа шақыру) 1,2,3 топтарды
Салған суреттері туралы айтып беру.
Кітаппен жұмыс «Әбілхан Қастеев» 97 бетте мәтінді мәнерлеп оқу.
Сөздікпен жұмыс
Айыру - разделить
Айырылу – лишиться
Табиғат аясында - на лоне природы
Аңқу - пахнуть
Топырақ – почва
Жусан – полынь
Жуа - дикий лук
Жұпар - аромат
Саралау – выбирать
Мүйіз – рога
Суретпен жұмыс 98 бетте
1.Суретте нелер бейнеленген?
2.Суреттен қандай әсер алдыңдар?
3. Жазушының пікірі осы суретке айқын берілген бе?
4. Суретшінің Н.Г. Хлудовқа айтқан ойына қосыласыңдар ма? Дәлелдеңдер.