Мета: на основі ліричної драми «Зів’яле листя» І.Франка глибше пізнати поезію поета, зокрема інтимну лірику;
розвивати вміння аналізувати та коментувати прочитане, розвивати навички виразного читання віршів І.Франка,збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати почуття прекрасного, шанобливе ставлення до інтимних почуттів людей, їх чистоту і благородство, утверджувати в юнацьких душах доброту, милосердя, красу і щирість почуттів.
Тип уроку: урок-відкриття
Обладнання:портрет Франка, портрети жінок, яких кохав І.Франко, мультимедійна презентація, відеосюжети, записи пісень на слова Франка, книга Р.Горака «Тричі мені являлася любов».
Епіграфи уроку: 1. Любов – це кара, це сумна в'язниця,
Бог від якої заховав ключі.
П.Сорока
2.Любов не залежить від нашої волі,
приходить без нашої заслуги,
щезає без нашої вини.
Іван Франко
3. Любов – це те, що буде вічно,
І ні початку, ні кінця.
Іван Франко
Хід уроку
І.Організаційний момент
У народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, діти, як і я, раді нашим гостям.
Урок у нас сьогодні незвичайний. Упевнена, що працювати ви будете творчо, креативно, продемонструєте свої найкращі здібності.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Притча «Всепрощення».
Ох, Любове! Я так мрію бути такою ж, як і ти! – захоплено повторювала Закоханість. – Ти набагато сильніша за мене.
А ти знаєш, у чому моя сила? – запитала Любов, задумливо киваючи головою.
Тому, що ти важливіша для людей.
Ні, моя дорога, зовсім не тому, - зітхнула Любов і погладила Закоханість по голові. - Я вмію прощати, от що робить мене такою.
Ти можеш простити Зрадництво?
Так, і Зраду теж, тому що, зрадивши й повернувшись, людина одержує можливість порівняти і вибрати краще.
Ти можеш простити Неправду?
Неправда - це менша з бід, тому що вона часто буває від безвихідності, усвідомлення власної провини, або через небажання робити боляче, а це позитивний показник.
Я так не думаю, бувають же просто брехливі люди!!!
Звичайно, бувають, але вони не мають і найменшого відношення до мене, тому що не вміють любити.
А що ще ти можеш простити?
Я можу простити Злість, тому що вона короткочасна. Можу простити Різкість, тому що вона часто буває супутницею Прикрості, а Прикрість неможливо вгадати й проконтролювати, тому що кожний засмучується по-своєму.
А ще ?
Ще можу простити Образу – старшу сестру Прикрості, тому що вони часто випливають одна з іншої. Я можу простити Розчарування, тому що за ним часто йде Страждання, а Страждання очищає.
Ох, Любове! Ти дійсно дивна! Ти можеш простити все-все, а я під час першого випробування гасну, як сірник! Я так заздрю тобі!!!
І тут ти помиляєшся, маленька. Ніхто не може прощати все-все. Навіть Любов.
Але ж ти тільки-но розповідала мені зовсім інше!
- Ні, те, про що я говорила, я справді можу прощати і прощаю нескінченно. Але є на світі те, чого не може простити навіть Любов. Тому що це вбиває почуття, роз’їдає душу, веде до Туги й Руйнування. Це завдає такого болю, що навіть велике диво не може вилікувати її. Це отруює життя навколишніх і змушує йти в себе. Це ранить сильніше, ніж Зрада й Зрадництво, й зачіпає гірше за Неправду й Образу. Ти зрозумієш це, коли зіштовхнешся з нею сама. Запам’ятай, Закоханосте, найстрашніший ворог почуттів…
- Як ви думаєте, який найстрашніший ворог почуттів?
– Байдужість, тому що від неї немає ліків.
Кохання, любов… Скільки живе людство, стільки ж і возвеличується це почуття. Бо тримається світ на вічній любові. Перегляньте відеоролик.
Слово вчителя
Запрошую вас сьогодні помандрувати чарівними стежками поетичного слова.
Не старіє Земля , бо освячена словом любові,
Припадають вуста до кохання живої води,
І щасливі лиш ті, що цінують хвилини казкові,
Що уміють в житті із любов'ю за руку іти.
Може тільки любов поєднати і землю, і небо,
Може тільки любов помінять листопад на весну,
Я сьогодні пошлю ластів'ят свого квітня до тебе,
Щоб у тиші твоїй сколихнули бентежну струну.
Відколи існує людина, живе на Землі кохання – чисте, благородне почуття. Ця вічна тема в літературі завжди мала широкий резонанс.
