Конспект уроку «Народна японська казка «Іссумбосі, або Хлопчик - Мізинчик»
Конспект уроку «Народна японська казка «Іссумбосі, або Хлопчик - Мізинчик»
Вчитель додав до уроку творчі картки, з якими цікаво працювати учням, Урок спрямований на розвиток уяв про країну Японію, її традиції.Учні мають можливість порівняти народну українську казку та японську казку про хлопчика-мізинчика
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку «Народна японська казка «Іссумбосі, або Хлопчик - Мізинчик»»
Учитель русского языка и зарубежной 1
литературы КОШ І-ІІІ степеней № 99
Лысякова Тамара Николаевна,
специалист высшей категории, старший
вчитель
Конспект уроку «Народна японська казка «Іссумбосі, або Хлопчик -Мізинчик»
Тема. Відображення любові до праці, кмітливості, сміливості в японській народній казці «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик»
Мета: ознайомити учнів з Японією, з японськими звичаями та традиціями, з японською народною казкою, усвідомити красу та своєрідність японського фольклору, порівняти з українською народною казкою «Хлопчик-Мізинчик»; розвивати інтерес до читання казок, зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, образне мислення, пам'ять, вміння порівнювати певні образи, риси характеру, висловлювати та обґрунтовувати власну думку; виховувати колективізм, почуття поваги до звичаїв та традицій інших національностей, любов до праці, повагу до батьків.
Обладнання: презентація «Знайомство з Японією», тексти української казки «Хлопчик-Мізинчик» та японської «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик»; таблиця «Різновиди казок», карточки для заповнення «Схожість української та японської казки»;
класична японська музика (для чайної церемонії «Jasmin», «Enerji”)
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку.
Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомимся з японською народною казкою «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик».
Робота над епіграфом : І гори, і каміння, і кущі –
усі мають свої власні казки.
Закаріас Топеліус
Проблемне питання: Що спільного мають японська та українська 2
Казка про Хлопчика- Мізинчика
ІІ.Мотивація навчальної діяльності школярів.
Створення асоціативного куща.
Учитель. Японія. Які образи, які слова спадають вам на думку, коли ви чуєте це слово?
Учитель. Як ви розумієте, сьогодні ми з вами помандруємо у далеку, дивовижну країну – Японію. А познайомлять нас з цією країною експерти по східних країнах.
Презентація Слайди 3-8
1 учень
а) Самі японці називають свою країну Hippon - країна вранішнього сонця. Ця назва складається з двох ієрогліфічних знаків, перший з яких означає «сонце», а другий «основа», звідси і назва країни – Країна сонця, що сходить. Яскраве сонце на білому фоні зображене і на прапорі Японії.
2. А велика, шістнадцятипелюсткова хризантема (національна квітка японців), зображена на державному гербі, - також символ сонця, яке сходить.
3. Японія розташована на сході Азії
Японія – це острівна країна. До її складу входить 4 тисячі островів. Найбільші Кюсю, Сікоку, Хонсю, Хоккайдо. Столиця Японії – Токіо – знаходиться на острові Хонсю.
2 учень
4. Японію називають країною XXI століття, бо вона за декілька десятиліть перетворилася на економічного гіганта: випускає автомобілі (10 марок), кораблі, роботи, верстати, електричну та електронну техніку, поїзди, які розвивають швидкість 250 км/год.
5. Японці завжди привітні та усміхнені. У повсякденному житті 3
невибагливі, скромні. Понад усе вони цінують навколишню красу.
Країна у них дуже маленька, і японці шанують її культуру та традиції, вклоняються красі. Ці талановиті люди створюють декоративні сади, розводять дивні сорти хризантем і ірисів, насолоджуються чайною церемонією, знають секрети вирощування карликових дерев, мають самобутній театр Но та Кабукі.
