¢?адыр Мырза ?лиді? ?мірі мен шы?армашылы?ы жайлы м?лімет алу,
¢?ле?деріні? та?ырыпты?-идеялы? негізін тану,талдау,
¢жина?тау,
¢сыни к?з?арасын,шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту.
¢Топтап ж?мыс істеу,
¢?лтты? д?ст?рлерді ??рметтеу,?арапайым мен кішіпейіл болу.
Просмотр содержимого документа
«?адыр Мырза ?лиді? “Н?р”,”Т?н кірпігін ілмеді”,”Шалк?де жайлауы”?ле?дері»
Наурыздың бірі
Сабақтың тақырыбы:
Қадыр Мырза Әлидің “Нұр”,”Түн кірпігін ілмеді”,”Шалкөде жайлауы”өлеңдері
Сабақтың мақсаты:
- Қадыр Мырза Әлидің өмірі мен шығармашылығы жайлы мәлімет алу,
- өлеңдерінің тақырыптық-идеялық негізін тану,талдау,
- жинақтау,
- сыни көзқарасын,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
- Топтап жұмыс істеу,
- ұлттық дәстүрлерді құрметтеу,қарапайым мен кішіпейіл болу.
Сабақтың кезеңдері:
- “ Шаттық шеңберін”құру
- Үй тапсырмасы(“Өрмекші “ әдісі бойынша)
- Әр топ постер қорғау
- Өлеңдерді мәнерлеп оқу
- Өлеңдерді құрылысына қарай талдау
- Сергіту сәті
- “ Ойлы болсаң,озып көр”(тапсырмалармен жұмыс)
- “ Ыстық орындық”
- “ Кері байланыс”
- Үйге тапсырма
- Бағалау
Үй тапсырмасы:
- 1. “Өрмекші “ әдісі бойынша бір-бірлеріне Қадыр Мырза Әлидің өм мен шығармашылығынан сұрақтар қою.
- 2. Ақын өлеңдерін жатқа оқу .
Саяхат сабақ:
Қадыр Мырза Әли
Етістіктің шақтары
Етістік райлары
Тұйық етістік
Етістіктің шақтары ауылы
- Қадыр Мырза Әли әдеби кешінде.
Етістіктің райлары ауылы
Заттанған тұйық етістіктердің мағынасын ашу:
Көсеу
Тұс
Жасау
Сабау
Қ
Қадыр-ұлт ақыны
Қадыр Мырза Әлидің өлеңдері
орыс,неміс,өзбек,украин, литва,тәжік,қырғыз,түрікмен, татар,башқұрт,қарақалпақ, ұйғыр тілдеріне аударылған.
Әр топ өз аттарын қорғау
- І топ-”Нұр” тобы
- ІІ топ- “Түн”тобы
- ІІІ топ-”Жайлау” тобы (топ аттары бойынша постер қорғау)
“ Өлең сөздің патшасы-сөз сарасы”
Өлеңдерді мәнерлеп оқу
“ Нұр” тобы
“ Түн” тобы
“ Нұр “сөзі кездесетін мақал-мәтелдер мен афоризмдер айту.
“ Жайлау”тобы
Ақын мен өлең туралы не айта аласыңдар?
Ақын неге далаға ұқсайды?
Қазақы қалжың,қазақи мәрттік туралы әңгімелеп беріңдер.
Әр өлеңнің бір-бір шумағын құрылысына қарай талдау
- Бақтың да шөлі қанады,
- Бақшаның дәмін жеп көрдім.
- Жүздері жайнап қалады,
- Жауыннан кейін шөптердің ,
Әр өлеңнің бір-бір шумағын құрылысына қарай талдау
Түн кірпігін ілмеді,
Тамаша таң ұзарып.
Қызғалдақтай гүлдедім,
Қырмызы бет қызарып.
Әр өлеңнің бір-бір шумағын құрылысына қарай талдау
Отырып сосын қиял қайығына,
Өмірдің барып қайтам байыбына.
Әкесі тағы кеште қой сояды,
Жоғалып кеткен ұлдың айыбына .
“ Сергіту сәті”
“ Біз-сізге,сіз-бізге”
Әр топ қол қимылы арқылы бір-бірлеріне сыйлық жасау.
“ Ойлы болсаң,озып көр”
Түс таңдау
Жасыл - Ақынның бір өлеңін жатқа оқу.
Көк - Ақынның бір шығармасынан сахналық көрініс.
Қызыл - Ақынның сөзіне жазылған бір әнін орындап беру.
Сабақты қорытындылау
Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып, “Ыстық орындықта”отырып, сұрақтарға жауап беру (әр топ бір-біріне үш сұрақтан қояды).
Үйге тапсырма:
1.Өлеңдерді жаттап келу.
2.“Нұр түсіп көңілімнің күмбезіне”тақырыбында ойтолғау жазып келу.
“ Кері байланыс”
Бүгінгі өтілген сабақтан алған әсерің қандай?
Әр оқушы өз ойын стикерге жазып,”Пікір ағашына”ілу.
Назарларыңызға
рахмет!