Уақыты: | 14.12.2015 | Сынып | 11 Г |
Пәні | Қазақ әдебиеті |
Пән мұғалімі | Қалниязова Айнұр Қадырқызы |
Сабақ тақырыбы | «Ғабит Мүсірепов - қаламы қарымды қаламгер» Ғ.Мүсірепов өмірі, шығармашылығы туралы |
Мақсаты | Ғ.Мүсірепов өмір жолы мен шығармашылығымен танысады, ақпарат көздерін жинақтайды, шығармаларын талдайды |
Күтілетін нәтиже | Ұландар Ғ.Мүсірепов туралы мәліметпен танысады; Ғ.Мүсірепов пен С.Мұқанов мұражайынан естеліктермен сыр шертіседі; Шығармаларын талдай біледі |
Сабақ әдісі: | түсіндіру, сұрақ-жауап, пікір таластыру, іздену, әңгімелеу; |
Сабақ түрі | Жаңа сабақ, саяхат сабақ |
Тапсырма көздері | Тарихи тұлғаны танып білу, ойталғау жазу |
Пәнаралық байланыс | Тарих, орыс тілі |
Қолданылатын көрнекілік | газет, журналдар, көркем шығарма, постер, А4 |
Табыс критерийі | Мұғалім мен оқушы арасында тығыз байланыс орнайды, Шығармашылықпен жұмыс жасауға ұмтылады. |
Сабақ кезеңі уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Қажетті ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) | Сәлемдесу; Оқушылардың назарын сабаққа аударту | Оқулықпен, дәптермен жұмыс жасау, топқа бөліну | қосымша көркем әдебиеттер, газет |
Үй тапсырмасын сұрау (6 мин) Вен диаграммасы (3 мин) | «Мен айтайын, сіз жалғастырыңыз» 1, 2 топ | 3, 4 топ | 1.«Сұлушаш» роман-поэмасы туралы түсінік беру -Поэма қай жылдары жазылған? - поэма неше бөлімнен тұрады? -поэманың негізгі кейіпкерлерін атаңыздар | 1. «Ботагөз» романы бойынша түсінік беру - Романның негізгі кейіпкерлерін атаңыздар. - Ботагөз роман соңында қандай мақсатына жетеді? - Ботагөздің прообраздары кімдер? | Сұлушаш пен Ботагөзді салыстыру «Ботагөз» романы «Сұлушаш» поэмасы Вен диаграммасы бойынша Сұлушаш пен Ботагөздің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазып шығу Сызба арқылы жазушының қаламгерлік қырын ашу | Сұраққа жауап. Оқушылар бір-бірін бағалайды. | Оқулық |
Жаңа сабаққа дайындық (5 мин) | «Миға шабуыл» статегиясы – Ып оқушылары, ұландармен бірге 11 сС.Мұқанов пен Ғ.Мүсірепов мұражайына барып, саяхат жасапп қайттық. Сол мұражайдан естелік ретінде С.Мұқанов пен Ғ.Мұсірепов мұражайларындағы фото-күнделік бойынша интерактивті тақта арқылы виртуальды саяхат жасау. | Оқушылар сабақ мақсатымен танысады. | Оқулық, ғаламтор |
Жаңа сабақ Постер қорғаау (15 мин) | С.Мұқанов пен Ғ.Мүсірепов мұражайына виртуальдық саяхат жасағаннан кейін мұражай әсерімен бөлісе отырып, жаңа сабаққа көшу. Әр топқа жаңа сабақ бойынша ресурстар беремін. топқа «Ғ.Мүсірепов – қаламы қарымды жазушы» Ғ.Мүсіреповтің өмір жолы мен шығармашылығымен таныстыру топ: «Ғ.Мүсірепов –әңгіме жанрының шебері» (аналар тақырыбындағы шығармалары туралы) топ: «Ғабит –драматург» драмалық шығармалары туралы топ: «Ғабит – ірі прозашы» прозалық шығармалары
| Жаңа тақырыппен танысады. | Оқулық, ғаламтор |
Сергіту сәті (3 мин) | Оқушыларға «Егер мен жазушы болсам», «Ана туралы мен не жаза аламын?!» ойтолғау жаздырту | Ауызша бағалау | А4, дәптер |
Біліктілік дағдысын қалыптас тыру (2 мин) ББҮ стратегиясы (2 мин) | Сызба арқылы қима қағаздар артындағы сұрақтарға жауап бере отырып, қаламгер қырын ашу Білемін | Білгім келеді | Үйренемін | Ғ.Мүсірепов туралы, шығармаларын білдім.... | | | | | Плакат, А4 маркер, қима қағаздар |
Бағалау (3 мин) | Мұғалім оқушылармен біріге отырып бағалау жүргізеді. Оқушы алдарындағы бағалау парағына белгілегені бойынша қорытынды балын шығару | Топты бағалау Өзін-өзі бағалау | Формативті бағалау, смайликтер |
Рефлексия (2 мин) | Мұғалім оқушыларға стикерлер таратып береді. Оқушылар өз әсерлерімен бөліседі | | стикер |
Үйге тапсырма беру (2 мин) | Ғ.Мүсірепов өмірі, шығармашылығы туралы оқу, шығармаларын талдау | Дәптерге үй тапсырмасын жазады | дәптер |