Хто перелічить ті мистецькі шедеври, що створило людство, оспівуючи любов?
Це й лірика Данте, і Петрарки, це сонети Шекспіра й Павличка… Не може не хвилювати сучасного читача і інтимна лірика Івана Яковича Франка.
Кохання – прекрасне світле почуття. Воно існує, мабуть, відтоді, як на землі з’явилася людина. Недарма в народі кажуть: «Світ постав з любові» .
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя
Які ключові слова тільки що звучали?(любов, кохання)
Викладіть своє розуміння цих понять у сенкані (п'ятирядкова строфа) або вільному письмі
наприклад:
1-й рядок – одне ключове слово, яке визначає зміст.
2-й рядок – два прикметники, що характеризують це поняття.
3-й рядок – три дієслова, що позначають дію в межах ключового слова.
4-й рядок – коротке речення, що розкриває суть поняття або ставлення до нього.
5-й рядок – іменник-синонім до ключового слова.
Кохання
Благородне, взаємо поважаюче.
Хвилює, змінює, прикрашає.
Почуття це робить людину кращою.
Любов ( на дошці записано опорні слова до проблемного запитання: кохання, любов, пристрасть, страждання, ніжність, зачарування, почуття, взаємодовіра, вразливість)
Іван Франко – митець титанічної праці. Видані 50 томів є лише половиною його творчого доробку. А масштаби інтересів, творчих шукань, ідейно-естетичних відкриттів просто вражають. Щоб відповісти на питання: «Хто є Франко?», треба вивчити кожну сторінку його життєвої книги. Ви вже знаєте І. Франка як Великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. Але, як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного».
Метод передбачення
За ключовими словами (кохання, І.Франко...) визначте тему і мету уроку.
Ліричний герой – це образ, що виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів. Ліричний герой не обов’язково тотожний з автором.
Інтимна лірика – різновид лірики, який відтворює внутрішнє життя людини – почуття, емоції, переживання, мрії тощо.
Автобіографічний мотив – творче переосмислення певних фактів біографії автора.
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя
Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами й нещасливим коханням, як збірка «Зів’яле листя» (1896-1911р.р.)
«Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою почуттів і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому віддати перевагу: чи поетові борцю, чи поетові-лірикові, співцеві кохання й настроїв», - писав Коцюбинський.
Так от, сьогодні на уроці ми намагатимемося відкрити для себе Івана Франка – лірика, співця кохання; розкрити світ почуттів і пристрастей, створений ним у збірці «Зів'яле листя»; творчо осмислити події, що відбулися в житті поета й спонукали до написання таких шедеврів; продемонструвати уміння самостійно працювати з додатковою літературою, аналізувати вірші
Епіграфами до уроку будуть слова:
1.Любов – це кара, це сумна в'язниця,
Бог від якої заховав ключі.
П.Сорока
2.Любов не залежить від нашої волі,
приходить без нашої заслуги,
щезає без нашої вини.
Іван Франко
3. Любов – це те, що буде вічно,
І ні початку, ні кінця.
Іван Франко
Учні записують тему уроку, епіграф.
- Який настрій викликають у вас слова епіграфа?
- Чого сумний, адже любов – найпрекрасніше, що є у світі?
Відповідь на це запитання ви дасте у кінці уроку. Чого саме такі слова є епіграфом нашого уроку?
V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
Любов великих людей завжди легенда. Мова піде про сторінку життя письменника, про яку треба говорить делікатно і обережно.
Збірка «Зів’яле листя» складається з 3 циклів, які І. Франко називає їх «жмутками». Спробуємо і ми перев’язати хід нашого уроку символічним числом 3, побудуємо його за трьома жмутками:
біографічний, в якому розкриємо життєву основу збірки;
ліричний, в якому вивчатимемо поезії;
критичний, в якому подамо аналіз творчої манери І. Франка як співця кохання.
Любов, кохання… Скільки навіюють ці слова думок, переживань. І як би не змінювалось наше життя, а кохання завжди залишається коханням. Що ж означає кохати? У вас все попереду, і кожен знайде свою відповідь на це запитання у своєму серці. А ми сьогодні звернемося до поезії Франка і зробимо спробу розібратися в магічній силі слів кохання Івана Яковича Франка, а допоможуть нам його “Жмутки любові і болю”, чудові романси на слова Франка.
У кінці уроку ви спробуєте відповісти на проблемне питання:
“Що є кохання для Франка?”.
Група «літературознавців» підготувала “візитку збірки «Зів’яле листя»
Виступ учнів
Виступ групи «дослідників» з міні-проетом про зміст збірки.
