Саба?ты? та?ырыбы: «Кер??ла атты Кендебай» ертегісі
Саба?ты? ма?саты:
1.Білімділік: о?ушыларды? Кендебай бейнесін аша отырып, кейіпкер туралы т?сінік беру. ?ткен та?ырыптармен байланыстыра отырып, ?дебиеттен ал?ан білімін жетілдіре т?су.
Просмотр содержимого документа
«"Кер??ла атты Кендебай"ертегісі»
Сабақтың тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай» ертегісі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың Кендебай бейнесін аша отырып, кейіпкер туралы түсінік беру. өткен тақырыптармен байланыстыра отырып, әдебиеттен алған білімін жетілдіре түсу.
Сабақтың көрнекілігі: Ертегілер жинағы,кеспе қағаздар,интерактивті тақтадан ертегілерден үзінді көрсету
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1 «Аяз би» ертегісі туралы түсінік
2. Ертегі кейіпкерлерінің суретін салу.
ІІІ. Білім тексеру:
1. Ер Төстіктің ертегінің ұнаған жері туралы шығарма жазыңдар.
2. Ер Төстіктің ертегі кейіпкерлерінің суретін салыңдар.
ІVЖаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
1. Қайталау - оқу айнасы.
2. Кітап – досың, ақылшың.
3. Өнерлі өрге жүзер
4.Кейіпкер келбеті.
5. Білімдіден ақыл шығар.
1. Қайталау – оқу айнасы.
* Ертегі дегеніміз не?
* Ертегінің құрылысы қандай?
* «Керқұла атты Кендебай ертегісі қандай ертегіге жатады?
2. Кітап – досың, ақылшың.
а) Түсінгенін жоспар бойынша қысқаша айту.
1. Кендебайдың дүниеге келуі.
2. Мергенбай батырдың баласымен кездесуі.
3. Кендебайдың малшы болуы.
4. Алтын құйрықты құлын.
5. Ханның шарты.
ә) Мәтінмен жұмыс
- Қазанқап кедейдің іс – әрекеті, кәсібі туралы айтылған жерді тауып оқу.
- Сиыр айдап өткізер жерін табу.
3. Өнерлі өрге жүзер.
Кендебай мен жетім бала кездескен сәтінен инсценироака көрсету.
Мақал – мәтелмен түйіндеу.
1. Кішіпейілділік – кішілік емес, кісілік.
2. Мейірімділік – жүректен,
Мейірімсіздік – білектен.
4.Кейіпкер келбеті (теориялық жұмыс).
а) Сыртқы түрін, қимыл – әрекетін, мінез – құлқын, басқалармен қарым – қатынасын ойша біліп, көз алдымызға елестетеміз. Шығармадағы адамдардың көркем бейнесін кейіпкер деп атаймыз.
ә) Ертегідегі қарама – қарсы кейіпкерлерді табайық.