kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Историческая правда о Марусе Чурай из одноименного романа в стихах Лины Костенко

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Историческая правда о Марусе Чурай С одноименного романа в стихах Лины Костенко
Цель:
- раскрыть историческую правду о Марусе Чурай по одноименному роману Л. Костенко и исследовать художественные особенности романа в стихах;
- активизировать познавательно-исследовательскую деятельность учащихся;
- развивать гражданское самосознание одиннадцатиклассников и формирование способности к групповой и коллективной работы.
Задачи урока:
образовательные:
- формировать основные группы компетентностей: коммуникативную, социальную, творческую;
- охарактеризовать образы главных героев: Маруси Чурай, Григория Бобренко, путешествующего дьяка;
- привлечь учащихся к активной речевой деятельности путем использования интерактивных технологий;
развивающие:
-формировать практически необходимые знания, умения, навыки, рациональные приемы мышления и деятельности (анализ, синтез, перенос знаний, использование знаний других дисциплин и собственного жизненного опыта)
- развивать умение лаконично и последовательно выражать собственное мнение;
- стимулировать новые морально - ценностные изменения в развитии одиннадцатиклассников;
воспитательные:
-формировать жизненно необходимые качества, а именно: ответственность, самостоятельность, коллективизм, патриотизм;
- развивать и совершенствовать навыки убеждения собеседника, выражения мнений и предоставления доказательств;
- воспитывать толерантное отношение к собеседнику.
Тип: урок-исследование.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Историческая правда о Марусе Чурай из одноименного романа в стихах Лины Костенко»

Донецька класична гуманітарна гімназія







Урок української літератури




Урок-дослідження


Історична правда про Марусю Чурай

з однойменного роману у віршах Ліни Костенко



Дата 17.02.2011

Час проведення: 08.30-10.15

Клас: 11

Учитель: Долока Тетяна Іванівна,

учитель української мови та

літератури,

учитель вищої категорії



















Донецьк - 2015

Тема: Історична правда про Марусю Чурай з однойменного роману у віршах Ліни Костенко

Мета:

- розкрити історичну правду про Марусю Чурай за однойменним романом Л.Костенко та дослідити художні особливості роману у віршах;

- активізувати пізнавально-дослідницьку діяльність учнів;

- розвивати громадянську самосвідомість одинадцятикласників та формування здатності до групової та колективної праці.

Завдання уроку:

Освітні:

- формувати основні групи компетентностей: комунікативну, соціальну, творчу;

- охарактеризувати образи головних героїв : Марусі Чурай, Гриця Бобренка, мандрівного дяка;

- залучити учнів до активної мовленнєвої діяльності шляхом використання інтерактивних технологій;

Розвивальні:

-формувати практично необхідні знання, уміння, навички, раціональні прийоми мислення й діяльності ( аналіз, синтез, перенос знань, використання знань інших дисциплін та власного життєвого досвіду);

- розвивати вміння лаконічно та послідовно висловлювати власну думку;

- стимулювати нові морально – цінносні зміни у розвитку одинадцятикласників;

Виховні:

-формувати життєво необхідні якості, а саме: відповідальність, самостійність, колективізм, патріотизм;

- розвивати та вдосконалювати навички переконання співрозмовника, висловлювання думок і надання аргументів;

- виховувати толерантне ставлення до співрозмовника.

Тип: урок-дослідження.

Обладнання: портрети козаків-героїв, ілюстрації до роману «Маруся Чурай», картки для роботи в парах, таблиці для порівняльної характеристики персонажів роману, пазли, таблиця для самооцінки, аудіо записи пісень на слова Марусі Чурай.


Хід уроку

  1. Організаційний момент

1. Привітання

  1. Формування робочого настрою

  2. Вступне слово вчителя

Людина – унікальна, неповторна особистість, здатна переживати, вболівати, любити і ненавидіти. Суспільство, у якому ми живемо, повинно цінувати кожну людину. Цей принцип закладено в основу такого поняття, як гідність. Література – велике мистецтво, яке завдяки художнім властивостям слова зображує гідних людей, справжніх патріотів. Література відтворює дух часу, передає весь колорит епохи, відтворює події, які мали місце в історії, змалювати людей, які цю історії творили.


ІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

Епіграф (на дошці, на окремому аркуші)
Ця дівчина не просто так, Маруся, 
Це - голос наш. Це - пісня. Це — душа.

(Л.Костенко «Маруся Чурай»)
- Чи знайомі вам ці рядки?

- Сьогодні на уроці ми розглянемо історичну основу написання Ліною Костенко роману у віршах «Маруся Чурай» це наша тема. Мета нашого уроку дослідити, чому Маруся Чурай стала головним героєм роману. Які моральні якості характеру Марусі були вищими, ніж у Грицька. Чому образ Марусі за інтелектуальністю перевищив образ мандрівного дяка. Визначимо роль митця в суспільстві. Запишіть тему та епіграф до уроку.



IIІ. Актуалізація опорних знань

  1. Усне опитування. «Хвилина теорії»

  • Учитель починає, учні продовжують і зупиняються на правильній відповіді)

Продовжіть речення: - Ліна Костенко є представником (шістдесятників).

- З-під пера поетеси народився твір «Маруся Чурай у (1979р).

- Жанр твору «Маруся Чурай» (історичний роман у віршах).

- Літературні критики назвали роман «Маруся Чурай» (енциклопедією середини 17 століття).

  • Оцінювання

2)Пазл

  • Учитель. Вам треба скласти пазл, підібравши відповідність між початками речень та їх логічним закінченням так, щоб у нас вийшло слово «Проща»


Першооснова роману «Маруся Чурай» -

Трагічне кохання Марусі і Гриця Бобренка, смерть та суд над Марусею

Роман насичений літературними героями -

Маруся, Гриць Бобренко, матері Чураїха та Бобренчиха, Семен Горбань, Параска Демиха, Галя Вишняківна, Таця Кисломедка, Капчанчик Семен, отаман Гук, мандрівний дяк, козак Лесько, дід з Дідової Балки

Одними з найважливішими історичними персонажами роману є

Іван Іскра, Гордій Чурай, Павлюк, Б.Хмельницький, полковник Мартин Пушкар, Д.Наливайко, Я.Вишневецький , Д.Вишнивецький

Щоразу в романі випливають події історичного періоду -

Національно-визвольна війна під приводом Богдана Хмельницьког 1648-1654рр.

А художники бачили героїв національно-визвольної війни так:

Портрети Івана Іскри, Гордія Чурая, Павлюка, Б.Хмельницького, полковника Мартина Пушкаря, Д.Наливайка, Я.Вишневецького , Д.Вишнивецького

  • Про що вам говорить це слово?

  • Саме цей розділ стане основою для нашої роботи на уроці.

  • Оцінювання

3)Альтернатива.

(Учні висловлюють свої думки до поставленого питання. Один учень узагальнює висловлене і дає відповідь на поставлене питання)

  • Чому Ліна Костенко обрала своєю героїнею Марусю, а не когось з героїв національно-визвольної війни 1648-1654 рр?

- Хто зможе узагальнити вислухані версії і зробити короткий висновок?

  • Оцінювання

3)Висновок до етапу актуалізації.

Художній образ, створений автором, розглядається через поєднання авторського художнього вимислу та історичної правди. Твір називається «Маруся Чурай», отже головний герой роману – дівчина Маруся та історія її життя. Але сюжет твору розгортається на тлі широкомасштабних історичних подій. Отже, ми маємо з’ясувати, навіщо автор наводить факти з історії України і хто ж є справжнім героєм роману «Маруся Чурай».

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Робота в парах над розкриттям образів

  • Слова учителя. Відомо, що главі «Проща» авторка відвела найбільшу частину в романі для передачі найтрагічніших подій. Ви дома розглядали уривки з цієї глави, зараз наше завдання визначити з цього уривку, які художні засоби використала Л.Костенко для розкриття образу Марусі та образу України в главі «Проща» і занести тези до таблиці.

  • (всі учні письмово заповню графи таблиці, перший усно коментує відповіді з питань картки, другий перевіряє після всіх виступів зміст записів );


Уривок з роману

Образ Марусі Чурай

Образ України

Картка 1



Картка 2



Картка 3



Картка 4



Картка 5



  • (після заповнення карток обрані учні зачитують тези до образу Марусі, до образу України).

  • Як змінились погляди Марусі на власну трагедію після «Прощі»? Яка цитата підтверджує її погляди?

  • Якою постає Україна в очах Марусі?

  • Оцінювання.

  1. Робота в групах (18хв)

  • Слово вчителя Проблема нерівності душ ще одна проблема роману Ліни Костенко. Наше завдання визначити, у чому визначається нерівність душ Марусі та двох чоловіків, з якими звела її доля.

Зараз ми розділимось на дві групи, І група буде досліджувати моральні якості Марусі як жінки, а ІІ – як патріотки своєї Батьківщини.

(робота груп проходить під пісні Марусі Чурай).

Завдання для 1 групи (за всю групу відповідає один учень, він оцінить діяльність всіх членів групи)

Проблема нерівності душ Проблемні питання:

Чому проста селянська дівчина Маруся моральними якостями була вища ніж козак Грицько Бобренко?

Родова ментальність, її зміна протягом життя

Маруся

Гриць

Ідеали, мрії прагнення



Правила поведінки і регулювання свого життя



Світське життя і ставлення до нього



Виховання навколишнім людини



Авторська позиція щодо ставлення до людини



Завдання для 2 групи. Навіщо Л.Костенко вводить в роман образ мандрівного дяка, і яку ідею несе собою цей персонаж? ( За всю групу відповідає один учень).

Питання

Маруся

Мандрівний дяк

Поведінка героя під час подорожі



Погляди героя на поняття «святість».



Я ставиться герой до збереження пам’яті народу про історію Батьківщини.



  • Питання для всіх учнів: Який образ Гриця чи мандрівного дяка є важливішим, щоб визначити основну ідею твору?

  • Оцінювання

  1. «Коло думок» - Маруся – жінка і Маруся – патріотка України (підібрати цитати до характеристики Марусі і розмістити їх навколо портрету Марусі Чурай таким чином, щоб цитати до образу героїні як жінки розміщувались зверху, я як патріотки - знизу ).

  • Оцінювання

4) «Мікрофон» (надається можливість кожному учневі висловити думку)

учні по-черзі дістають аркуші з питаннями і відповідають на наих

- Якби Маруся Чурай сказала, що вона - щаслива людина, чи
погодилися б ви з нею?

- як ви вважаєте чи існувала Маруся насправді, чи це лише художній персонаж?

- яку основну проблему ставить Л.Костенко перед читачем, змальовуючи

образ Марусі Чурай?

  • Оцінювання

5) Висновок учителя до етапу уроку

V Підсумок уроку

Заключне слово учителя

    1. Оцінювання (узагальнення результатів)

Протягом уроку учні проводять самооцінку за роботу над кожним етапом уроку. Вчитель таку таблицю заповнює сам, оцінюючи кожного учня

Прізвище та ім’я учня

Хвилина теорії

Пазл

Аль

тер

натива

Робота в парах

Робота в групах

Коло думок

Мікрофон

Заг.бал











VІ Домашнє завдання

Виписати з роману 5—6 афористичних висловлювань.

Напишіть міні-твір за темою «Роль митця в суспільстві» використовуючи знайдені афоризми.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Историческая правда о Марусе Чурай из одноименного романа в стихах Лины Костенко

Автор: Долока Татьяна Ивановна

Дата: 27.02.2016

Номер свидетельства: 299667


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства