kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

« Қазақстандағы ұлттар достығы» Морфология. Еліктеуіш сөздер

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Қазақстандағы  ұлттар  достығы туралы  түсіндіру, талдау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«« Қазақстандағы ұлттар достығы» Морфология. Еліктеуіш сөздер»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

« Қазақстандағы ұлттар достығы»

Морфология. Еліктеуіш сөздер

Мектеп: А.Тайманов атындағы №34 мектеп- гимназиясы


Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Уразова А.Қ.


Сынып: 7


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Ұлттар достығы- басты байлығымыз»

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

7.1.1.1 Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтіннің мазмұнын түсініп, оқиғаның дамуы мен аяқталуына өз көзқарасын білдіре алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: өз ойын жинақы білдіріп, қорытынды жасай алады;

Бағалаукритерийлері

-мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаны дамытады;

- оқиғаның аяқталуын болжайды;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Оқушылар оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды, өмірмен байланыстырып , өз ойларын білдіре алады

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ұлттың балалары, ұлт өкілдері, ортақ тіл ,қазақ баласы,

Талқылауға арналған сұрақтар:Ұлттар достығы- басты байлығымыз дегенді қалай түсінесің?

Мәтін үзінділерінен қандай түйінді ой шығарар едіңіз?

Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік келісім , Азаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм , Ынтымақтастық пен шығармашылық;

Пəнаралықбайланыс

Әдебиет, қаз тарихы, бейнелеу

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді;

Мәтіннен түйінді ой айта алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ширату жаттығуы: Сәлемдесу.

«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі арқылыоқушылар дөңгеленіп тұрып бір -бірімен өзге ұлт тілінде амандасады. Суреттер арқылы топқа бөлінеді.

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері хабарланады.

1-тапсырма С. Тыңдалым-айтылым алды тапсырмасы.«Суреттер сөйлейді» әдісімен оқиғаны болжатамын.

1.Осы суреттерді көргенде не туралы ойладыңыз? 2.Суретте кімдер бейнеленген?




Сабақтың ортасы

30 мин

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері еске түсіріледі.


2- тапсырма Т.Ж.Тыңдалым- айтылым алды тапсырмасы.

Жұмыс түрі: «Болжау тәсілі»арқылы мәтінді мұқият тыңдап,әрі қарай оқиғаның дамуын кестеге салыңыз.топта

Біз бір класта жеті қазақ баласы, екі орыс, екі неміс, бір шешен, бір татар - бес ұлттың балалары оқитынбыз. Бәрі де соғыс басталғаннан бері жаңадан көшіп келгендердің балалары. Келген кездерінде бірауыз қазақша білмейтін балалар бірер жылдан

кейін-ақ өзімізді сөзден жаңылдыратындай боп сайрап шыға келді. Ауылымыз - қазақ ауылы, сондықтан күнделікті тірліктің бәрі қазақша: ойын қазақша, мектептегі оқу қазақша, демек, қазақ тілі -бүкіл ауылға ортақ тіл және қазақ тілі үйренуге оңай тіл сияқты. Мысалы: Отто көшіп келген соң үш күннен кейін көшеде өзімізбен бірге “түлкі-тазы” ойнап, қазақша айтқанымыздың бәрін айна қатесіз түсініп, ойын үстінде біздің сұрақтарымызға “бар, жоқ” деп жауап қайтарып, лезде тобымызға қосылып кетті. Орыс баласы Петке мен шеше баласы Бәкке де солай болды. Алажаздай өзімізбен қосылып ойнап жүрді де, күзде мектепке қазақ кластарынакеп өзімізбен бірге партаға отырды.

Мұқан ағай әуелде: “ Әй, бұл балаларға қиын болды-ау” деп біразабыржыған, артынан әлгі балалардың оқуға деген ынтасынкөріп: “Ойпыр-ай, мына балалар зерек екен” деп сүйсіне мақтаған. Сөйтіп,әліппені бірге үйреніп, хатты бірге таныған балалар қайсысымыздың

қай ұлт екенімізді де еске алып, сөз етіп көрген емеспіз.



Оқиға

Реті

Қысқасы, бүгінде Петке де, Отто да, Бәкке де майданға хатжазғанда өзімізден кем түспейтін, қазақша мақал-мәтеліңе де,қарасөз бен өлеңсөзіңе де желдей есітті.

5

Келген кездерінде бірауыз қазақша білмейтін балалар.

2

Сөйтіп,әліппені бірге үйреніп, хатты бірге таныған балалар.

4

Мұқан ағай әуелде: “ Әй, бұл балаларға қиын болды-ау” деп біразабыржыған

3

Біз бір класта жеті қазақ баласы, екі орыс, екі неміс, бір шешен, бір татар - бес ұлттың балаларымыз.

1

Дескриптор: Білім алушы

- мәтінді мұқият тыңдайды;

-оқиғаның дамуын ретімен кестеге орналастырады;

-оқиғаны әрі қарай дамытады;

ҚБ «Бағдаршам » әдісі


Саралау жұмысы: Негізгі оқиғаны анықтауға апаратын топшамаға жазылған жетекші сұрақтар беріледі.

Сұрақтар:1. Бір сыныпта қандай ұлттың балалары білім алуда?

2. Балалардың есімдері кім?

3. Өзге ұлттың балалары қазақ балаларымен қалай етене араласып кетті?

4. Балалардың зеректігі неден байқалды?


3- тапсырма Т.Ж.Тыңдалым- айтылым кезіндегі тапсырмалар.

Жұмыс түрі: «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы мәтінді әрі қарай топта жалғастырып оқып , оқиғаның аяқталуын кезеңін уақыт тізбегіне салады.

Қысқасы, бүгінде Петке де, Отто да, Бәкке де майданға хатжазғанда өзімізден кем түспейтін, қазақша мақал-мәтеліңе де,қарасөз бен өлеңсөзіңе де желдей есіп тұрғандар. Ал кейбір балаларбұлардай емес, тілге әлі де болса шорқақ болатын. Көптеген сөздердіңмағынасын түсіне алмай, дұрыс айта алмай қиналатын кездері бар.Сондай балалардың бірі Бели еді. Өзі мінезі аңқылдақ, айтқаныңдытез үйрене қойғысы кеп тұратын елгезек-ақ бала. Бірақ ылғи күлкігеқап жүреді....

«Уақыт тізбегі » кестесі

Дескриптор: Білім алушы

-оқиғаның аяқталуын уақыт тізбегіне салады;

ҚБ «Смайлик сыйлау» әдісі


Саралау жұмысы: мәтіннің ішінен тірек сөздер тауып, еліктеу сөздерге айналдырып , сөйлем құрайды.

Топшамалар ұсынамын.

Жалт етіп тез қарады. Кейбір балалар маң- маң басып келеді.

4- тапсырма Ж. Жұмыс түрі:

Тыңдалым- айтылымнанкейінгі тапсырма.

«Төрт сөйлем» әдісі арқылы мәтіндегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын төрт сөйлем арқылы,өз пікірлеріңді дәлелдеңдер.

Бірінші сөйлем. «Менің ойымша,....».

Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны былайтүсіндіремін...»

Үшіншісөйлем.«Оны мен.... дегенмысалдармендәлелдейаламын».

Төртінші сөйлем .«Осығанбайланысты мен ... дегеншешімгекелдім».

Дескриптор: Білім алушы

-шығарманың дамуын анықтайды;

- мысалдармен дәлел келтіреді;

- оқиғаны қорытындылайды ;

ҚБ. «Баспалдақ » әдісі



С.Мұратбековтің шығармасынан


























Кесте, үлестірмелі материалдар


Қызыл, жасыл, сары түсті дөңгелек қималар.


Топшама





Үлестірмелі материалдар
























Топшама





















Сабақтың соңы

5 мин

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын Шығу билеті.

1.«Ұлттар достығы- басты байлығымыз» тақырыбы бойынша нені үйрендіңіз?

2. Сен үшін қандай мәліметтер маңызды болды?

3.Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді?

4. Тағы қандай ақпарат көздерін оқисың?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
« Қазақстандағы ұлттар достығы» Морфология. Еліктеуіш сөздер

Автор: Уразова Ақжарқын Кабдоловна

Дата: 31.05.2018

Номер свидетельства: 471727


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства