Алматы облысы
Панфилов ауданы
«Ш.Байбатшаев атындағы орта мектеп» КММ
Мұғалімнің есімі:Акежанова С.Н.
Әдебиеттік оқу. Тақырыбы Әке тәлімі А.Аманжолов
Сабақ:Әдебиеттік оқу
Мектеп: Ш.Байбатшаев атындағы орта мектеп
Күні:14.09.2016ж
Мұғалімнің есімі:Акежанова С.Н.
Сынып: 4
Қатысқандар саны: 11
Қатыспағандар саны:0
Сабақтың тақырыбы
Әке тәлімі А.Аманжолов
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Мәніндегі баланың басындағы жағдайды оқушылардың ішкі ойымен өзектестіру арқылы шындыққа көз қарастарын қалыптастыру
Сабақ мақсаттары
барлық оқушылар:Өздерінің көптеген сұрақтарға шешім таба алатын
жеке тұлға екенін көрсете алады. Әңгімелеуге,мәтіндегі кейіпкерлердің қасиеттері, мен ұлы істеріне деген шындыққа көзқарасы қалыптасады.
оқушылардың басым көпшілігі: Мәтін кейіпкерлеріне деген қызығушылығы артады.Мәтіндегі негізгі ойдың Абайдың қара сөздерімен байланысты екенін біледі.
кейбір оқушылар: . Әке тәлімі өмірлік тәжірибесі мен теорияны ұштастыра білу қолайсыз жағдайдың, қателіктің алдын алуға, болдырмауға жол аша білетін түсініп, тәрбиенің бірден-бір көзі екенін ұғына отырып, әңгіменің негізін түсіне біледі.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Тақырыпта түсінгенін постермен қорғап түсіндіріп бере алады.(істей) Кейіпкерлердің өз ана тілін білмеуін себептерін зерттеп бір біріне сұхбат бере алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:Бронхы-өкпе
Алдыңғы оқу
Үй тапсырмасын тексеру3мин
А) Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылар өздері жаттаған санамақтар
бойынша топқа бөлу
Б) Үй тапсырмасын сұрау:
1.Мәтінен Асанның жақсы қылықтарын атап жазу.
2.Асанның рөліне еніп Үсенге хат жазу
-үй жұмысы тексеріледі
Жоспар
Басталуы
Мұғалімнің әрекеті
Оқушылардың әрекеті
Ресурстар
Жоспарланған уақыт 7мин
Қызығушылығын арттыру7мин
1.Жаңы сабақтың тақырыбын ашу-3м 2.Мақсатын түсіндіру-2 3.топқа бөлу-2 4. Миға шабуыл
1 - тапсырма
Постермен жұмыс
1 - топ Отбасы дегенді қалай түсінесіңдер? Топтасыру стратегиясы
2 - топ Отбасындағы «бала тәрбиесі» дегенді қалай түсінесіңдер?
3 - топ Қыз бала мен ұл баланың тәрбиесін салыстыр.
Топ басшылары топтарыңды белгілеп отырыңдар.
Кішкентай бөбек - мен, бәрінің базары
5 - тапсырма
Ой толғаныс
1 - топ «Әке» сөзіне 5 жолды өлең құрастырады.
2 - топ «Мен әкемді мақтан тұтамын» өйткені.. тақырыбына эссе жазады
3 - топ Әкенің отбасындағы рөлі (асырайды, қамқор, күшті болуға үйретеді, тәрбиелейді)
Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды
Оқулықтағы мәтінді оқу.
(«Топтастыру стратегиясын пайдалануларына болады.)
(Венн дианраммасына салуға болады).
Ортасы
Топпен жұмыс 5 мин
Қорғауға 15-мин
Жаңа тақырып туралы түсінік беру
1.Мәтін тақырыбы: ІІ. Мағынаны тану:
- Ендеше біз бүгін сендермен Алтай Аманжоловтың «Әке тәлімі» мәтінімен танысамыз.
Автор туралы қысқаша мәлімет беру.
Алтай Аманжолов - ірі тілші, түрік тілдерінің білгір маманы. Түрік тілінде 200 - ден астам еңбектері бар.
2 - тапсырма Мәтінге «Болжау» стратегиясы бойынша талдау жасап көрейік.
- Қалай ойлайсыңдар, әңгіме не туралы болуы мүмкін?
«Болжау» стратегиясы
- Олай ойлауыңа не себеп болып тұр?
3 - тапсырма Үш бөлікке бөлінген мәтінді оқиық. Мәтінді бөліктерге бөліп оқу
1 - топ 1 - 3 азат жолды оқиды
2 - топ 4 - 8 азат жолды оқиды.
3 - топ 9 - 13 азат жолды оқиды.
Жұпта талдайды
Топ басшылары қалған топтарға түсіндіреді
1 - 2, 2 - 3, 3 - 1
Топ басшылары бір - бірін естіген жоқ. Сондықтан тобы топ басшысына түсіндіреді.
Өздерің топтарыңда шешіңдер, кім ортаға шығып айтатынын. Әр топтан екі бала шығып, бір - бірін қостап тұруға болады.
1 - бөліктен қандай сабақ алдық? ой түйіндеу
2 - бөліктен қандай сабақ алдық?
3 - бөліктен қандай сабақ алдық?
Ойын:«Саған - маған»
- Өз тілін нашар білген баланы әкесі қалай үйретті?
- Балалар өз ана тілін білмеу себептерін атап бер.
- Алтайдың әкесінен қандай үлгі алар едің?
Сергіту сәті
Оқулықтағы мәтінді жиксо әдісімен оқу.
Топ мүшелерімен талқылау
Топтар бірін –бірі бағалайды
Жалпы сыныппен жұмыс
Постер қорғау
Аяғы
2мин
Топпен жұмыс 5 мин
3. Шығармашылық жұмыс
4 - тапсырма
« Тапқыр болсаң тауып көр»
1 - топ
Әке -.....
Ана -....
Бала -.....
( жағасындағы құрақ, бауырындағы бұлақ, асқар тау)
2 - топ
Әдепті бала -....
Әдепсіз бала -....
(ата - анасын мақтатар, ата - анасын қақсатар)
3 - топ
Атаңа....
Алдыңа....
( сол келер, не қылсаң )
Кері байланыс
Бағалау
Бағалау парақшаларын тарату
Парақшаларды толтырады
Кері байланыс . Смайликтердің көмегімен анықтау, мадақтау.