kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«?араш- ?араш» о?и?асында?ы Ба?ты??л бейнесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

С?бит М??анов «М?хтар ?уезов ?зіні? ал?аш?ы ??гімелерімен –а? ?аза? прозасын еуропалы? д?режеге жеткізді» дейді. Сол заманда?ы ?ор?ансыздар, кедейлер та?дыры, ?ділетсіздік, жауызды?, ел ішіндегі барымта, к?ндестік секілді сахара ?міріні? шынды? к?рінісін к?рсету, ?ділет, шынды? іздеу, сол жолда?ы адасу, кек ?айтару сия?ты Ба?ты??лды? жанталас?ан іс-?рекеті, психологиялы? к?й-жайлары- ??гімені? негізгі ?зегі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««?араш- ?араш» о?и?асында?ы Ба?ты??л бейнесі»

Әдебиет

8-сынып


Сабақтың тақырыбы: «Қараш- Қараш» оқиғасындағы Бақтығұл бейнесі


Сабақтың мақсаты:

1) Оқушыларды әңгіме сюжетінен алған мағлұматтары негізінде Бақтығұлдың бейнесін жан- жақты ашуға ұмтылдыру;

2) Көркем шығарманы оқуға ынталандыру, ой-өрісін кеңейту, сөйлеу тілін дамыту, тілін ұстарту;

3) Оқушылардың өз бетімен ізденуіне, ой қорытуға, бір-бірінің пікірін құрметтеуге тәрбиелеу, адамгершілікке, имандылыққа баулу.


Көрнекілігі: заңғар жазушының портреті, таратпа материалдар, таблицалар


Әдісі: жобалап оқыту технологиясы


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәбит Мұқанов «Мұхтар Әуезов өзінің алғашқы әңгімелерімен –ақ қазақ прозасын еуропалық дәрежеге жеткізді» дейді. Сол замандағы қорғансыздар, кедейлер тағдыры, әділетсіздік, жауыздық, ел ішіндегі барымта, күндестік секілді сахара өмірінің шындық көрінісін көрсету, әділет, шындық іздеу, сол жолдағы адасу, кек қайтару сияқты Бақтығұлдың жанталасқан іс-әрекеті, психологиялық күй-жайлары- әңгіменің негізгі өзегі.


  1. Кәнеки, балалар, енді әңгіме сюжетін тездетіп еске түсіріп жіберейік.

Бөлімі

Тақырыбы

Оқиғалар

І

Тектіғұлдың арманы.

  1. Ауруға әкелген ауыр тағдырлар.

  2. Бауыр қайғысы.

ІІ

Інісінің кегін қууы.

  1. Сәлменнің жылқысын ұрлауға аттануы.

  2. Биені ұрлауы.

ІІІ

Қуғыншылар.

  1. Биені сойып алуы.

  2. Қуғыншылардың соңына түсуі.


IY

Батыр-аңғал.

  1. Арқарды атып алуы.

  2. Бәйбішеге тартқан сый.

  3. Жарасбайға сый.

Y

Адасу.

  1. Жарасбайдың Бақтығұлды адал жолдан тайдыруы.

  2. Жиілеген барымта.

YI

Сатқындық.

  1. «Болыс болдым, мінеки.»

  2. Сатқындық.

  3. Билер кесімі.

YII

Қуғында.

1.Қашып құтылуы.

2. Қуғын.

YIII

Қайтқан кек.

  1. Қараш-Қараш туында.

  2. Жарасбайдың өлтірілуі.



Дәл осы кейіпкерлер тағдырластарды жазушының қай шығармаларынан кездестірдік.

Әңгіме кейіпкерлерінің адами қасиеттерін іс-әрекеттері арқылы сараптайық.


Реті

Кейіпкерлер

Іс-әрекеттер

Адами қасиеттер

1.

Тектіғұл

  1. Бай малының соңында жүріп, қара дауыл суықта ауруға ұшырады.

  2. Кескен теректей құласа да, кегін ойлап кетті.

Намысын өзінің өмірінен жоғары қойған.

2

Бақтығұл

  1. Тектіғұлдың жайын ойлап күйзелуі

  2. Кек қайтару жолында

  3. Сәтсіз ұрлық

  4. Арқарды атып алуы

  5. Жарасбайдан пана іздеуі

  6. Барымташы

  7. Билер кесімі

  8. Қашқын

  9. Қараш-Қараш асуы

  10. Жарасбайды өлтіру

Бауырмал


Намысшыл

Кекшіл


Қайратты


Мерген


Айла-тәсілі жетілген

3

Сәлмен.

  1. Тектіғұлды жауынды далада мал соңына салуы

  2. Жазықсыз соққыға жықтыруы

  3. Із шалып, ұрланған биені іздеп келуі

  4. Бақтығұлды аяусыз соққыға жығуы.

Мейірімсіз


Малды адамнан артық көреді.


Қаныпезер, қатыгез

4.

Жарасбай

  1. Бақтығұды пайдалануы

  2. Болыстыққа таласуы

  3. Қаладағы сыбайластары

  4. Жазықсыз жала жабуы

  5. Барымтаға жұмсауы

  6. Өзі қазған орға түсуі

Есебі күшті

Саясатқа бейім

Айлакер

Қанағатсыз

«Көп асқанға-мың тосқан»


  1. Венн диаграммасын толтыру


Бақтығұл, Тектіғұл және Сәлмен, Жарасбай бейнелерін салыстырып, айырмашылықтарын саралаңдар.

Бақтығұлдың іс-әрекетін дараладық, ендеше Бақтығұл бейнесінің моделін жасайық.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
«?араш- ?араш» о?и?асында?ы Ба?ты??л бейнесі

Автор: Канафина Бахытг?л ?ашырбек?ызы

Дата: 10.05.2016

Номер свидетельства: 325102


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства