kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ әдебиеті 8-сынып М.Дулатов Бақытсыз Жамал романы

Нажмите, чтобы узнать подробности

М.Дулатовтың Бақытсыз Жамал романының негізгі идеясымен оқушыларды таныстыру. Қазіргі заманмен салыстыра отырып баға беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ әдебиеті 8-сынып М.Дулатов Бақытсыз Жамал романы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: Абай атындағы гимназия мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Апиева Панар Сансызбаевна

Сынып: 8

Зерттеу тақырыбым:

Сабақтың тақырыбы

М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романын өңдеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.1 - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып,жаңашылдығына баға беру.


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар орындай алады:

М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда қазіргі заманмен салыстырып, жаңашылдығына дәлелдемелер арқылы баға береді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына сыни көзқарастарымен баға береді.

Бағалау критерйиі

Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Академиялық тілді меңгереді.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Махаббат,абырой,салт-дәстүр, қашып кету,болыс

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Менің ойымша, әлбетте, қорыта келгенде

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Жамал мен Ғалидің таныстығы қалай басталады?

-Екеуінің махаббаты неліктен баянсыз?

- Роман неліктен трагедиямен аяқталады?

Ойлау деңгейінің дағдылары

Жоғары деңгей дағдылары

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел » жалпыұлттық идеясының құндылықтары: тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы. «Бақытсыз Жамал» дастанын оқыту арқылы оқушы бойына рухани құндылықтарды сіңіру, салт-дәстүрлерді дәріптеуге , тарих, мәдениет пен тілді құрметтеуге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім

М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романы туралы алдыңғы білімдері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері


Ресурстар


Сабақтың басы

2 мин




















1 мин

1.Жағымды ынтымақтастық орта орнату:

«Биографиялық поэма»

1.Менің есімім

2.Мен қандаймын( өзіңді сипаттайтын үш сын есім келтір)

3.Сүйікті іс-әрекетім

4. Неден қорқамын , неден сескенемін

5.Өмірлік ұстанымым

6. Сүйікті ақын, жазушым

7.Сүйікті тағамым

8. Менің арманым

9. Сүйікті кейіпкерім

10.Сүйікті әнім

11. Менің тегім (руым)

12. Менің досым

13.Сүйікті ұстазым

14.Сүйікті пәнім

15.Сүйікті жануарым

16.Сүйікті жыл мезгілім

17.Сүйікті мақал-мәтелім


2.Топқа бөліну.

3.Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру:

8.3.2.1- шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.

Қазақ әдебиеті.Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық.Р.Зайкенова,

С.Ч. Тұрсынғалиева-Астана : «Арман-ПВ» баспасы, 2018



Оқыту мен оқудың белсенді әдістері. Астана, 2013. 26- бет



«Назарбаев Зияткерлік Мектептері» ДББҰ. Қазақ әдебиеті. Оқу жоспары. 2017-2018 оқу жылы. 8-сынып.

Сабақтың ортасы






10мин


























1 мин




10 мин







































1 мин





10 мин



















1 мин

Ойтүрткі.

«Бақытсыз Жамал»романының шығу тарихы жайлы бейнебаян көрсетіледі.


Т

1-тапсырма.


«Сиқырлы ұяшық» ойыны


Махаббат



Тарих



Салт-дәстүр



Махаббат

1. Жамал мен Ғалидің таныстығы қалай басталады?

2. Екеуінің махаббаты неліктен баянсыз?

3. Қазақ әдебиетінде махаббат тақырыбындағы қандай шығармаларды білесіңдер?

Тарих

1.Сәрсенбайдың болыс сайлауына түсу себебі неде?

2.Неліктен Жамал мен Ғали әділетсіз қоғамның құрбандары?

3 «Бақытсыз Жамал» романы қандай оқиғаларды суреттеуден басталады?


Салт-дәстүр

1.«.Салт-дәстүрдің озығы мен тозығы» дегенді қалай түсінесің?

2.Романда қазақ халқының қандай салт-дәстүрлері көрініс тапқан?

