1.Психологиялы? ахуал ?йымдастыру Амандасу. /О?ушылар музыкалы? аспаптар: бойынша 2 топ?а б?лу домбыра, ?обыз. «Шатты? ше?беріне» т?рып, бір-біріне жа?сы тілек айтады.
Та?ырып?а шы?у: Жа?а саба??а жетелейтін с?ра?тар:
3.Мотивация: Ой ?оз?ау«Б?зінген» к?йін ?зінді ты?дату. Осы к?йді ты?дай отырып, ?андай сезімде болды?дар? К?й ?алай аталады? Неліктен «Бозінген» деп атал?ан?
?ткенді еске т?сіру: Балалар, біз ?ткен саба?та «К?й» поэмасыны? авторы Ілияс Жанс?гіровпен таныс бол?анбыз. Олай болса, б?гінгі саба?ымызды? ма?сатын аны?тайы?.
Ма?сатты аны?тайды, та?ырып?а шы?ады ?з ойларын топтастырып айтады.
?р топ ?з м?шелеріне ба?алау пара?ы таратылады.
Т?сіну
5. ?йде сендер поэма мазм?нымен танысты?дар ж?не с?здікпен ж?мыс жасады?дар. Ендеше келесі ж?мыс «С?здік ?оржыны» деп аталады. Ма?ынаны тану м?тінмен ж?мыс:
- Б?гінгі саба?ымызда поэма мазм?ны бойынша т?рлі тапсырмалармен ж?мыс жасаймыз. «Си?ырлы ?обдишада?ы» с?ра?тар?а «Ойлан, ж?птас, б?ліс» стратегиясы ар?ылы жауап береді. 1 – тапсырма
1 - топ.
1.Молы?бай ?обызшы тарт?ан ерекше к?й ж?нінде поэмада не айтыл?ан?
2. Молы?бай ?обызшы туралы не білесі?дер? 2 - топ.
1. К?тімде т?р?ан інгенні? ма??аз, с?лу м?сіні жайлы ??гімеле.
2.Ботасынан айырыл?ан Бозінгенні? халін суреттейтін шума?тарды тауып о?ы.
О?ушыларды? бір-біріне с?ра? ?ою «С?ра?ты ?стап ал» ?дісі
І ж?не ІІ топты? бір-біріне с?ра? ?ою.
Просмотр содержимого документа
«Ілияс Жанс?гіров "К?й" поэмасы »
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Қазақ әдебиеті Сынып: 5 «б» Күні: 5.02. 2015
Сабақтың тақырыбы: Ілияс Жансүгіров «Күй» поэмасы
Сабақтың мақсаты: а) Поэманың сюжеттік негізіне алынған күй аңызының мазмұнын, қобызшы тартқан «Бозінген» күйі оның күй тарту шеберлігін тереңірек ұғындыру ә) Шығарманы талдау арқылы оқушының сыни ойлау дағдыларын, біліктілік қабілеттерін, тілін, шығармашылық құзіреттіліктерін дамыту б) Өнер құдіретін бағалауға, халқымыздың мәдени мұрасын құрметтеуге, қазақтың күй өнерінің өмірлік мән-мағынасы мен күйдің асқан құдіретін сезіне білуге тәрбиелеу
Өз бетімен жұмыс істеуге, өзін-өзі бағалауға, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, уақыт үнемдеуге тәрбиелеу
Сабақтың міндеттері:
- Өздігімен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- Көркем мәтін арқылы оқушылардың дағдыларын жетілдіру және қалыптастыру;
- Жеке тұлғаның дүниетанымын, қызығушылығын арттыру, ақпараттық мәдениеттілікке тәрбиелеу;
Оқыту технологиясы: СТО, Блум жүйесі, сатылай кешенді талдау.
Жұмыс түрлері: жеке, топпен жұмыс
Қажет құрал-жабдықтар: компьютер, таратпа тапсырмалар, слайд,флипчарт, Ілияс Жансүгіров
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, музыка
Дағдылар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модуль, уақыт
Білу 2 мин
2 мин
3 мин
1.Психологиялық ахуал Ұйымдастыру Амандасу. /Оқушылар музыкалық аспаптар: бойынша 2 топқа бөлу домбыра, қобыз. «Шаттық шеңберіне» тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтады.
Тақырыпқа шығу: Жаңа сабаққа жетелейтін сұрақтар:
3.Мотивация: Ой қозғау«Бөзінген» күйін үзінді тыңдату. Осы күйді тыңдай отырып, қандай сезімде болдыңдар? Күй қалай аталады? Неліктен «Бозінген» деп аталған?
Өткенді еске түсіру: Балалар, біз өткен сабақта «Күй» поэмасының авторы Ілияс Жансүгіровпен таныс болғанбыз. Олай болса, бүгінгі сабағымыздың мақсатын анықтайық.
4.Мақсаты: Поэманың сюжеттік негізіне алынған күй аңызының мазмұнын, қобызшы тартқан «Бозінген» күйі оның күй тарту шеберлігін тереңірек ұғындыру. Өнер құдіретін бағалауға, халқымыздың мәдени мұрасын құрметтеуге, қазақтың күй өнері мен күйшілігінің құдіретін сезіне білуге үйрену.
1.Суреттер бойынша оқушыларды 2 топқа бөлінеді .
2. Оқушылар күйді тыңдап тақырыпқа шығады.
Мақсатты анықтайды, тақырыпқа шығады өз ойларын топтастырып айтады.
Әр топ өз мүшелеріне бағалау парағы таратылады.
АКТ
СТО
Түсіну
7 мин
5. Үйде сендер поэма мазмұнымен таныстыңдар және сөздікпен жұмыс жасадыңдар. Ендеше келесі жұмыс «Сөздік қоржыны» деп аталады. Мағынаны тану
мәтінмен жұмыс:
- Бүгінгі сабағымызда поэма мазмұны бойынша түрлі тапсырмалармен жұмыс жасаймыз. «Сиқырлы қобдишадағы» сұрақтарға «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы арқылы жауап береді. 1 – тапсырма 1 - топ.
1.Молықбай қобызшы тартқан ерекше күй жөнінде поэмада не айтылған?
2.Молықбай қобызшы туралы не білесіңдер? 2 - топ.
1.Күтімде тұрған інгеннің маңғаз, сұлу мүсіні жайлы әңгімеле.
2.Ботасынан айырылған Бозінгеннің халін суреттейтін шумақтарды тауып оқы. Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою «Сұрақты ұстап ал» әдісі І және ІІ топтың бір-біріне сұрақ қою.
Мазмұндайды, толықтырады, түсініксіз сөздердің мағынасын ашады
«Сиқырлы қобдишадағы» сұрақтарға «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы арқылы жауап береді.
Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою «Сұрақты ұстап ал» әдісі 1-топ Күйдің адам денсаулығы үшін немесе төрт түлік мал үшін қандай пайдасы бар?
2-топ Күйдің құдіретін, қасиетін сипаттайтын шумақтарды тауып оқы.
Мәтінмен жұмыс
іздендіру
Қолдану
5 мин
2-тапсырмаІ топ поэмаға сатылай кешенді талдау.
ІІ топ поэмаға поэтикалық талдау жасау
СКТ талдау, поэтикалық талдау жасайды
Мәтінмен жұмыс салыстыру
Сергіту сәті
2 мин
7. «Поэзия» минуты домбыра әуеніне үзінді оқу Сергіту сәті /тренинг/
ОЖЕСОжО
Талдау
5 мин
Ұлылар үндестігі
Венн диаграммасы арқылы үш шығарманы салыстыру.
«Бозінген» тарихына ұқсас қандай аңыз білесіңдер?
І топ С. Сейфуллин «Ақсақ киік» поэмасы І.Жансүгіров «Күй» поэмасы
ІІ топ І. Жансүгіров «Күй» поэмасы мен Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі
салыстырыңдар.
Оқушылар тапсырмаларды дәптерде орындайды. Постерге салады.
Жинақтау
6 мин
мин
Шығармашылық жұмыс. Еркін жазу (эссе немесе 5 жолды өлең)
"Қазақтың күйі –қазақтың жаны” деген ойды жалғастыр. Эссе немесе 5 жолды өлең жаз.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді?
Не білдім? Не үйрендім? «Жеміс ағашы» стикерге жазып іледі.
АКТ
шығармаш.жұмыс
Бағалау
2 мин
Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
Не білдім? Не үйрендім? «Жеміс ағашы» стикерге жазып іледі.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды стикерлер бойынша өз пікірін айтады. Критериалды бағалау парағы бойынша оқушының жалпы ұпайы шығарылып бағаланады.
ОҮБжОБ
Үй тапсырмасы
Сәбит Мұқанов туралы қосымша мәлімет, «Лашын» әңгімесін оқу.
Күнделіктеріне бағаларын қойғызып, үй тапсырмасын жазады.