?йрету. Поэманы ме?герте отырып Отан?а, ту?ан елге, жерге деген с?йіспеншілігін, бір – біріне деген ?арым-?атынасын, досты?тарын ны?айту. О?ушыларды? ойлау шеберлігін, с?йлеу м?дениетін ?зінді о?и отырып жетілдіру.
Саба?ты? ?діс- т?сілдері: Сын т?р?ысынан ойлау технологиясын пайдалану (т?ртіп о?у, аялдап о?у, Білемін Білдім Білгім келеді,
Просмотр содержимого документа
«?асым Аманжолов «А?ын ?лімі туралы а?ыз»»
Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов
«Ақын өлімі туралы аңыз»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Қасым Аманжоловтың өлеңін барынша терең меңгерту, үзінді жатқа айтқызу, өлең талдауға
үйрету. Поэманы меңгерте отырып Отанға , туған елге , жерге деген сүйіспеншілігін , бір – біріне деген қарым-қатынасын , достықтарын нығайту. Оқушылардың ойлау шеберлігін , сөйлеу мәдениетін үзінді оқи отырып жетілдіру.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау технологиясын пайдалану (түртіп оқу , аялдап оқу, Білемін Білдім Білгім келеді,
семантикалық карта , РАФТ стратегиясы) мультимедиа қолдану, шығармашылық жұмыс , әдеби теориялық ұғымдарға талдау.
Сабақтың көрнекілігі: Портрет, нақыл сөздер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
Сәлемдесу, түгендеу
Сабаққа дайындық
2. Үй тапсырмасын сұрау
Қасым Аманжоловтың өмірі мен шығармашылығы.
«Өзім туралы» өлеңі
Қасым Аманжоловтың өмірі
Қ. Аманжоловтың шығармашылығы
Аударма саласы
Қ. Аманжолов туралы Т. Әлімқұловтың пікірі
Өзім туралы өлеңнің идеясын ашу, өлеңді шумақ, тармақ, ұйқас түрлеріне талдау. Ақынның поэтикалық тіліне талдау жасау теңеу, эпитет , метафора табу.
Шығармашылық жұмыс: « Сен неткен бақытты едің келер ұрпақ» шағын эссе лерін тексеру.
7. Кестені толтыру.
Негізгі мәселелер
Шумақтар
Тармақтар
Өзі жайлы
Өмір мен өлім туралы
Ақындық, оның мақсаты
Болашаққа өсиет
Туған ел, туған жер туралы
Жаңа сабақ. « Ақын өлімі туалы аңыз»
Тақырыпты ашып өту. Бұлай аталу себебін түсіндіру.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Соғыста қаза тапқан
Ақын
Қасым Аманжоловтың досы, аудармашы, еңбектерін
Отбасы жайында
Шығармаларын толығырақ
Дәптермен жұмыс жүргізу
Абдолла Жұмағалиевтың өмірбаянын қысқаша айтып өту.
А. Жұмағалиев 1915 жылы Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы Жосалы аулында дүниеге келді. Ақын , аудармашы.
Жылдар
Негізгі оқиғалар
1936
1938
1938- 1939
1939- 1941
1941
Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті
Қаз ҰПУ- ды бітірді
Қызылорда сауда техникумында оқытушы
Қазақ мемл. көркем әдебиет баспасында редактор болған
2- дүниежүзілік соғыста қаза тапты
Кітаппен жұмыс.
Поэманы « Аялдап оқу әдісімен оқу» , « Түртіп оқу әдісін» пайдалана отырып әдеби теориялық ұғымдарды табу .
Теңеу: жаздай, селдей, жардай т.б
Эпитет: алтын ошақ, алтын өмір, алтын таудай т.б
Абдолла Жұмағалиевқа мінездеме беру
РАФТ – стратегиясы бойынша оқушылар А. Жұмағалиевке немесе
Қ. Аманжоловқа әр формада өз сезімдерін білдіру ( хат жазу, алғыс хат жазу, өлең түрінде жеткізу, ұстаз , ата- ана ретінде алғыс білдіру)
Жазушы « Ғабит Мүсірепов – бұл майданнан естілген жаңа леп, қазақ поэзиясында бұрын – соңды айтылмаған жаңа ақындық сөз» деп бағалады. Бұл поэманы соғыс кезінде де , соғыстан кейін де әдебиет жұртшылығы орыс , қазақ ақын, жазушылары аса жоғары бағалаған . Поэма « Социалистік Қазақстан» газетінің 1944 жылғы 22 маусымда 102 санында жарияланған.
Тихонов , Соболев және басқа орыс жазушылары да айрықша бағалады.
Қорытынды:
Бүгінгі сабағымызды Тахауи Ахтановтың мына бір сөзімен қорытындылап өтсек « Ақынның адал , шыншыл мінезі өзімен бірге өлген жоқ, тамаша өлеңдерінде жүр» деп айтқандай Қасым өлеңдерімен бірге біздің арамызда.
Үйге тапсырма: Қасым Аманжолов « Ақын өлімі туралы аңыз» оқу талдау, үзінді жаттау.