kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку на тему :"Складнопідрядне речення із з’ясувальною підрядною частиною" для 9 класу

Нажмите, чтобы узнать подробности

В ході уроку учні поглиблять знання про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв"язку, а також навчаться визначати у тексті складнопідрядні речення із з"ясувальною підрядною частиною.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку на тему :"Складнопідрядне речення із з’ясувальною підрядною частиною" для 9 класу»





УРОК №  

Тема: Складнопідрядне речення із з’ясувальною підрядною частиною

Мета: поглибити знання учнів про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку; ознайомити дев’ятикласників із поняттям про підрядні з’ясувальні частини, пояснити як ці частини можуть зв’язуватися з головною частиною; формувати вміння й навички визначати в тексті підрядні з’ясувальні частини; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними в текстах; удосконалювати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх в усних і письмових висловлюваннях; виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Очікувані результати: дають визначення поняттю “складносурядне речення із з’ясувальною підрядною частиною”; вміють визначати такі частини в реченнях, а також вживати речення із з’ясувальною частиною в усному й писемному мовленні.

Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація, синтаксис.

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, критерії оцінювання, індивідуальні картки, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка присутніх

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Відгадайте загадку Д. Білоуса.

Він після речення, цитати,

Вмостився, схожий на гачок.

Всіх нас примушує питати,

А сам ні пари з уст – мовчок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Розумова розминка

  • Який розділ науки про мову ми зараз вивчаємо? (синтаксис)

  • Яке речення називається складносурядним?

  • Яке речення називається складносурядним?

  • Чим відрізняється складнопідрядне речення від складносурядного?

  • На які основні групи поділяють складнопідрядні речення з підрядними частинами? (означальні, з’ясувальні, обставинні)

  1. Робота з індивідуальними картками (перевірка домашнього завдання)


КАРТКА № 1

Спишіть. Визначіть вид підрядної частини в складнопідрядних реченнях. Підкресліть граматичні основи. Накресліть графічні малюнки речень.

Щасливий майстер, що з тяжкої брили прекрасну постать висікає вміло на радість людям. Я знову їхав по Вкраїні по тих дорогах польових, де вздовж цвітуть сокирки сині… Як сумно тій людині жить, яка в житті не знала суму! Як не любити пори, коли ночами в щасті тремтить соловей… Як не любити роботи розумної, праці, що дух веселить. (З творів М. Рильського)



КАРТКА № 2

Спишіть. Визначіть вид підрядної частини в складнопідрядних реченнях. Підкресліть граматичні основи. Накресліть графічні малюнки речень.

Отам у полі, за хатами, де кутав царину спориш, тополі небо захитали зелено шумної пори. Вечеряєм при зорях біля хати, де груша наслухає цвіркуна. Ти знову откриваєшся мені, село, де очерет шумить при березі… І встають густі отави, де тупились коси вчора. (З творів М. Братана). Але мені жагуче захотілось верби, що сумовито похилилась і ронить срібні котики на став (М. Рильський).


  1. Словникова робота

  • Спишіть, пояснивши орфограму “Сполучення букв йо, ьо”.

Льотчик, майонез, трьох, синього, сьомого, майор, п’ятьох, льох, у нього, сьогодні, Стьопа, ранньої, кольори, мужньо, льодовик, працьовитий, схвильований, синьоокий, багатьох, сльоза, дзьоб, бадьорий, цього, пеньок, Псьол, Ковальов.


ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

  • Діти, сьогодні на уроці ми з вами розглянемо складнопідрядне речення з підрядною з’ясувальною частиною. Навчимося знаходити такі речення у тексті, складати й використовувати їх у мовленні, а також будувати структурні схеми.


V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

  1. Слово вчителя

Складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними за структурою нічим не відрізняються від речень з підрядними означальними: вони також відносяться до одного члена в головному, теж можуть приєднуватися сполучниками чи сполучними словами. Відмінність між ними – лише смислова (семантична).

Підрядними з’ясувальними називають речення, які пояснюють те, про що говориться в головному реченні, і відповідають здебільшого на питання непрямих відмінків. Наприклад: Ніколи в бурі не загине (хто?), хто Прометея має дух (В. Сосюра).

Підрядна з’ясувальна частина здебільшого залежить від дієслова в головній частині і з’ясовує його значення.


VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності

  1. Робота з підручником


  1. Синтаксичний практикум (колективна робота)

  • Записати речення, вказавши вид підрядної частини. Накресліть графічний малюнок.

Ми в світ прийшли успадкувати славу, діла, і думи, й честі мозолі, батьків велику полум’яну славу, що захистила правду на землі. Благословен народ, що дав Шевченка (І. Нехода). Щастя я хочу усім, хто крізь ночі любов до Вітчизни проніс. Перемагає той, хто бореться (В. Сосюра).Усі шанують ту державу, в якої є і хліб, і сіль (М. Шеремет). Нема таких туманів, які б не розійшлися над тобою (М. Рильський).

  1. Графічний диктант (робота в групах)

[ ], (що); [ ], (коли); (Що), [ ]; [ ], (куди).

  1. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться

За щасливий день вчорашній.

Веретеном покрутіться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

  1. Вправа “Знайди відповідник” (робота в парах)

  • Завершіть прислів’я, вибравши закінчення з довідки, та запишіть. Визначте вид підрядної частини складнопідрядних речень. Свою думку обґрунтуйте.

Ніхто не знає, що… . Чи хтось видав, щоб… . Знай, кобило, де… . Ніхто не чув, як… . Не тямить голова, що… . Дорікав горщик чавунові, що… . Не розкидай вилами того, що… .

Довідка: …ведмідь щебетав? …хтось збирав серпом, …комар чхнув, …що його чекає, …що язик лепече, …де можна брикати, …той чорний.

  1. Творче конструювання (самостійна робота)

  • Доповніть подані частини речень підрядними з’ясувальними частинами. Утворені речення запишіть.

Я щасливий… . Усім відомо… . Добре… . Треба знати… . Мені здається… .


VІІ. Систематизація й узагальнення знань із теми

  1. Узагальнююча бесіда

  • Яку тему ми сьогодні розглядали?

  • Що таке речення із з’ясувальною частиною? Наведіть приклад.


VІІІ. Підсумок уроку

  1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

У ході уроку я навчився…

Складним було…

Мені вдалося…

  1. Оцінювання



ІХ. Домашнє завдання

  • § ; вправа

  • Вивчити теоретичний матеріал.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Автор: Витрикуш Ірина Віталіївна

Дата: 16.01.2017

Номер свидетельства: 380037


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства