kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?.М?сіреповты? ?мірі мен шы?армашылы?ы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мусрепов Габит Махмутович (1902-1985) - выдающийся казахский писатель, государственный и общественный деятель, один из основоположников национальной драматургии, переводчик, историк, критик литературовед, академик академии наук Казахстана, Герой Социалистического Труда, лауреат Государственной премии Казахской ССР имени Абая, премии имени Ш.Валиханова, народный писатель Казахстана, председатель Союза Писателей Казахстана.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?.М?сіреповты? ?мірі мен шы?армашылы?ы»

Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

Жумадилов Берик Шотович


Сабақтың тақырыбы: «Ғ. Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы»


Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: сөз зергері, ұлттық сөз өнері тарихындағы зор тұлға- Ғабит Мүсіреповтың жасаған игі істерін зерттей, оның шығармаларын оқушыларға өз беттерімен оқыта отырып, тірек сызбалар арқылы бағыт-бағдар беру, шығармаларының идеялық тақырыбын жан-жақты ашу.

ә) дамытушылық: Ғабит Мүсірепов әңгімелеріндегі заман сипатын, әділдік пен адамдық үшін күрескен аналар бейнесін тарих пен әдебиеттің үндесетінін табу арқылы таныту, ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту, іздемпаздық ой-өрісін дамыту, сөздік қорын бағалау.

б) тәрбиелік: жазушының өнегелі өмірін, қайратын үлгі ете отырып, оқушыларды туған халқы үшін аянбай еңбек етуге, ерлікке, мейірімділікке, елін сүюге баулу

Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, жинақтау, топтастыру.

Сабақтың түрі: пікір айту, ойталқы, шығармашылық сабақ.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың барысын, мақсатын түсіндіру.

Жаңа сабақ. Кіріспе бөлімді слайдта Ғ. Мүсіреповтың фото суреттерін, мұражайдың суреттерін көрсетіп отырып әңгімелеймін.

Сабақ З. Қабдоловтың мына сөздерімен (эпиграф ретінде алынған) басталады:

«Ғабит Мүсірепов – ардақты ат! Мүсірепов туралы мың сөзден «Мүсірепов» деген сөздің мағынасы әлдеқайда терең, мазмұны әлдеқайда бай. Демек, Мүсіреповті мақтаудың керегі жоқ, Мүсіреповпен мақтану керек».

Ғабит Махмұтұлы Мүсірепов – ұлттық сөз өнерінің тарихында мәңгі қалатын өз мектебі, қайталанбас өрнегі, өшпес ізі бар, сөзі сара, ойы терең зор тұлға.

Өзін қазақпын деп есептейтін, ана тілінің қадір-қасиетін біліп өскен әрбір азамат өз өмірінде Ғ. Мүсіреповтың қаламынан шыққан қайталанбас дара да, әсерлі шығармаларын сүйсіне оқи отырып, олардан тәлім-тәрбие алғаны даусыз.

Керемет дарындылығымен, ізденгіштігінің арқасында Ғ. Мүсірепов қазақ әдебиетінің алдыңғы шебіндегі маңдай алды қаламгерлерінің бірі болып қалды. Көркем сөзді түсіне білетін, өз Отанын, ана тілін қадірлейтін қазақ оқырманының жүрегіне ол өзінің әңгімелерімен, «Қазақ солдаты», «Оянған өлке», «Ұлпан» секілді кесек туындыларымен, «Қозы Көрпеш – Баян Сұлу», «Қыз Жібек», сияқты шығармаларымен ұялап, олардың сый сияпатына, сүйіспеншілігіне бөленді. Бүгінгі сабағымызда атамыз жайлы сыр шертісіп, ой бөлісеміз.

Негізгі бөлім. Сабақ кезеңдер бойынша өтеді.

1 кезең. Дарынды жазушы. (Эссе жазу)

2 кезең. Кластер жасау.

3 кезең. Сөз зергері.

-Балалар, «Ана» тақырыбы – үлкен де ауқымды тақырып, оны әр адам өзінше түсінеді, өзінше қағазға түсіреді, өзінше жырлап, бейнелейді. Атамыз Ғабит те өзінше суреттеген, ал сіздер «Ана» деген осынау қасиетті сөзді қалай түсінесіңдер? Тақтаға шығып, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін мына тірек сызба арқылы топтастырыңыздар.

Ананың көңілі –балада,

Баланың көңілі-далада



Ананың қолы-жұмсақ,

Баланың – тілі жұмсақ.

Ананың сүті – тәтті,

Баланың тілі – тәтті

А


Н


А




Ана - өмірдің нұры

Ана –ардақта ат




Ана – қасиетті адам




4 кезең. Драматург – Ғабит Мүсірепов.

Пьесаларды кесте арқылы талдау.

Пьесаның аты

Тақырыбы

Не туралы?

Басты кейіпкерлер мен олардың қасиеті.

Олардың күресетін жаулары.







Өздерің мектептен білетін «Қозы Көрпеш –Баян Сұлу» пьесасынан үзінді көрініс көрсетіңдер.

5 кезең. Венн диаграммасы.

«Қыз Жібек» киносы мен «Қозы Көрпеш – Баян Сұлу» пьесасының қандай айырмашылығы бар екенін түсіндіріңдер.

6 кезең. Деңгейлік тапсырмалар

1 деңгей.

1. Өз өмірі жайлы қай әңгімесінде сипаттаған? (Автобиографиялық әңгімесі).

2. Ғабиттің қара сөзбен жазған поэмасы қалай аталады? («Кездеспей кеткен бір бейне»)


2 деңгей.

1. Кімнің шығармаларын қазақшаға аударды? (М. Горькийдің)

2. Қай жылы қайда туған?

3. Қай жылы қайтыс болған?

3 деңгей.

1. 1923 жылы кімнің жетелеуімен Орынбор қаласындағы рабфакқа оқуға түседі? (С.Мұқанов)

2. 1916 жыл ұлт-азаттық қозғалысы мен Азамат соғысының көрінісін, ауыл тіршілігі мен әйелдер тағдырын суреттеген әңгімесі қалай аталады?

(«Тулаған толқындар»)


7 кезең. Үй жұмысы: Ғ. Мүсіреповке хат жолда.

Сабақты қорыту. Ой қозғау. (Бүгінгі сабақ туралы оқушылар өз ойларын ортаға салады.)

Бағалау.
































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
?.М?сіреповты? ?мірі мен шы?армашылы?ы

Автор: Жумадилов Берик Шотович

Дата: 16.04.2016

Номер свидетельства: 319222


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства