Ал, осы мал атаулыны? жауы ?андай жырт?ыш а? деп ойлайсы?дар?
?ас?ыр
Б?гінгі саба?ымызда осы ?й жануарларыны? т?лдеріні? ?ас?ыр?а жем бола жаздап, одан ла?ты? а?ылдылы?ымен ??тыл?анды?ы жайлы ертегі ?теміз. Ертегі «То?ты, б?зау, ла?» деп аталады.
О?и?аны? басталуы: (?шеуіні? жолдас болып, жол?а шы?уы).
Просмотр содержимого документа
«Ертегі ар?ылы балаларды досты??а т?рбиелеу »
Түгелбаева Сәуле Тұрғанбайқызы
Ақтау қаласы
№3 арнайы (түзету) мектебі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларды үй жануарларымен және төлдерімен таныстыру, айырмашылығын білгізе отырып, малдардың пайдасын түсіндіріп, ұғындыру. Әңгіме мазмұны арқылы төлдердің іс-әрекетіне, қасқырдың қорқақтығына, автор көзқарасына бойлау.
Дамытушылығы: Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту, ойлау, сөйлеу қабілетін дамыту.
Әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, ойындар, ой қозғау, салыстыру, топтық жұмыс т.б.
Көрнекілігі: Үй жануарларынының және төлдерінің суреттері, қасқырдың суреті, тыйым сөздер мен мақал-мәтелдер жазылған плакаттар т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Балалар, сабағымызды жақсы көңіл күймен өткізу үшін, бір-бірімізге жақсы тілектер тілейік.
Дос болайық!
Кішіпейіл бол!
Ұқыпты бол!
Ақылды бол!
ІІІ. Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту.
а) Ой қозғау. Жұмбақтарды шешу арқылы оқушылардың сабаққа
деген ынтасын ояту.
ә) Ой шақыру. «Малдар» сөзіне топтастыру (мал түрлерін жазу,
талқылау).
Сиыр Түйе
Жылқы Қой
Малдар
Ешкі
Өреді асып кезеңнен,
Берері мол өзі көп.
Аталыпты ежелден
Қой баласы қозы деп.
Кім оны үйге матайды,
Барам десе тұрақ көп,
Ешкі төлін атайды,
Еркелетіп лақ деп.
Ардақтайды ел жылқыны,
Қасиеті мұның көп.
Жібектей жал-құйрығы,
Төл аталған құлын деп.
Сиыр сыйы артылған.
Көпке құт боп көрінген,
Төліне оның маңқиған
Бұзау деп ат берілген.
Түйе – түздің кемесі,
Мінсең болсын жолыңыз.
Төлі – төлдің төресі,
Бота дейміз оны біз.
Ойын: «Орнын тап». Төлдердің суретін көрсетіп, атын айтқызу арқылы әр малдың төлін малдардың тұсына қою.
Сиыр төлі
Түйе төлі
Жылқы төлі
Қой төлі
Ешкі төлі
Ал, осы мал атаулының жауы қандай жыртқыш аң деп ойлайсыңдар?
Қасқыр
Бүгінгі сабағымызда осы үй жануарларының төлдерінің қасқырға жем бола жаздап, одан лақтың ақылдылығымен құтылғандығы жайлы ертегі өтеміз. Ертегі «Тоқты, бұзау, лақ» деп аталады.
ІІІ. Оқулықпен жұмыс. «Тоқты, бұзау, лақ».
Оқиғаның басталуы: (үшеуінің жолдас болып, жолға шығуы).
Дамуы: (бір қап бидай тауып алуы).
Шиеленісуі: (көкжал қасқырдың мал төлдерін қууы).
Шарықтау шегі: ( бәйтерекке жиналған қасқырлардың әрекеті).
Шешімі: (Төлдердің өз өмірлерін құтқарып қалуы).
Рөлдерге бөліп, сахналық көрініс жасау.
