kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қ.Аманжолов «Өзім туралы», «Ақын өлімі туралы аңыз»шығармаларының тақырыптық-идеялық негізі.

Нажмите, чтобы узнать подробности

шығарманың мазмұнын, кейіпкерлер бейнесін, шығармашылық тақырыпты меңгеру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қ.Аманжолов «Өзім туралы», «Ақын өлімі туралы аңыз»шығармаларының тақырыптық-идеялық негізі.»

Күні:

Сыныбы:7

Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов «Өзім туралы», «Ақын өлімі туралы аңыз»шығармаларының тақырыптық-идеялық негізі. Сабақтың мақсаты: 1.Шығармалардың мазмұнын,кейіпкерлер бейнесін, шығарманың тақырыптық-идеялық негізін тануға көмектесу. 2.Талдап,жинақтап ойлауын,пайымын дамыту,сөздік қорын жетілдіру. 3.Өзін-өзі тануға, патриотизмге баулу. Сабақтың тегі: 1)Жаңа білім беру сабағы. 2)Іскерлік пен дағдыны жаттықтыру. Сабақтың түрі: «Жигсо І,ІІ»стратегиясы. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Ғ.Мүсірепов әңгімелерінен қандай ой түйдіңіздер?

«Ананың анасы»әңгімесінің идеясы

«Боранды түнде»әңгімесінің идеясы

Ортақ ой түйін

Шығарманың құрылысы туралы оқып шық. (120-121-беттер)

Екі шығармаға талдау жаса.

Ортаға салу (талдау)

-Әңгіме кімнің атынан баяндалады?

- I жақта баяндалған әңгіменің әсері қандай?

Қ.Аманжолов туралы әңгімелету (132-бетті оқыту)

«Мен кіммін?» деген сұраққа жауап жаз.

-Өз бойындағы 10 жақсы қасиет, 3 дегеніңді ата.

Қ.Аманжолов өзі туралы не деген екен?

133-бетті оқу.

4.Өлеңнің негізінде қандай көңіл-күй басым?

-қайғы, мұң; -шаттық, қуану;

-берік сенім, үміт; -асқақ арман, өршіл мақсат; -өсиет-өнеге.

№1 Сарапшы парағы

1.

Лирикалық кейіпкер немесе ақынның сезімін танытатын сөз, сөз тіркестері

Талдау жаса



2.Метафоралы қолданыстарға талдау жаса,мәнін аш.

3. «Кең жайдым дүниеге құшағымды...»тақырыбында ой-толғау жаз.



№2 Сарапшы парағы

1.

Ақынның арманы,мақсат-тілегін танытатын сөз,сөз тіркестері

Талдау жаса



2.Эпитетті сөз қолданыстарын теріп жаз,мәнін аш.

3. «Адамзат сапарының мейманымыз...»тақырыбында ой-толғау жаз.



№3 Сарапшы парағы

Болашақ туралы ақын ойлары

Талдау,пікір,көзқарас



2.Ақынның өмір мен өлім туралы ойларын жазып,мәнін аш.

3. «Өзге емес,өзім айтам өз жайымда...»тақырыбында өзің туралы ой-толғау жаз немесе өлең шығар.



4.3.Әр топта ортағы салу.

5.Поэманы оқып шығу.

5.2Сөздік жұмысы

Мина-

Динамит-

Пілте-





5.3. 1.Соғыс сипатын танытатын сөздерді теріп жазу.

2.Соғыстың зұлматын танытатын сөздер.

3.Соғыстың аяусыз,қаныпезер әрекетін танытатын сөздер.

4.Теңеу,кейіптеу,эпитет сөздерді табу.

Батырдың сипаты

Пікір,көзқарас



6.Ұлттық сипатты танытатын сөз,сөз тіркестердің мәнін аш.

7.Үйге:1)Өлеңді жаттау.

2.)Поэманы көркемдік ерекшелігіне қарай талдау.









































Күні:05.03.2012

Сыныбы:7а,ә

Сабақтың тақырыбы:Сөз тіркесі және күрделі сөздер мен тұрақты тіркестер.

Сабақтың мақсаты.білімділік:Сөз тіркесі және күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің ерекшеліктері жайында білімдерін нығайта отырып,жаңа білімді игерту көзделеді. дамытушылық:Берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізе отырып,білім деңгейлерін арттыру,дидактикалық материалдар бойынша жұмыс жасау. тәрбиелілік:Ізденімпаздыққа,тапқырлыққа тәрбиелеу көзделеді. Сабақтың түрі:жаңа білімді игеру Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап әдісі. Сабақтың көрнекілігі:Сөз тіркесі туралы кесте Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі а)сәлемдесу ә)түгендеу

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру





Сөз тіркесі,күрделі сөздер,тұрақты сөз тіркестерінің ерекшелігі.

Сөз тіркесі

Күрделі сөздер

Тұрақты сөз тіркестері

1.Құрамы кемінде екі сөзден тұрады

Құрамы кемінде екі сөзден тұрады

Құрамы кемінде екі сөзден тұрады.

2.Құрамындағы сөздердің толық мағыналары болады

Бір ұғымды,мағынаны береді

Мағына бірлігі болады.

3.Тіркес құрамындағы сөздерді басқа сөздермен ауыстыруға болады

Құрамында мағынасынан айырылған сөздер де бола береді.


4.Бағыныңқылық, басыңқылық байланыс болады.

Бағыныңқы-басыңқы байланыс жоқ.

Сөз тіркесі құрамындағы сөздерді басқа сөздермен ауыстыруға келмейді.

5.Мысалы: қызық кітап

темір күрек


екі бала


суық жел


Мысалы:жығылып қала жаздады-қимылдың бір ғана түрін көрсетеді. тас көмір,темір жол. Сарыарқа,бозторғай, алыс-жақын



Мысалы:көзді ашып жұмғанша-лезде,

Тайға таңба басқандай-анық,

ит өлген жер-алыс.

229-жаттығу.

қоныр күз

қалың тау

шалқар көш


жиырма-отыз

қатпар-қатпар

қып-қызыл

қараторғайлар


балқыған темірдей-майысып;

мың бұралған-әртүрлі

230-жаттығу.

Сайрамкөл жайлауы

Жұмахан текшесі

Шөбі шүйгін,отты жер.


Даласын сағынып,

Өзін-өзі іштей жұбатып, салқар көш ауып барады.

тырс етіп, ақсүйек,алтыбақан, орамал тастамақ


жалғыз-аяқ жол-соқпақ;

231-жаттығу

Көне түркілер Тұран жерінде өскелең мәдениеті қол өнері Бағдат обсерваториясы Әбу Насыр әл-Фарабидің есімі Түркі қалаларында


сауда-саттық




Қорытынды.

Бағалау.

Үйге тапсырма. 232-жаттығу.














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Сыздыкова Балкуль Алпысбаевна

Дата: 17.05.2017

Номер свидетельства: 416101


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства