Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ақынның өмірі мен шығармашылығын таныстыру. Ақын шығармасы арқылы ұлтымыздың ұлылығын таныту. Қазақ халқының қилы тағдыр кешкен тарихын насихаттау. «Қазағым менің» өлеңнің негізгі идеясын түсіндіру, өмірмен байланыстыру. Өлеңнің құрылысына талдау. Өз ұлтының ерекшелігін дәріптеп, оны мақтан ете білуге, елжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:ассоцация, топпен жұмыс, сатылай кешенді талдау
Пәнаралық байланыс:тарих, орыс тілі, ағылшын тілі, музыка
Көрнекілігі: «Қазағым менің» өлеңіне түсірілген бейнетаспа, ұлттық құндылықтарымыз бойынша жасалған тақырыптық кқрме: киіз үй, ою-өрнек, домбыра, қобыз, т.б.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі
-амандасу, -түгендеу, - тәртібі, -тазалығы;
Мұғалім сөзі: Оқушылар, біз осы уақытқа дейін қандай шығармалардан қазақ халқының тарихы, мінез-құлқы, тағы да басқа қасиеттері туралы өттік?
Просмотр содержимого документа
«К.Ахметова "Қазағым менің" өлеңі»
Күләш Ахметова «Қазағымменің» өлеңі.
(қазақ әдебиеті, 5- сынып)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ақынның өмірі мен шығармашылығын таныстыру. Ақын шығармасы арқылы ұлтымыздың ұлылығын таныту. Қазақ халқының қилы тағдыр кешкен тарихын насихаттау. «Қазағым менің» өлеңнің негізгі идеясын түсіндіру, өмірмен байланыстыру. Өлеңнің құрылысына талдау. Өз ұлтының ерекшелігін дәріптеп, оны мақтан ете білуге, елжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:ассоцация, топпен жұмыс, сатылай кешенді талдау
Пәнаралық байланыс:тарих, орыс тілі, ағылшын тілі, музыка
Көрнекілігі: «Қазағым менің» өлеңіне түсірілген бейнетаспа, ұлттық құндылықтарымыз бойынша жасалған тақырыптық кқрме: киіз үй, ою-өрнек, домбыра, қобыз, т.б.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі
-амандасу, -түгендеу, - тәртібі, -тазалығы;
Мұғалім сөзі: Оқушылар, біз осы уақытқа дейін қандай шығармалардан қазақ халқының тарихы, мінез-құлқы, тағы да басқа қасиеттері туралы өттік?
І топ. «Қазағым менің» өлеңіне шолу жасай отырып, халқымыздың қандай қасиеттері туралы айтылғандығы туралы өз ойыңды дәлеледе. ІІ топ.Қазақ халқы жайлы басқа ақын - жазушылардың шығармаларын топтастыру. ІІІ топ.Қазақ халқы жайлы туындыларды ғаламтордан іздеп тауып, жазу.
Өлең құрылысына сатылай кешенді талдау
Авторы:Күләш Ахметова 1946 жылы Қырғыз Республикасында дүниеге келген, биыл 70 жаста. Нәзік, сыршыл ақын.
Тақырыбы:Қазақ халқының ұлттық болмысы
Идеясы:Әр адамды өз ұлтын сүюге шақыру.
Құрылысы:10 шумақ, 4-5 тармақты, 8-9 буынды, 2 бунақты аралас ұйқас
Тәрбиелік мәні: туған халқымызды сүю, жетістігімен мақтану.
Ой толғаныс
Шетелден келген қонаққа қазақ елін қалай таныстырар едің? (мына көрнекіліктерді пайдалануға болады)
І топ – қазақ тілінде
ІІ топ – орыс тілінде
ІІІ топ – ағылшын тілінде
Мұғалім сөзі: Оқушылар, елбасы Н.Ә.Назарбаев «Қазақ даласы біздің брэндіміз. Ата-бабадан қалған бұл ұлы дала келешек ұрпаққа аманат боп қалады» - деп айтқан еді. Сендер осы ұлан-байтақ, о шеті мен бұ шетіне құс қанаты талып жететін кең даланың иесі сендерсіңдер. Ендеше, қазір отырып, «Ұлы дала баласымын» атты ээсе жазып, бүгінгі сабағымызды қорытындылаймыз.
( Баяу музыканың әуенімен оқушылар эссе жазады, уақыты 5минут).