3.Қыз баланы малға, қалыңмалға сату ескіліктің салты ма?

Дескриптор

1.Мәселені таңдайды.

2.Таңдаған тор көздегі сұраққа жауап береді.

ҚБ «Өзара бағалау» әдісі арқылы топтар бірін-бірін бағалайды



ТЖ

2-тапсырма

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары


Бөлім


Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Оқу мақсаты

8.3.2.1 - шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.


Бағалау критериийі

-Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды анықтайды

-Заманауи тұрғыда салыстырады

- Шығарманың жаңашылдығына баға береді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары

Тапсырма

Берілген үзіндіден материалдық және рухани құндылықтарды анықтап, бұрынғы заманды қазіргі заманмен салыстырып, жаңашылдығына баға бере отырып, торлы диаграмма түсіріңдер


Ғали Фатихолла баймен ақылдасып, құр мұнда келіп қарап жатқанның мәнісі болмас, «ұлықтан Жамалдың басына ерік аларлық»,-деп адвокатқа арыз жаздырып, крестьянский начальникке Жамалды кіргізді.Арызында : «Мені жеті жасымда атам қазақ ғұрпынша бір қазаққа малға сатқан екен, бұл күнде кәміл жасқа толып көрсем, күйеуім өзіме ұнамағандығы себепті һәм мені атам ықтиярсыз бермекші болған себепті, өзімнің сүйген жігітіммен қашып келдім.

Бұл арызды ілтифатқа алып, начальник Жамалдың қолына: «Кімге барсаң да ықтияр»,-деген қағаз беріп, болысқа һәм былайша қағаз шығарады:

«Жамал Сәрсенбайқызына ешкім қиянат, жәбір қылмасын! Сүйген күйеуіне баруға өзіне ерік берілді.Қалыңмал хақында дау болса, волостной съезге саларсың»,-деп.

Дескриптор Білім алушы

-роман үзінділеріндегі көріністерді анықтайды

-заманауи тұрғыда салыстыру жасайды

- материалдық, рухани құндылықтарға баға береді


ҚБ алып таста

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы өзара топтар бірін-бірі бағалайды


ТЖ

3-тапсырма

Мақсаты: Блум таксономиясы бойынша берілген тапсырмалары арқылы өз көзқарастарын дәлелдейді.

Білу

«Бақытсыз Жамал»романында қандай мәселе көтерілген? (2-3 сөйлеммен жаз)

Түсіну

Жамалды Жұманға айттырудың себебі неде? (2-3 сөйлеммен жаз)

Қолдану

Романның желісі бойынша әр бөліміне тақырып қой.

Талдау

Романдағы кейіпкер образын сипаттап жаз (2-3 сөйлем)

Жинақтау

Роман неліктен трагедиямен аяқталады? (2-3 сөйлеммен жаз)

Бағалау

Жамалдың бақытсыздығына, ажалына кім кінәлі деп ойлайсың? (2-3 сөйлеммен жаз)

Дескриптор

-берілген ұяшықтарды таңдаңай алады

-тапсырмаларды өз қажеттілігіне қарай орындай алады

-ойларын 2-3 сөйлеммен жаза алады


ҚБ «Бір пікір» әдісі

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. Қазақ әдебиеті (оқыту қазақ тілінде) 8-сынып.



















А.Қ.Әлімов. Ә40 Интербелсенді әдістемені мектепте қолдану: Оқу құралы.

- Алматы, 2015.

Сабақтың соңы

4мин


«Кері байланыс»

+ Ұнады

  • Қиын болды

Неліктен?

Неліктен ?



Қосымша ақпараттар


Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Саралау тапсырмаларды

іріктеуді, белгілі бір оқушыдан

күтілетін нəтижені, оқушыға

жеке қолдау көрсетуде, оқу

материалы мен ресурстарды

оқушылардың жеке

қабілеттерін ескере отырып

əзірлеуді қамтуы мүмкін

Уақытты тиімді пайдалана

отырып, саралауды сабақтың

кез келген кезеңінде қолдануға

болады.

