Сабақ : | Талғар ауданы Гүлдала ауылы №21 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Сембаева Алтынкул Сатымбаевна |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы | Доспамбет жырау «Қоғалы көлдер, қом сулар» толғауы |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) | 6. Т/Ж4. Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. 6.А/И2. Эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: |
Шығарманың мазмұнын толық түсінеді, орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды. |
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: |
Толғаудағы автор бейнесін анықтайды. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Толғаудағы үзінділерді жатқа айтады. |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар толғаудағы аллитерация мен ассонансты көрсетеді, көнерген сөздерді тауып,саралайды. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
Көбе, шапшақ, бұздай, қом , |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Арғымақ мінген, көбелер киген, арулар құшқан , соғысып өлген |
Бағалау критерийлері | Оқушылар шығарманың мазмұнын түсініп,талдайды. Көркем шығармалардағы орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айтады. Шығармадағы автор бейнесін талдайды және анықтайды. Мәтіндегі берілген көнерген сөздерді тауып,саралайды. |
Дескриптор | мазмұнын талдайды; үзінділерді жатқа айтады; мәнерлеп оқып,талдайды; автор бейнесін анықтайды; көнерген сөздерді саралайды. |
Алдыңғы оқу | Доспамбет жырау туралы «Мина» әдісімен сұрау |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) | Ресурстар |
Басталуы | Шаттық шеңбері. « Мен саған ...» тренингі арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Қоғалы көлдер», «Қом сулар», «Қоныстар қонған» сөздерімен топқа бөлу. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру | |
Ортасы | 1.«Сканерлеп оқу» әдісі арқылы оқулықтың 39-бетіндегі толғаумен жұмыс жүргізу. ( Топтар өз беттерінше іштей оқып шығады) 2. «Кубизм» әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды ( Әр топ екі тапсырмадан орындайды) *Суреттеңіз. Үзінді не туралы? Толғауды суреттеңіз *Салыстырыңыз . Үзіндіні өлеңмен салыстырыңыз *Зерттеңіз.Толғауда көтерілген мәселені зерттеңіз. *Қолданыңыз . Толғауда кездесетін көнерген көбе, шапшақ, бұздай, қом сөздерін қолданып, сөйлемдер құрастырады. *Дәлелдеңіз Толғаудан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп , жатқа айтыңыз. * Талдаңыз. «Қоғалы көлдер, қом сулар, Қоныстар қонған өкінбес.Арыстандай екі бұтын алшайтып, Арғымақ мінген өкінбес» тармақтарын талдаңыз. 3. «Ассоциация» әдісі арқылы шығармадағы үзіндіге сүйеніп, автор бейнесін анықтайды. жырау Доспамбет батыр қолбасшы елін сүйген 4. « 20 сөз» әдісі. Толғаудағы көркемдегіш құралдар,көнерген сөздер, тірек сөздер,сөздікті жазады. Сергіту. «Аустралиялық нөсер» | Оқулық Куб А/4 форматы А/3 форматы Интербелсенді тақта |
Аяқталуы | Қорыту.«Балық қаңқасы» әдісі. - Толғау не туралы? -Онда қандай мәселе көтерілген? -Шығарма кімнің атынан баяндалады? -Жырау қандай жағдайда адамның өкінбейтінін айтады? Бағалау Оқушының аты | Сканер леп оқу | Ку бизм | Ассоциация | «20сөз» | Балық қаңқа сы | Мұғалім бағасы | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | «2» балл- толық жауап; «1» балл- жартылай жауап; «0» балл- жауап жоқ; 9-10 – «5», 7-8-«4»,5-6- «3», 3-4- «2». Кері байланыс. «Инсерт» БББ кестесі арқылы жүзеге асыру Білемін | Білдім | Білгім келеді | | | | Үйге тапсырма: Доспамбет толғауымен байланыстыра әдеби эссе жазу Рефлексия «Шеңбердегі доп» әдісі. Доп қолына тиген оқушы сабақ туралы бір сөйлем айтады. | |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – тарих,география АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі) ,өзін өзі тану,т.б. |
Сабақта белсенді әдістерді тиімді қолданып, оқушылардың қызығушылығын арттыру. Оқушының деңгейіне қарай тапсырманы жеңілден күрделіге ауыстырып отыру. | Бағалау парақшасы арқылы топ басшысының бағалауы. Мадақтау, ынталандыру арқылы қалыптастырушы бағалау тиімді жүргізу. | «Қазақ әдебиеті» 6- сынып оқулығы |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай қызықты өтті. Оқушылардың қажеттіліктері орындалды. Жоспарланған тапсырмалар іске асты.Берілген тапсырмалар оқу мақсатымен сәйкес болды және тапсырмалар спиральдік қағидатта өтілді.Джером Брунер енгізген спиральді оқу тиімді болды. |
Қорытынды бағамдау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Кубизм» әдісі оқушылардың ынтасын арттырды 2: «Ассоциация» әдісі бірлескен жұмыста оқуға жетеледі Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Топтық жұмыстардың дұрыс берілуі 2: Тапсырмалардың оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай берілуі Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Бағалауды тиімді ұйымдастыру. 2: Белсенді әдістерді пайдалану. |