Слово вчителя
Розглядаючи збірку “Зів’яле листя”, не можна не згадати про особисте життя Івана Яковича Франка. Дослідники його творчості вважають, що поет був сильно закоханий тричі: у Ольгу Рошкевич, Юзефу Дзвонковську, Целіну Журовську. Про його особисті стосунки із цими жінками розповідається у повісті – есе Романа Горака “Тричі мені являлась любов”
Теорія літератури (повість- есе – це документальна повість на основі листів, фактичних даних).
Крім 3 частин, які містяться в цій книзі, є ще 4- «Жінка, що була поряд», присвячена дружині – Ользі Хоружинській.
Давайте послухаємо, хто ж були ті жінки, яким Іван Франко присвятив свою збірку
Група “Дослідників” підготувала презентацію
Слово вчителя
Протягом уроку учням потрібно заповнити таблицю.
Головний мотив збірки
Жмутки
Мотиви
Стан ліричного героя
Приклади поезій
Кохання до жінки, яка не захотіла відповісти взаємністю
Перший жмуток
Весняні, життєствердні мотиви
Страждає, але надіється на взаємність
“Не знаю, що мене до тебе тягне”, “Безмежнеє поле”
Другий жмуток
Поезія літа, спогадів про весну кохання, настрої туги і розлуки
Страждання ліричного героя набувають універсального характеру
“Ой ти, дівчино, з горіха зерня”,”Чого являєшся мені у сні...”
Третій жмуток
Поезія зими, де панує смерть
Душа героя мертва, виснажена, спустошена
“Тричі мені являлася любов”
Поетичний калейдоскоп
(Виразне читання поезій та їх аналіз).
Виступ декламаторів (знайомство з поезіями першого жмутку).
Учень читає поезію « Не знаю , що мене до тебе тягне»
Не знаю , що мене до тебе тягне,
Чим вчарувала ти мене, що все,
Коли погляну на твоє лице,
Чогось, мов щастя й волі , серце прагне
І в груді щось метушиться, немов
Давно забута згадка піль зелених,
Весни і квітів молода любов
З обійм виходить гробових, студених…
Бесіда з учнями
-Що ви можете сказати про головного героя?
-З чим порівнює автор молоду любов? (з весною, квітами, зеленими полями)
-Який настрій у ліричного героя?
Учень читає поезію “Безмежнеє поле”
Безмежнеє поле в сніжному завою,
Ой, дай мені обширу й волі!
Я сам серед тебе, лиш кінь підо мною
І в серці нестерпнії болі.
Неси ж мене, коню, по чистому полю,
Як вихор, що тутка гуляє,
А чень, утечу я від лютого болю,
Що серце моє розриває.
Словникова робота.
Поле в засніженому завою – закидане снігом, завихрене;
а чень – а може.
Бесіда з учнями
-Який період стосунків між ліричним героєм та героїнею став темою вірша? (розлука).
-Які образи створюють відчуття самотності? (сніг, безмежнеє поле, лютий біль, що розриває серце ).
-Які образи використовуються в народній поезії? (фольклорні образи чисте поле, лютий біль, вірний кінь).
-Який факт біографії Франка міг стати основою для віршів? (початок 1880 р. був особливо важким для Франка. Він втратив назавжди ту єдину, без якої не уявляв свого майбутнього. Це Ольга Рошкевич. Франко відчував себе самотнім, неспроможним далі жити).
Висновок про мотиви та стан ліричного героя у першому жмутку
Отже, в першому жмутку розповідається про зародження кохання. Чари любові захоплюють ліричного героя, сповнюють душу світлими теплими почуттями. І хоча ліричний герой страждає, але леліє надію на взаємність, вірить у краще.
Слово вчителя
Аналіз поезій другого жмутку
Як відомо, доробок Франка-фольклориста складав близько 400 пісень і 1800 коломийок, котрі він почав записувати з десятирічного віку. Про Франківське відчуття музичного ритму свідчить той факт, що на його твори написано близько 200 композицій, а на окремі — по декілька. Микола Лисенко, який приятелював із Франком, створив на його тексти 6 романсів, 2 хори. В. Шевчук зазначає, що «коли думка визрівала, він, ідучи по місту чи ходячи по кімнаті, висвистував собі якісь мелодії, щоб було легше знайти відповідну форму».
