Уақыты: 4.03.2016 | Пәні: Әдебиет Пән мұғалімі: Мұқанбетова Айнаш |
Сабақтың тақырыбы: | М.Мақатаевтың махаббат тақырыбындағы өлеңдері |
Мақсаты: | Оқушыларды ақын өлеңдерін сүйе білуге,өлеңдерінің мазмұнын терең ұғына білуге үйрету; сөйлеу тілдерін жетілдіру,өлеңдерін нақышына келтіріп жатқа оқу,сүйсіне білу сезімдерін ояту,талдаулар жасай білу,оқушылардың топтық жұмысын ұйымдастыру; оқушыларға эстетикалық тәрбие беру,өз ұлтын,елін жерін,отбасын сүюге, шығармашылыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: | Поэзияны түсініп оқып, өз ойын ашық, еркін жеткізе алады. Сыныпта топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық қарым-қатынас орнатады. Шығармашылық жұмысқа дағдыланады. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ, «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту» |
Әдіс-тәсілдер | «Серпілген сауал», топтық жұмыс, рөлдік ойын, сатылай кешенді талдау, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыс |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, стикерлер, АКТ құралдары, бейнеролик, аудиожазба |
Жүру барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Оқушыларды ортаға дөңгелете тұрғызып, «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы психологиялық ахуалды жақсарту. Екі түсті жүрекше стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлу. Бағалау парақшалары беріледі. | Оқушылар бір-біріне жүрек ұсыну арқылы жақсы тілек айтады. Жүрекшелер таңдап, топқа бөлінеді, топ аттарын өздері қояды. Топ басшысы бағалап отырады. |
Білу «Сұрақты қағып ал» | Үй тапсырмасы бойынша лақтырған допты қағып алып, берілген сұраққа жауап береді. 1.Қ.Мұхамеджанов кім? 2.Кімнен қандай шығармалар аударды? 3.Қандай марапаттары бар? 4.Қаламалды туындысы қалай аталады? Қай жылы жазған? 5. Драмалық шығармаларын ата. 6.«Көктөбедегі кездесу» пьесасының кейіпкерлерін ата. 7.Пьесаның көтерген тақырыбы қандай? 8.Пьесаны кіммен бірігіп жазған? 9. Қандай қызметтер атқарды? | Лақтырған допты қағып алып, сұраққа жауап береді. |
Түсіну Жаңа сабақ | М.Мақатаевтың махаббат тақырыбындағы өлеңдері Таныстырылым. Ақын өміріне қысқаша шолу.(Слайд арқылы) Бейнеролик көрсету Топтық жұмыс Постер дайындап қорғау 1-топ «Махаббат» деген не? 2-топ Қазақ әдебиетіндегі махаббат тақырыбындағы шығармалар | Бейнеролик көріп, топтық жұмыс жасайды. Топтық жұмысты критерийлер арқылы бағалайды.Критерий бойынша сәйкес балды стикерге жазып жапсырады. |
Қолдану Рөлде ойнау | «О, махаббат» өлеңін мұғалім мәнерлеп оқиды. «Махаббат диалогы» өлеңін оқушылар рөлде мәнерлеп оқу. Аудиожазбадан тыңдату Ашық сұрақ: 1.Диалог деген не? 2.Өлеңнің негізгі тақырыбы мен идеясы қандай? 3.Мұқағалидың махаббат тақырыбына жазған тағы қандай өлеңдерін білесіңдер? Жабық сұрақ: 1.Өлеңнің әр екі жолы бойынша ойларыңды тарқатыңдар. 4.Махаббат тақырыбындағы өлеңдерін кім жатқа айтып бере алады? | Өлеңді рөлге еніп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Талдау | Өлеңді сатылай кешенді талдау 1-топ «Ғашықпын» 2-топ «О,махаббат» | Өлеңді талдау үлгісі бойынша дәптерлеріне талдайды. |
Жинақтау | Тақырып бойынша топ болып өлең шығару немесе ақынға хат жазу. Жинақтайды, бір-бірін бағалайды. | Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу. |
Бекіту | Сауалнама 10 сұрақ | Оқушылар жеке орындап, бірін-бірі тексереді. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан қояды. |
Бағалау | Бағалау парақтары бойынша ұпай сандарын есептеу | Топ басшылары бағалау парақшасы бойынша есептейді. |
Рефлекция «Альфинистер» | Тауға өрмелеуде қай сатыда екенін себебімен жазады. | Себебін анықтап, өз дәрежелеріне сай деңгейге стикерлерін жапсырады. |
Үйге тапсырма: | Мұқағалиша диалогты жалғастырып өлең шығару. | Үй тапсырмасын алады. |