Просмотр содержимого документа
«Конспект урока Ыбырай Алтынсарин"Қазақ хрестоматиясы "»
Тақырыбы:
Ыбырай Алтынсарин“Қазақ хрестоматиясы”
Мақсаты: Ыбырай Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясы» оқулығының тақырыбын,
негізгі идеясын ашу, сыни ойлауға, өмірмен байланыстыра білуге
жетелеу.
Күтілетін нәтиже: Ыбырай Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясы» оқулығының
тақырыбын, негізгі идеясын ашады, оқулыққа енген әңгімелерді
ажыратады, алған білімдерін өмірмен байланыстырады.
7 модульдің қолданылуы: «АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету», «Оқудағы басқару және
көшбасшылық», «Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту»
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Миға шабуыл, Жигсо, Т»оптастыру» стратегиясы,
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы, «Еркін жазу»,
стратегиясы, Топтық жұмыс.
Қолданылатын ресурстар: Флипчарт, маркерлер, стикерлер
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модульдердің кіріктірілуі
Әдіс-тәсілдер
Психологиялық ахуал
Шаттық шеңбері «Менің сүйікті ісім»
Оқушылар «Шат тық шеңберін» құрып , әр оқушы өзінің сүйікті ісі туралы айтады, бір - біріне жақсы кө ңіл –күй сыйлайды Топқа бөлініп оты рады. Әр топ өз топбасшысын сайлайды Ітоп«Тапқырлар»
ІІ топ-«Білгірлер»
ІІІтоп«Мықтылар»
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тренинг
«Менің сүйікті ісім»
Қызығушылық ты ояту
Ой қозғау.
Ассоциация құрастыру.
Ы.Алтынсарин туралы не білеміз?
Оқушылар Ы.Алтынсарин туралы постер жасайды.
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Топтастыру
Педагог ғалым ағартушы
ақын
Ыбырай Алтынсарин
инспектор жазушы
тілмаш аудармашы
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модульдердің кіріктірілуі
Әдіс-тәсілдер
Мағынаны тану
Тұлғаны таны
Хронологиялық кесте
Шығармашылық, ағарту шылық өмір жолы ту ралы мағлұмат алады.
СТО
АКТ
Жұптық , топтық жұмыс
Жылдар
Маңызды оқиғалар
1841 жылы 20 қазан
Қостанай облысы Затабол ауданында туған.
1850 жылы
Орынбор. қазақ балаларына арналған жеті жылдық орыс-қазақ мектебіне барды
1857 жылы
«өте жақсы» деген бағамен бітірген.
1859 жылы
Орынбордағы шекаралық комиссияға тілмаш, кейін төрағасы болған.
1859 жылы
Шығысты зерттеуші белгілі ғалым, профессор В.В.Григорьевпен жақын танысады.Торғай мектебіне мұғалім болып тағайындалады.
1864 жылы
Торғайда мектеп ашады.
1876 жылы
Петербург, Қазан қалаларына барады. «Қазақ хрестоматиясын» жазуға кіріседі.
1879 жылы
«Қазақ хрестоматиясы» Орынборда басылып шығады.
1879 жылы
Торғай облысы мектептерінің инспекторы қызметіне тағайындалады.
1881 жылы
Орск қаласында тұңғыш мұғалімдер мектебін ашады.
1879-1883 жылдары
Торғай қаласының төрт уезінде (Торғай, Ырғыз,Троиц,Ақтөбе) мектептер ашты
1883 жылы
Торғайда қолөнер мектебін ашады. «Мұсылмандық тұтқасы» оқу құрал жазып шықты.
1887 жылы
Ырғызда тұңғыш қыздар мектебін ашады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модульдердің кіріктірілуі
Әдіс-тәсілдер
Мағынаны тану
«Ыбырай – ағартушы» деректі фильмі нен үзінді
«Қазақ хрестоматиясы» туралы айтыла ды. «Қазақ хрестома тиясына енген тақырыптар: 1/ Ұсақ әңгіме-ертегілер2/ Үлкен кісілер турасындағы әңгімелер 3/ Әр түрлі өлең-жырлар4/ Қазақтың мақал-мәтелдері.
Кесте толтыру
Фильм туралы ойын жинақтай ды, талдайды.
Қосымша мәлі меттерді оқиды, түсінеді, интер неттен тың деректер іздейді. Оқушылар ізденімпаздыққа үйренеді, өзіне сенімі артып, тұлға ретінде дамиды.
«Қазақ хрестоматиясы -на» енген әң гімелерді ортаға салып, талдайды өмірмен байла ныстырады.
Оқушы өзі әңгі ме құрастырады
СТО
АКТ
Талантты және дарынды оқушылармен жұмыс
«Жигсо» әдісі
Жұптық , топтық жұмыс
Сұрақ қою, қайта сұрақ қою.
Ыбырай өлеңдеріне байланысты кестелер толтыру
Ыбырай сөзі
Қандай қасиеттерді айқындайды?
1.Оқысаңыз балалар,
Шамнан шырақ жағылар
Тілегенің алдыңнан,
Іздемей-ақ табылар.
2. Өнер-білім бар жұрттар,
Тастан сарай салғызды.
Айшылық алыс жерлерден,
Жылдам хабар алғызды.
3. Ақылсыз жанды досым деп,
Басыңды қосып, сыр айтпа.
Күндердің күні болғанда,
Ол жаман айғақ болар басыңа.
4. Кім сендерді, балалар, сүйетұғын,
Қуанышыңа қуанып, қайғыңа күйетұғын.
Түн ұйқысын төрт бөліп,кірпік қақпай,
Шешең байғұс дамылсыз жүре-тұғын.
Топтық тапсырмалар
“Әке мен бала” әңгімесіне композициялық талдау. І топ “Тапқырлар”
1. Әңгіменің басталуы
2. Әңгіменің дамуы
3. Әңгіменің байланысы
4. Әңгіменің шиеленісуі
5. Әңгіменің шешімі
Тірек сызбалар арқылы “Таза бұлақ ”әңгімесінің мазмұнын ашу
ІІ топ- “Білгірлер”
Әңгіме аты
Авторы
Тақырыбы, идеясы
Жанр түрі
Кейіпкерлері
Мақал- мәтелдер, нақыл сөздер
Өлеңді құрылысына қарай талдау.
ІІІ топ “Мықтылар”
Атаңды сағындым деп асығарсың,
Сабаққа көңіл бөлсең басыларсың;
Ата-анаңды өнер білсең асырарсың,
Надан боп, білмей қалсаң аһ ұрарсың
Шырағым, мұнда жүрсең нетер едің?
Қолыңа құрық алып кетер едің.
Тентіреп екі ауылдың арасында
Жүргенмен не мұратқа жетер едің?
“Кубизм” әдісі
1. Суретте. (Ыбырай шығармаларында не туралы айтылады?)
2. Салыстыр. (Ы. Алтынсариннің шығармаларына ұқсас қандай шығарманы білесің?)
3. Зертте. (Ы. Алтынсарин туралы тағы не білесің?)
4. Қолдан. (Шығарманың ұнаған жерінен үзінді келтір)
5. Есте сақта. (Қандай деректер білдің?)
6. Талда, қолда, қарсы шық. (Ағартушы еңбегіне деген өзіндік көзқарасың)
Қорытындылау
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы
- Ыбырай –балалар әдебиетінің атасы, әңгіме жанрының негізін салушы... (Оқушылар жалғастырады)
Үй тапсырмасы:
«Еркін жазу» стратегиясы бойынша ой-толғаныс
“Ыбырай – әңгіме шебері” тақырыбында эссе жазып келу.