Група « літературознавців» виконує ідейно – художній аналіз поезії
«Ой ти, дівчино, з горіха зерня…»
Дослідницько-пошукове завдання
Визначте фольклорні риси поезії «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…»
Вигук – ой
Поетичне звертання – «дівчино»;
Риторичні питальні й окличні речення;
Зменшено – пестливі слова – устонька, серденько;
Постійні епітети – ясная зоре,буря люта;
Анафора - чом;
Фразеологізм – «загублю душу»..
Читання поезії «Чого являєшся мені у сні?» напам’ять та прослуховування аудіозапису пісні у виконанні Віталія Козловського «Чого являєшся мені у сні?»
Аналіз вірша виконують учні - «літературознавці»
Висновок про мотиви та стан ліричного героя другого жмутку
Ліричний герой поступово зневіряється, залишилися лише біль, невдоволення, смуток, проте він звик до свого кохання, що не в силах його відпустити, бо це спустошить йому душу.
Читання поезії «Тричі мені являлася любов»
Аналіз вірша
- Намалюйте словесні портрети героїнь «Тричі мені являлася любов»
- Що об’єднує цих жінок?
- Чи можна з тих рис, які мають героїні, створити узагальнений образ жінки?
Висновок про мотиви та стан ліричного героя у третьому жмутку
Отже, у третьому жмутку ліричний герой виснажений, спустошений, навіть готовий піти з життя, щоб полегшити свої страждання.
Слово вчителя
«Твою красу я переллю в пісні», - каже І.Я.Франко устами свого ліричного героя, а наші художники спробували перелити вірші Франка в образи живопису. Які образи постали в уяві, коли ви читали поезії?
Виступ групи художників
Ми уявили кохання Франка у вигляді дерева, на якому одна пора змінює іншу. Весна - це перше,ніжне кохання до Ольги. Літні гілочки – це стосунки з Юзефою Дзвонковською, зимові засніжені гілочки – це холодні почуття Целіни Журовської. Осінні гілки з плодами – це зріле, подружнє життя Франка з Ольгою Хоружинською. Одна вічнозелена весняна гілочка проходить через усе дерево до верхівки – Ольга Рошкевич.
VІ.Систематизація й узагальнення вивченого
Підсумкова бесіда
- Чому збірку названо ліричною драмою?
(три «жмутки»- це три дії, зміст яких невдале кохання ліричного героя, йому тричі являлася любов і він зневірився у всьому. «Зів’яле листя» нагадує нам драматичний твір)
- Кому адресовані згадані сьогодні вірші? Чи можна назвати «Зів’яле листя» автобіографічною збіркою?
-Чому, на вашу думку, ці твори стали популярними піснями і на крилах музики линуть до сердець людських?
Як ви гадаєте, якби життя Франка склалося інакше і він не зустрів би цих жінок, чи народилися б такі чудові вірші?
Який ваш ідеал коханої?
Яке почуття, на вашу думку, є справжнім коханням?
Чому любов приносить не тільки радість, але й сльози?
Проблемне питання
Що є кохання для Франка?
VІІ.Підсумки уроку
Вправа «Мікрофон»
- Сьогоднішній урок дав мені можливість задуматись над…
- Найбільше враження на мене справила поезія..
- Я хочу прочитати вірші цієї збірки, тому що…
Оцінювання учнів
Слово вчителя
Франко, як і його ліричний герой, теж кохав, теж страждав і зневірювався. Тож біль треба було виповісти, висповідати душу і поет не боявся це зробити. Спасибі йому за те, що створив неповторну пісню великої любові, яка лунатиме вічно.
VIІІ. Домашнє завдання
1)Написати інтерв’ю з автором збірки «Зів’яле листя» або рекламувати збірку
2)Вивчити напам’ять «Чого являєшся мені..»
3)Написати замітку до шкільної газети «І. Франко – співець кохання»;
4)Скласти міні-твір «Кохання – щастя чи в’язниця, Бог від якої заховав ключі...».
Дорогі учні, гості, любов – найвеличніше з людських почуттів, яке необхідно берегти і цінувати. Я вам бажаю кохати і бути коханими, щоб ваше почуття було взаємним!
Три жмутки – це три періоди любові:
І – зустріч, знайомство, любов ліричного героя, і «не надійся нічого» із уст героїні;
ІІ – смуток за втраченим, оплакування;
ІІІ – відчай за втраченим назавжди, коли вже нічого чекати, після чого вже не варто жити…
У збірці «Зів’яле листя» Франко створив узагальнений і абстрактний образ жінки.
Одна – «лілея біла», «мов метелик», «невинна, як дитина».
Друга – «гордая княгиня», «тиха і сумна», «мов святиня».
Третя – «женщина чи звір», «сфінкс», «мара», «з гострими кігтями».