Сонымен балалар төлдердің достығы жеңіп, олар қасқырлардан аман қалды.
ІV. Білу кезеңі
Малды кім бағады? (Түйені-түйеші, сиырды-бақташы, жылқыны-жылқышы, қой мен ешкіні-шопан).
Төрт түлікті қалай шақырады. (Қойды пішәйт-пішәйт, лақты шөре-шөре, құлынды құрау-құрау, бұзауды аухау-аухау, ботаны көс-көс).
Төрт түлікке байланысты әндер бар ма?
ІV. Топтық жұмыс
Өтілген тақырыпты одан әрі тереңірек меңгерту үшін мал атаулыға байланысты тыйым сөздер, мақал-мәтелдер айтқызу.
V. Дәптермен жұмыс.
Ауызбіршілік,ұйымшылдық, достық туралы мақал-мәтелдерді дәптерлеріне жаздырту.
VІ. Сергіту жаттығулары.
VІІ. Сабақты қорытындылау. (Сұрақ - жауап әдісі арқылы қорыту)
Үй жануарларын атаңдаршы?
Қасқыр қандай аң?
Қиындықтан құтылу үшін не керек екен?
Осыған ұқсас қандай ертегілерді өттік? (1. Ақымақ қасқыр. 2. Түйе, арыстан, қасқыр, түлкі)
VІІІ. Үйге тапсырма беру. Өтілген тақырыпты оқып, мазмұнын айту. Үй жануарларының адамға тигізер пайдасын біліп келу. (Үлкендердің көмегімен) тақырыптағы төлдердің суретін салу.
ІХ. Оқушылар білімін бағалау.
Автор туралы мәлімет.
Түгелбаева Сәуле Турғанбаевна 1995-96 оқу жылынан бері осы атаулы мектепте жұмыс жасап келеді. Алғашқы жылдарында үйірме жетекшісі болып жұмысқа қабылданған Сәуленің бойында өнері де бар. Оқушыларды өнерге баулыды. 1998 жылдан қазақ тілі және әдебтеті пәнінен сабақ береді. Гуманитарлық пәндер бірлестігінің жетекшісі. Сәуле Турғанбаевна өзін-өзі үнемі жетілдіріп, үздіксіз ізденіп, үйрену арқылы тәжірибе жинақтайды.
Бүкіл тәрбие атаулының қайнар көзі – халықтық педагогика екені мәлім. Сондықтан Сәуле өзінің әр сабағын қызықты өткізеді. Сабақта халық педагогикасын қолдана отырып,оқушылардың ұлттық санасын қалыптастырады. Сәуленің оқыған баяндамалары, өткізген ашық сабақтары мен тәрбиелік шаралары үнемі өзінің жағарғы бағасын алып келеді. Мектепте өткізілетін әдеби кештердің, мерекелік шаралардың өтуіне ат салысатын шебер ұйымдастырушы, әрі жүргізуші. Сәуле Тұрғанбайқызы ақыл-ойының дамуы кешеуілдеген оқушылардың деңгейіне қарай «Мақал-сөздің мәйегі» «Жаңылтпаш кімді жаңылтпас», «Жұмбақтар» атты жинақтар құрастырды. Жинақтағы мақал-мәтелдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар балалардың логикалық ойлауын дамытып, тіл мүкістігін түзетуге көмегі тиіп, жадында жақсы сақталады. Сәуле Тұрғанбайқызы өткізген «Сурет бойынша сөйлем құрау», «Қазақстан - менің Отаным» «Үлкенге құрмет, кішіге ізет», «Дара және күрделі сан есімдер», «Саяхатта» ойын сабақтары мен тәрбие сағаттары жоғары бағаланды. Ойын барысында оқушылардың белсенділігі ойлау қабілеті дамиды. Бұл оқушылар көп көңіл бөлуді, мейірімділікті ұнатады. Сәуле Тұрғанбайқызы әр оқушының жүрегінен жол тапқан ұстаз.