Бұл бөлімде оқушылардың

сабақ кезінде нені

үйренгендерін бағалау үшін

қолданатын əдіс-

тəсілдерді жазыңыз.

Оқушылар топтық жұмыста дескриптор арқылы оқыту үшін бағалау іске асады.Оқушылардың ынтасы мен уәжін қалыптастыру барысында «Шаршылар», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау жүргізіледі.


Денсаулық сақтау

технологиялары.

Сабақта сергіту

жаттығулары мен

белсенді жұмыс түрлерін

қолдану.

Осы сабақта

қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің

тармақтары

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды

ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма

жəне неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?








































Бүгінгі сіздермен тәжірибе бөлісу мақсатында көрсеткелі отырған сабағым М.Дулатовтың Бақытсыз Жамал романын өңдеу тақырыбы. Мақсатым Барлық оқушы орындай алады М.Дулатовтың Бақытсыз Жамал романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып баға береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады М.Дулатовтың бақытсыз жамал романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда қазіргі заманмен салыстырып жаңашылдығына дәлелдемелер арқылы баға береді.

Кейбір оқушылар орындай алады М.Дулатовтың Бақытсыз Жамал романындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып жаңашылдығына сыни көзқарастарымен баға береді.

Сабақты мақсатқа негізделген тапсырмалар арқылы жүргіздім.

1-ші тапсырмада осы Бақытсыз Жамал романында махаббат,тарих, салт-дәстүр мәселесі көтеріліп отырған мәселелер бойынша сұрақтар жасырдым. Әр топ таңдаған ұяшықтағы сұрақтарға жауап береді.Бұл тапсырманы сиқырлы ұяшықтар ойыны арқылы өткіздім.

Оқушылар жасырылған сұрақтардың барлығына жауап беріп болған соң өзара бағалау жасады.

Онда бірінші топ екінші топтың жауабына баға беріп,өз пікірлерін білдірді.

2-тапсырма мақсатқа негізделген қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Оқушылар бұл тапсырмада берілген үзіндіден материалдық және рухани құндылықтарды анықтап, бұрынғы заманды қазіргі заманмен салыстырады, жаңашылдығына баға бере отырып торлы диаграммаға түсіреді.Сонымен қатар роман үзінділеріндегі көріністерді анықтайды, заманауи тұрғыдан салыстыру жасайды, материалдық рухани құндылықтарға баға береді.

Тапсырма соңында оқушылар бір бірін екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы топтар өзара бірін бірі бағалады

3-тапсырма Блум таксономиясына негізделген сұрақтар арқылы дайындадым. Биылғы 8-сыныптың оқулығында әр тақырып соңында блум таксономиясына арналған сұрақтар берілген. Мен тапсырманы топтағы әр оқушының қолына беремін.Сол кезде оқушы қандай сұраққа жауап беру өзіне қиындық тудырмайды сол сұраққа жауап береді. Оны үлгергенімше әр топтағы оқушылардан жауабын оқытамын және толықтыруларды қажет еткен жағдайда сол топтың оқушысына толықтыртамын.Ал үлгермеген оқушылардың жұмысын жинап алып өзім саралап бағалаймын.

Осының нәтижесінде мен баланың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін қай деңгейде екенін біліп отырамын. Тапсырма соңында бір пікір әдісі арқылы бағалатамын.

Сабақ соңында НЕ ҰНАДЫ? Неліктен? НЕ ҚИЫН БОЛДЫ? Неліктен деген сұрақтарға жауап алу арқылы кері байланыс жасаймын.

Сонымен қатар сабақ романды өңдеу тақырыбында болғандықтан мен оқушыларға Ілияс Жансүгіровтың осы романға қарама қарсы атаумен жарық көрген Бақытты Жамал романын оқуға тапсырма берегенмін. Оқушыларымыз осы романды оқу үстінде.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Қазақ әдебиеті 8-сынып М.Дулатов Бақытсыз Жамал романы

Автор: Апиева Панар Сансызбаевна

Дата: 11.04.2019

Номер свидетельства: 506759


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства