Та?ырыбы: К?нерген с?здер, т?рлері
Ма?саты: білімділік: О?ушылар?а с?здік ??рам?а енетін к?нерген с?з, оны, т?рлеріні? ма?ыналы? ерекшеліктерін т?сіндіріп, жатты?у ж?мыстарын ж?ргізу;
дамытушылы?: О?ушыларды? ойлау,с?йлеу тілін, т?рлі жатты?у ж?мыстары ар?ылы есте са?тау, шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту;
т?рбиелік: О?ушыларды д?рыс с?йлей білуге, ??ыптылы??а, бай?а?ышты??а, жылдамды??а,ойын ашы?,еркін жеткізуге,?з білімін ба?алай білуге т?рбиелеу;
?діс-т?сілдер:т?сіндіру, жатты?у, ой жина?тау, с?ра?-жауап,салыстыру
К?рнекіліктер: тірек сызба
Саба? т?рі: д?ст?рлі
Саба? типі: жа?а саба?
Просмотр содержимого документа
«К?нерген с?здер, т?рлері »
Күні _______________
Тақырыбы: Көнерген сөздер, түрлері
Мақсаты: білімділік: Оқушыларға сөздік құрамға енетін көнерген сөз, оны, түрлерінің мағыналық ерекшеліктерін түсіндіріп, жаттығу жұмыстарын жүргізу;
дамытушылық: Оқушылардың ойлау,сөйлеу тілін, түрлі жаттығу жұмыстары арқылы есте сақтау , шығармашылық қабілеттерін дамыту;
тәрбиелік: Оқушыларды дұрыс сөйлей білуге, ұқыптылыққа, байқағыштыққа, жылдамдыққа,ойын ашық,еркін жеткізуге ,өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу;
Әдіс-тәсілдер:түсіндіру, жаттығу , ой жинақтау, сұрақ-жауап,салыстыру
Көрнекіліктер: тірек сызба
Сабақ түрі: дәстүрлі
Сабақ типі: жаңа сабақ
Сабақ барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақ процесіне дайындау
ә) Үй тапсырмасын тексеру
Көне түркі жазба ескерткіштері туралы қосымша мәліметтер жинастыру
Қайталау сұрақтары:
Сөздік қор деген не?
Сөздік құрам деген не?
Сөздік қор ұқсастықтары Сөздік құрам
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_1.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_2.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_3.png)
б) Жаңа сабақ
Қоғамның дамуына орай тіліміздегі қолданыстан шыққан сөздер көнерген сөздер деп аталады.
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_4.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_5.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_6.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_7.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_8.png)
Ел басқарумен байланысты Әдет-ғұрып таулары: бесік құда, барымта
атаулар: хан,патша,уәзір т.б Үй тұрмысына қатысты :лашық, жаппа
Қару-жараққа қатысты Мата атаулары: биқасап, патсайы
атаулар: садақ,найза, жебе Ыдыс-аяқ атаулары: кебеже, саптыаяқ
Әкімшілік сөздер: қызыл әскер, отарба Киім-кешек атаулары: кебіс, күпі
Өлшем ж/е көлем атаулары: елі, батпан
Мезгіл ж/е қашықтық атаулары: бесін,қозы көш
в) Жаттығу жұмыстары
Тапсырма 1. Берілген сөздерді көнерген сөз түрлеріне жіктеп жазыңдар.
Сөздер | Тарихи сөздер | Архаизмдер |
Ханша | | |
Отарба | | |
Би | | |
Диірмен | | |
Сұлтан | | |
Сәукеле | | |
Қорамсақ | | |
Бешпет | | |
Тымақ | | |
151-жаттығу. Мақалдардағы көнерген сөздердің астын сызып, мағыналық түріне талдаңдар.
т.с
Үлгі: қараша үйден ханша шығар.
Тапсырма. Диірмен, сұлтан сөздеріне дыбыстық талдау жасаңдар.
Үлгі:
Д-ұяң дауыссыз
И-жіңішке,қысаң,езулік дауысты
г) Бекіту
Венн диаграммасы
Тарихи сөз Архаизм
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_9.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_10.png)
![](https://fsd.kopilkaurokov.ru/uploads/user_file_54f9de229bbbd/konierghien-sozdier-turlieri_11.png)
д) Үйге тапсырма
152-жаттығу. Мәтінді оқып, ат қойыңдар.
Киелі, көн ыдыс, піспек,саба деген атаулар сөздік қордың қай тобына жатады?
Қазақ халқының иүсінігінде тағы қандай нәрселерді киелі деп есептейді?
Киелі нәрселер: аққу, ...
е) Бағалау