Учитель. Хочу зазначити, що єдність із природою, яка властива японцям, стала основою і всього казкового фольклору. Особливою рисою японських казок є те, що вони досить тісно пов’язані з народними звичаями. В японській казці чудеса трапляються на кожному кроці. Можливо тому, що поезія та казка завжди визнавалися в Японії як засоби добра та справедливості. Той, хто творить і розуміє красу, не може бути злим – такий поетичний закон японської казки. Насправді, українські та японські казки дуже схожі між собою. Схожі теми, образи, навіть розподіл на види майже однаковий.
2. Робота з таблицею
Українські казки
Японські казки
Чарівні
Чарівні
Про тварин
Про тварин
Соціально – побутові
Соціально – побутові
Страшні
Казка-жарт
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з японською казкою «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізичик». У тексті вам зустрінуться незнайомі слова, давайте з’ясуємо їх значення.
3. Словникова робота за допомогою картки №1
Поповни свій словничок новими словами 4 Едо – стара назва Токіо, столиці Японії. Кіото – древня столиця Японії (до того, як столицю було перенесено
в Едо). Самурай – воїн в древній Японії, слуга правителя. Сан – приставка після імені, що означає повагу. Ґета – дерев’яні сандалі без задника з двома поперечними підставками. Хасі – палички для їжі. «Гірі» – святий непорушний обов’язок того, хто служить вірно і чесно.
Кімано – японський національний верхній одяг у вигляді халата
з широкими рукавами й полами, які загортаються зліва направо.
(Діти читають слова. Учитель пояснює лексичне значення записаних слів, діти записують їх у зошит).
4.Читання казки вчителем.
5. Бесіда за прочитаним ( учні працюють з карткою №2, відповідають на питання, свої думки підтверджують словами з тексту)
- Чи сподобалась вам казка?
- То ж до якого виду ви б віднесли цю казку? Обгрунтуйте відповідь.
- Знайдіть типові складові побудови (зачин, основну частину, кінцівку)
Поміркуємо над тим, яким ріс Іссумбосі? ØЩо відмічали батьки, дивлячись на свого синочка?
ØЯкі цілі ставив перед собою хлопчик?
ØХто головний герой казки?
ØЯк він відноситься до своїх батьків?
ØЯк він відноситься до праці?
ØЧому він покинув рідну домівку?
ØЯкі риси характеру Іссумбосі сподобалися вельможі?
ØЯким показав себе Іссумбосі під час зустрічі з двома оні (чудовиськами)?
ØЯке диво сталося з хлопчиком?
ØЧи отримав Іссумбосі нагороду? Яку?
6. Творча робота 5
Запиши свої висновки: чи випадково сталося чудо перетворення Іссумбосі на вродливого юнака?
7.* Фізкультхвилинка.
Вийшов клоун на арену,
Поклонився всім зі сцени,
Вправо, вліво, і до ніг,
Поклонився всім, як міг.
Слово вчителя. А зараз ми продовжимо фізкультхвилинку, але вона буде пов’язана з темою нашого уроку. Я називатиму українські та японські слова, а ви будете кланятися на японський кшталт (якщо слово японське), або присідати (якщо слово українське).
Повага. Забезпечив стареньким батькам хороше життя.
Повага. Дав батькам достойне життя в старості.
Відношення до праці
Любить працювати, допомагати іншим
Допомагає батькам в полі
Риси характеру
Кмітливість, сміливість, жвавість, відданість, бажання допомогти слабшому
Кмітливість, сміливість, жвавість, відданість, бажання допомогти слабшому
Чарівні речі
Молоток
Торбинка
Винагорода
Став великим, одружився на доньці вельможі
Став багатим, забезпеченим.
Різновид казки
Чарівна
Чарівна
Учитель. Отож, ми бачимо, що японська та українська казка дуже 7
схожі між собою, мають багато спільного. Всі народи єдині в тому, що є істиною та неправдою, справедливістю та обманом. Добро та благородство, працьовитість та кмітливість завжди перемагають, а зло, жадібність та жорстокість – завжди покаране.
3.Творча робота. Завдання: поєднати означення з особами, яких вони характеризують.